Rokia Traoré, Nneka i Mulatu Astatke wśród headlinerów 14. edycji Festiwalu Skrzyżowania Kultur. Kto jeszcze?

14. Festiwal Skrzyżowanie Kultur_plakatAngola, Mali, Senegal, Ghana, Nigeria i Etiopia w programie tegorocznej edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Już po raz czternasty na festiwalowej scenie wystąpią wybitni artyści. W line-upie nie sposób nie zauważyć Afryki. Jednak niezależnie od miejsca pochodzenia, każdy z  artystów właśnie poprzez muzykę buduje swoją opowieść i tożsamość. Z jakimi historiami przyjadą tym razem? Sprawdźmy kto wystąpi od 16 do 22 września pod Pałacem Kultury i Nauki…

Tegoroczna edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur upłynie pod hasłem „Historie dźwięków i słów”:

Artyści używając słów i dźwięków w istocie odkrywają coś co już istnieje, tak jak podróżnik odkrywa nowe lądy. Tak powstają historie opowiadane słowem i muzyką. Ich celem jest pozostawienie jak największej ilości wrażeń i wiadomości w słuchaczach. Treści komunikowane przez słowa nie zawsze są takie same jak te wyrażone przez muzykę, która powstaje, nie z intelektualnych dywagacji, ale z uczuć. Kolejny raz artyści przyjadą na festiwal ze swoimi historiami. Dzięki kompozycjom, improwizacjom słowem, dźwiękiem i rytmem dotkniemy tajemnicy ludzkich emocji, a także doświadczymy chwil prawdziwego tworzenia – momentów, w których słowo splata się z muzyką, a umysł z uczuciami – mówi Maria Pomianowska, Dyrektor Artystyczna festiwalu.

Scenę główna jak zawsze opanują muzyczne gwiazdy. W tym roku dominować będzie Afryka. Koncert inauguracyjny rozpocznie Waldemar Bastos, wokalista o portugalskich korzeniach urodzony na pograniczu Angoli i Konga. Siłą jego muzyki są wartości uniwersalne: nadzieja, pojednanie i harmonia pomiędzy ludźmi. Swój przekaz artystyczny formuje słowem i melancholijnym głosem. Drugi koncert należy do wielkiej malijskiej gwiazdy – Rokii Traoré. To wokalistka, kompozytorka i poetka łącząca elementy muzyki z rodzinnego kraju z wpływami rocka, bluesa i soulu. Artystka przywiezie do nas własne opowieści – historię Malii i współczesne problemy życia codziennego. Niespodzianką tegorocznej edycji będzie przyjazd Mulatu Astatke – etiopskiego wizjonera określanego mianem twórcy „ethio-jazzu”. Jego historia kariery to również historia muzycznej podróży przez trzy kontynenty, a także wzajemnego przenikania się wielu stylów i gatunków. Na scenie zobaczymy też legendarną formację z Senegalu – Orkiestrę Baobab. Ich muzyka stanowi esencję stylu afro-kubańskiego – to jedna z najważniejszych afrykańskich grup muzycznych.

Do grona artystów dołączy również Nneka – wszechstronnie utalentowana nigeryjska wokalistka, która w wieku 19-tu lat wyjechała do Niemiec na studia. Jak sama przyznaje, pisanie piosenek i śpiewanie pomagały jej wówczas złagodzić samotność, szok kulturowy i tęsknotę za krajem. Z kolei Kinga Ayisobę można przedstawić jako charyzmatycznego „króla” muzyki kologo z północno-wschodniej Ghany. Świat słów i dźwięków Kinga Ayisoby to bezkompromisowe i sugestywne teksty połączone z hipnotyczną, mocną muzyką i ekstatycznym tańcem, a także opowieść o tradycji, muzyce teraźniejszości i przyszłości.

Tegoroczną edycję festiwalu odwiedzi również tunezyjsko-francuska grupa – Ifriqiyya Electrique. Ich muzyka to postindustrialne doświadczenie współczesnej interpretacji hipnotycznego tunezyjskiego rytuału Banga. Artyści słowem i dźwiękiem opowiadają o przodkach, czyli oswobodzonych niewolnikach żyjących na pustyni tam, gdzie tradycyjne afrykańskie wierzenia splatały się z elementami islamu tworząc formy kultów animistyczno-muzułmańskich. Ich występy to połącznie muzyki i transu, który ma na celu wstrząs i szeroko pojęte uzdrowienie – jest wyzwaniem i konfrontacją.

