Mark Owen jest byłym członkiem elitarnego oddziału amerykańskiej marynarki wojennej U. S. Naval Special Warfare Development Group (NSWDG), znanego powszechnie jako SEAL Team Six lub DEVEGRU. Przez lata służby w oddziałach SEAL, wziął udział w licznych operacjach na całym świecie, włącznie z akcją odbicia kapitana Richarda Phillipsa z rąk somalijskich piratów na Oceanie Indyjskim w 2009 roku. Owen był dowódcą sekcji szturmowej podczas operacji Neptune Spear (Włócznia Neptuna) przeprowadzonej 1 maja 2011 roku w pakistańskim Abbottabadzie, która zakończyła się śmiercią Osamy bin Ladena. Był jednym z pierwszych operatorów, którzy przeszli do pokoju na drugim piętrze kryjówki przywódcy terrorystów – tam widział, jak bin Laden został zastrzelony. Wspomnienia Marka Owena z tej operacji, opisane w książce „Niełatwy dzień”, wciąż pozostają najdokładniejszym świadectwem tamtych wydarzeń.

W książce Marka Owena pt.: „Zwykły bohater” autor chce przedstawić nam, jak trenują i walczą oddziały amerykańskiej marynarki wojennej U. S. Navy SEAL. Autor opowiada całą swoją historię – od marzeń, aby zostać jednym z SEALsów, aż po odejście ze służby.
Owen już jako nastolatek bardzo chciał zostać jednym z nich i robił wszystko, aby jego marzenie pewnego dnia przerodziło się w rzeczywistość. Czytał mnóstwo książek, starał się dotrzeć do członków tego oddziału i porozmawiać z nimi. Opisuje, jak mniej więcej wyglądają szkolenia i przeprowadzane przez SEALsów operacje.

„(…) Bycie członkiem US Navy SEALs to niezwykła praca. To trwające całe życie poświęcenie – pokonywanie wyzwań stawianych przed tobą i pozostałymi członkami zespołu, nieustanna ewolucja, weryfikowanie podjętych decyzji i wyciąganie wniosków z popełnionych błędów, tak aby cały zespół mógł działać jeszcze efektywniej (…)”.

Książka składa się z dwunastu rozdziałów, w których Mark Owen porusza osobno każdy element bycia członkiem oddziału Navy SEAL.
Poczynając od prawa do noszenia koszulki, a kończąc na zabijaniu. Porusza także tematy takie jak relacje międzyludzkie, nastawienie, zaufanie, a także stres. Każdy z nich ma ogromne znaczenie w byciu SEALsem.

Niestety nie miałam jeszcze okazji przeczytać pierwszej książki Marka Owena, zatytułowanej „Niełatwy dzień”, która opisuje operację przeprowadzoną na Osamę bin Ladena w 2011 roku. Myślę jednak, że pewnego dnia po nią sięgnę.

„Zwykły bohater” jest książką zdecydowanie wartą uwagi. To opowieść o byciu bohaterem, żołnierzem i jednocześnie zwykłym człowiekiem. Pokazuje, że warto podążać za marzeniami. Może niekoniecznie każdej dziewczynie mogłaby się spodobać, swoją popularność ma bardziej wśród czytelników płci męskiej, aczkolwiek mi – jako dziewczynie – bardzo się spodobała i zainspirowała mnie. Uważam, również jako dziewczyna, że daje porządną lekcję męskości.
Zdecydowanie i bez zastanowienia warto przeczytać!

Owen_Zwykly bohater_m

 

Dodaj komentarz