Innowacyjność, technologia, etos pracy – to cechy kojarzone ze Szwajcarią. W środę 28 sierpnia, z okazji obchodów stulecia stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią, w Łazienkach Królewskich odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Swiss Innovation Trail” („Szwajcarski Szlak Innowacji”), która zaprezentuje warszawiakom powyższe wartości i zaprosi ich do ciekawych aktywności skierowanych zarówno do dorosłych, jak i do dzieci. W wydarzeniu weźmie udział Ambasador Szwajcarii w Polsce Jürg Burri, a o oprawę muzyczną zadba zespół „The Alphorn Academy of Switzerland”.

„Swiss Innovation Trail” („Szwajcarski Szlak Innowacji”) będzie składać się z umieszczonych w plenerze nowoczesnych instalacji przygotowanych przez szwajcarskie firmy i organizacje. Wystawa będzie kulminacją obchodów stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią, które rozpoczęły się w maju br. spotkaniem prezydentów Polski i Szwajcarii, Andrzeja Dudy i Ueliego Maurera, oraz skoczków narciarskich Kamila Stocha i Andreasa Küttela. „Swiss Innovation Trail” („Szwajcarski Szlak Innowacji”) będzie świetną okazją do bliższego poznania Szwajcarii i pochodzących z niej innowacji, z których jest znana na całym świecie.

Jedną z najciekawszych instalacji prezentowanych w ramach „Swiss Innovation Trail” („Szwajcarskiego Szlaku Innowacji”) będzie ścianka wspinaczkowa zaprezentowana przez firmę Roche, jednego z najbardziej innowacyjnych helweckich inwestorów w Polsce w obszarze biotechnologii i IT, na której wszyscy zainteresowani będą mieli okazję spróbować tego popularnego w Alpach sportu i nauczyć się wiązać przydatne turystom węzły, wspinając się przy tym na wyżyny innowacji. Firma UBS przygotuje instalację symbolizującą zaufanie, bezpieczeństwo i nowoczesność, które kojarzą się ze szwajcarską bankowością. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną również zdjęcia pięknych szwajcarskich krajobrazów, zachęcające do zwiedzania tego niezwykle ciekawego kraju.

Szwajcaria to jednak nie tylko technologia i turystyka, ale także niezwykle bogata kultura. Wyjątkową tradycyjną muzykę przybliży koncert zespołu „The Alphorn Academy of Switzerland”, grającego na niezwykłych instrumentach – długich na około 3-4 metry rogach alpejskich. Koncert odbędzie się w Łazienkach Królewskich podczas otwarcia wystawy, 28 sierpnia o godzinie 17.00, ale muzyków będzie można spotkać już od 27 sierpnia podczas krótkich koncertów ulicznych odbywających się w kilku lokalizacjach w Warszawie, a dzień wcześniej na ulicach Łodzi.

Od 100 lat nasze kraje wspierają się i przyjaźnią, a przed nami kolejny rozdział, wchodzimy w nowe stulecie stosunków polsko – szwajcarskich. Wobec wyzwań stojących przed społecznością międzynarodową u progu XXI wieku, wspólna praca na rzecz przyszłości naszej planety i jej mieszkańców, jest naszym obowiązkiem, ale także ekscytującą perspektywą. Wystawa „Swiss Innovation Trail” („Szwajcarski Szlak Innowacji”) będzie okazją do przybliżenia Polakom Szwajcarii nie tylko od strony innowacyjności w biznesie i w gospodarce, ale także od strony jej bogatej kultury.” – powiedział Jürg Burri, Ambasador Szwajcarii w Polsce.

Wystawę będzie można oglądać przez prawie miesiąc, do 22.09 w Łazienkach Królewskich (w okolicy bramy od ul. Gagarina). Wstęp wolny.

Partnerami obchodów stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią są: Roche, Syngenta, UBS, Sika, Nestle, Novartis, Euroglas, AVIA.

Dodaj komentarz