Życie uchodźców w Polsce z perspektywy dzieci. Wystawa fotograficzna

mat. prasowe_Fundacja Refugee.pl_3Już 6 października w Stacji Muranów odbędzie się wyjątkowy wernisaż. „Raz, dwa, trzy… uchodźcą będziesz Ty” to wystawa prezentująca czterdzieści fotografii autorstwa dwudziestu jeden dzieci uchodźczych, którą organizuje Fundacja Refugee.pl.

W czasie ostatniego kryzysu migracyjnego wykonano wiele fotografii dokumentujących dramatyczne wydarzenia na europejskich granicach. Pojawiło się także wiele reportaży i materiałów prasowych, wartościowych cykli wykonanych przez polskich fotografów, a najbardziej prestiżowe międzynarodowe konkursy zdominował temat uchodźców docierających na stary kontynent. Jednak wszystkie zostały zrobione z perspektyw z zewnątrz – przez reporterów na zamówienie wydawnictw lub freelancerów. Taka fotografia pokazuje bieżące wydarzenia – im bardziej dramatyczne i poruszające, tym bardziej obraz zwraca na siebie uwagę. Jednak do tej pory nie powstał (lub nie został upubliczniony) materiał zrobiony „z wewnątrz” przez bohaterów i uczestników tych wydarzeń.

mat. prasowe_Fundacja Refugee.pl_4Wystawa „Raz, dwa, trzy… uchodźcą będziesz Ty” jako pierwsza pokaże na fotografiach życie codzienne uchodźców w Polsce, które dodatkowo zostały wykonane przez… dzieci! Zdjęcia, które zostaną zaprezentowane zostały wykonane w 2017 roku podczas warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Agnieszkę Kunicą i Magdalenę Wdowicz-Wierzbowską w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce, a w projekcie wzięły udział dzieci różnych narodowości w wieku 5-14 lat.

Planując warsztaty z dziećmi i późniejszą wystawę chciałam dać możliwość wypowiedzenia się zainteresowanym i pokazania od środka świata, w jakim żyją. Autorami i autorkami są dzieci, których rodzice starają się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce. Jest to absolutnie unikatowy w Polsce materiał: powstał na terenie istniejących w Polsce Ośrodków dla cudzoziemców, został wykonany przez jego mieszkańców i zostanie zaprezentowany publicznie na wystawie w galerii – mówi Agnieszka Kunicka, kuratorka wystawy.

Ciekawość świata i „pani od foto”

mat. prasowe_Fundacja Refugee.pl_9Na wystawie „Raz, dwa, trzy… uchodźcą będziesz Ty” mali autorzy pokazują swoje codzienne życie w Ośrodku dla cudzoziemców, które ulokowane są w lasach, na terenach byłych jednostek wojskowych i oddalone od większych miejscowości. Dzieciaki bez uprzedzeń potrafiły pokazać, co je otacza – miejsca, w których się bawią, swoje zabawki, pokoje, w których mieszkają, szkołę, do której dojeżdżają autobusem. Na zdjęciach również widać wszystkie zwykłe dziecięce radości i smutki. Większość prac przedstawia dziecięcy świat: rodzeństwo, koleżanki i kolegów, znacznie rzadziej widzi się na nich dorosłych: rodziców i pracowników ośrodków. W trakcie wyprawy do stolicy powstało też trochę krajobrazów Warszawy. Wiele tych prac może mieć dla widzów symboliczny wydźwięk – warto przyjrzeć się im z dużą uwagą.

Dzieci i młodzież są ciekawe świata i lubią nowości. Jeśli się je zainteresuje to pięknie pokazują swoją kreatywność i wrażliwość. Starsze dzieci trzeba czasami trochę inaczej motywować. Dobrze się z nimi pracuje, jeśli nie mają jeszcze wpojonych sztywnych „zasad” – są wtedy otwarte na eksperymenty i tworzą ciekawe prace. Myślę, że zajęcia im się podobały, ponieważ kiedy wchodziłam na teren ośrodka, to biegły z drugiego końca z aparatami wołając „pani foto przyjechała!” Ta wystawa to efekt dobrej zabawy, nauki nowych umiejętności, ale też zwieńczenie i nagroda za pracę jaką włożyły w powstanie tych prac. Dla mnie jest to fantastyczny dokument z miejsc, które na co dzień są niedostępne dla społeczeństwa, a także pokaz talentu dzieci. Może któreś w przyszłości w rozwinie się w sztukach wizualnych – opowiada Agnieszka Kunicka.

Prace nad wystawą przebiegały w sposób niewiele różniący się od przygotowania wystaw wszystkich uznanych fotografów, więc – tak jak przystało na prawdziwy wernisaż – możemy się również spodziewać obecności młodych autorek i autorów podczas samego wydarzenia.

Wernisaż: 6 październik 2017, Stacja Muranów.
Wystawa potrwa do 19 października, w godz. 12.00-18.00. Wstęp wolny.
Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/117695865564826
Więcej informacji: www.refugee.pl

Dodaj komentarz