Niezwykle ciekawie zapowiadają się muzyczne projekty specjalne festiwalu. Punktem wyjścia w tworzeniu ich koncepcji było znaczenie słów, ich brzmienie, barwa oraz historie zapisane w muzyce. Podczas Sounds Like Poland zostanie zaprezentowany polsko-perski projekt „When masters meet”, który jest wynikiem współpracy Marii Pomianowskiej z Hooseinem Alizadehem. Głównym mottem projektu jest skupienie na duchowym aspekcie sztuki. Artyści zgodnie twierdzą, że wystarczy kilka nut, lekki ozdobnik, ćwierćton czy delikatny melizmat, aby stworzyć głęboko poruszające dzieło. Kolejnym projektem specjalnym – tym razem podczas bloku Kolektyw Europa – będą „Romowie Europy”. Agata Siemaszko zaprosiła do współpracy zespół Laćhe Lavutara oraz Kalmana Balogh’a, potomka jednej z najsłynniejszych dynastii cygańskich muzyków na Nizinie Panońskiej. Wszyscy zaproszeni goście wywodzą się z wielopokoleniowych, muzykanckich rodów, kontynuujących tradycję profesjonalnego i wirtuozowskiego muzykowania. Zapowiada się więc energetyczne i pełne emocji spotkanie.

Podczas Sounds Like Poland wystąpią również WoWaKin Trio oraz Bester Quortet. Pierwsza grupa łączy różne doświadczenia muzyczne, swobodnie i brawurowo interpretując tradycyjny repertuar polskiej wsi, drugi natomiast to formacja z odważnym programem opartym na kompozycjach własnych łączących muzykę klezmerską z elementami klasyki, jazzu, awangardy, nurtu world beat z improwizacją włącznie.  Festiwal zamknie m.in. koncert gościa z Brazylii. Tiganá Santana to młody wokalista i gitarzysta sięgający głęboko do afrykańskich korzeni muzyki brazylijskiej. Zachwyca swoją delikatnością i subtelną, a zarazem przykuwającą uwagę barwą głosu.

Jak co roku nie zabraknie również programu bezpłatnych wydarzeń towarzyszących:

Tegoroczna 14 edycja Festiwalu to dla nas świadectwo ciągłego zainteresowania publiczności muzyką świata. Jesteśmy dumni z tego, że wydarzenie muzyczne, które zainicjowaliśmy 14 lat temu, jest rozpoznawane i cenione. Starannie wyselekcjonowana przez nas grupa artystów na pewno zostawi w pamięci słuchaczy niezapomniane przeżycia muzyczne, a dodatkowe atrakcje, które planujemy będą gratką dla wszystkich festiwalowiczów oraz osób, które Skrzyżowanie Kultur poznają dopiero w tym rokumówi Andrzej Matusiak – Dyrektor Stołecznej Estrady, która jest pomysłodawcą i organizatorem FSK.

PROGRAM 14. FESTIWALU SKRZYŻOWANIE KULTUR

16 września (niedziela)

godz. 11:00 – Małe Skrzyżowanie Kultur: koncert dla dzieci „Rozśpiewany las” w wykonaniu zespołu Whislteberries (Irlandia, Polska)

godz. 19:00 – Koncert inauguracyjny: Waldemar Bastos  (Angola), Rokia Traoré (Mali)

17 i 18 września (poniedziałek, wtorek) – wydarzenia towarzyszące

19 września (środa)

godz. 19:00 – SOUNDS LIKE POLAND: Wowakin Trio, Bester Quartet, Maria Pomianowska i Hossein Alizadeh (Iran)

20 września (czwartek)

godz. 19:00 – KOLEKTYW EUROPA: Agata Siemaszko i Laćhe Lavutara (Polska, Słowacja, Węgry), Orchestra Baobab (Senegal)

21 września (piątek)

godz. 19:00 – DANCING COCKTAIL: King Ayisoba (Ghana), Nneka (Nigeria/Niemcy), Ifriqiyya Electrique (Tunezja,  Francja)

godz. 23:00 – barStudio / DJ set

22 września (sobota)

godz. 19:00: Tiganá Santana (Brazylia), Mulatu Astatke (Etiopia)

godz. 23:00 – barStudio / DJ set

 

Bilety do kupienia za pośrednictwem sieci sprzedaży eBilet.pl oraz na stronie www.festival.warszawa.pl

Od 16 do 22 września bilety będą również do nabycia w namiocie festiwalowym.

Karnet na cały festiwal (16, 19, 20, 21 i 22 września) – 190 zł /w tym 8% VAT/

Bilet na pojedynczy koncert – 40 zł /w tym 8% VAT/

Koncert dla dzieci „Rozśpiewany las” – 15 zł (do lat 3 wstęp bezpłatny).

 

***

Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 roku. Łącznie wystąpiło na nim ok. 250 artystów z 61 krajów i 6 kontynentów. Jest największą w Polsce prezentacją muzyki świata i wielokulturowości. Program wydarzenia przygotowuje Rada Programowa: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna), Maciej Szajkowski, Marta Dobosz, Anna Szewczuk-Czechu, oraz Jakub Borysiak.

***

Organizatorem festiwalu jest Miasto st. Warszawa oraz Stołeczna Estrada

Partnerzy medialni: TVP Kultura, Jedynka Polskie Radio, Dwójka Polskie Radio, National Geographic, Twój Styl, Aktivist, Polityka, Gazeta Wyborcza, Warszawa.wyborcza.pl, Co Jest Grane 24, Enter the ROOM & G’RLS ROOM

Dodaj komentarz