11. edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w Warszawie między 15 a 22 listopada w Kinie Muranów, Kinotece oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zostanie na nim pokazanych ponad 40 filmów pełnometrażowych i dziewięć krótkich metraży. Osiem wybranych filmów będzie można także zobaczyć we Wrocławiu w Kinie Nowe Horyzonty między 17 a 23 listopada.
Zdecydowana większość filmów zostanie pokazana w Polsce po raz pierwszy, a dwa filmy z Bhutanu będą miały na festiwalu swoje międzynarodowe premiery. Festiwal odwiedzi kilkunastu gości z Azji.
Podobnie jak w przypadku trzech poprzednich edycji, identyfikacja wizualna 11. Pięciu Smaków oparta jest na dalekowschodnim kalendarzu lunarnym i znakach zodiaku. Rok 2017 jest Rokiem Ognistego Koguta.
Festiwal Filmowy Pięć Smaków to coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Od jedenastu lat prezentuje premierowo najnowsze, starannie wyselekcjonowane filmy z krajów regionu, a także klasyczne dzieła azjatyckich archiwów, retrospektywy wybranych twórców oraz przeglądy kinematografii narodowych.
Świat kina Azji rozwija się niezwykle dynamicznie – to właśnie na tym kontynencie powstaje obecnie najwięcej filmów. Produkcje z najmniejszych regionów Azji coraz częściej docierają na międzynarodowe festiwale, a spektakularne blockbustery śmiało konkurują z hollywoodzkimi hitami. Pięć Smaków to okazja do doświadczenia tego żywiołu na własnej skórze: zderzenia z wytworami szalonej wyobraźni radykalnych twórców, odkrywania azjatyckiej popkultury, dyskusji o sztuce, polityce i wyzwaniach współczesnego świata.
Program festiwalu tworzą przede wszystkim tytuły nieznane w Polsce, niedostępne w regularnej dystrybucji. Szeroko zakrojona selekcja obejmuje zarówno kino autorskie, jak i wysokiej jakości filmy gatunkowe; odważne dzieła niezależnych twórców oraz komercyjne, wysokobudżetowe produkcje, które w szczególny sposób zapisały się w filmowym pejzażu Azji. W trakcie dotychczasowych edycji odbyły się pionierskie retrospektywy twórczości filmowej z Wietnamu, Tajlandii, Tajwanu, Malezji, Singapuru czy Hongkongu.
Pokazom filmowym towarzyszy bogaty program spotkań z twórcami i ekspertami, a także debaty i wykłady, pozwalające poznać i pogłębić kontekst przewijających się w filmach tematów.
Jak co roku szczególne miejsce na festiwalu zajmie sekcja konkursowa Nowe Kino Azji, prezentująca filmy wyróżniające się pod względem formalnym i tematycznym, poruszające aktualne problemy i poszerzające granice filmowej wyobraźni. O Grand Prix rywalizować będą produkcje z Indonezji, Tajwanu, Filipin, Bangladeszu, Malezji czy Wietnamu.
W programie znajdzie się też przegląd kina z jednego z najbardziej tajemniczych krajów Azji, himalajskiego Bhutanu oraz retrospektywa kluczowej autorki nowej fali i najbardziej wpływowej reżyserki współczesnego kina Hongkongu – Ann Hui [huei]. Nie zabraknie też wysokiej jakości kina gatunkowego, które pojawi się m.in. w sekcji poświęconej awangardowej japońskiej erotyce, a także przeglądzie Asian Cinerama, obejmującym filmy nagradzane i nominowane w ramach Asian Film Awards. Filmy gatunkowe będą też bohaterami sekcji prezentującej odnowione klasyki filmowych archiwów.
BILETY
Bilety na seanse w kinie Muranów i Kinotece (poza wydarzeniami specjalnymi i maratonami nocnymi): 20 zł Wydarzenia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej: wstęp wolny
Bilety na pokazy w poniedziałek oraz seanse przed 17:00: 15 zł
Bilety na wszystkie seanse dostępne online na piecsmakow.pl oraz w serwisie Going.
Bilety dostępne także w kasie kina, w którym odbywa się wybrany seans: kino Muranów – tel. 22 635 30 78, muranow.gutekfilm.pl, Kinoteka – 22 551 70 70, kinoteka.pl.