Wręczono Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 2019
30 maja 2019 roku o godz. 12.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala 44. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Piotr Gliński wręczył wyróżnienia wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej.
Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor – ustanowiona została w 1974 r. i przyznawana jest w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych oraz w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wyróżnienia honorowe przyznawane są instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.
Laureatami 44. edycji Nagrody zostali:
- Stanisława Anna Andruszkiewicz – śpiewaczka solistka – Wiżajny, pow. suwalski, Suwalszczyzna, woj. podlaskie,
-
Marianna Bączek – śpiewaczka kurpiowska, członkini grup śpiewaczych „Bandysionek” i „Carniaków” – Bandysie, pow. ostrołęcki, Kurpie, woj. mazowieckie,
- Czesław Węglarz – muzyk i budowniczy instrumentów (dudy, gajdy, skrzypce, basy i pasterskie), popularyzator folkloru Beskidu Żywieckiego – Cisiec, Węgierska Górka, pow. żywiecki, woj. śląskie,
-
Wiesława i Marian Łobozowie – wytwórcy żywieckich zabawek ludowych – Pewel Wielka, pow. żywiecki, woj. śląskie,
-
Lilia Sola – artystka w dziedzinie plastyki (wycinanki, pająki, bukiety), poetka i popularyzatorka twórczości ludowej – Puławy, woj. lubelskie,
-
Andrzej Wojtczak – rzeźbiarz, współorganizator kutnowskiego ośrodka rzeźbiarskiego – Kutno, woj. łódzkie,
-
Jan Czarnecki – poeta ludowy – Iłża, pow. radomski, woj. mazowieckie,
-
Kapela Zastawnych – Brzostek, pow. dębicki, woj. podkarpackie,
-
Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” – Legnica, woj. dolnośląskie,
-
Zespół Śpiewaczy „Sielanki” – Sielec, pow. chełmski, woj. lubelskie,
-
Elżbieta Krzyżaniak-Miller i Agata Skrukwa – badaczki i autorki opracowań spuścizny rękopiśmiennej i biografii Oskara Kolberga w Redakcji Dzieł wszystkich i Instytucie im. Oskara Kolberga w Poznaniu, popularyzatorki wiedzy o Jego dorobku i kulturze ludowej – Poznań,
-
Towarzystwo Bambrów Poznańskich – Poznań,
-
Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących – Iłża.
Podczas uroczystości na Zamku Królewskim po raz piąty wręczony został dyplom dla Ambasadora Kultury Tradycyjnej przyznawany przedstawicielowi samorządu, który w ostatnim roku w szczególny sposób troszczył się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie. Trafił on w ręce Mateusza Nędzy-Kubińca, samorządowca, radnego Gminy Kościelisko i sołtysa wsi Kościelisko. Mateusz Nędza-Kubiniec jest działaczem i animatorem kultury regionalnej, szczególnie zaangażowanym w działania związane z popularyzacją twórczości poety Stanisława Nędzy- Kubińca. Przywrócił m.in. świetność zabytkowemu obiektowi architektury podhalańskiej – domu dziadka, gdzie prowadzi Izbę Regionalną.
Na co dzień wspiera i promuje działalność miejscowych zespołów regionalnych oraz twórców ludowych z terenu Powiatu Tatrzańskiego.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzył realizację konkursu Instytutowi Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. O. Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Laureaci otrzymali Medale im. Oskara Kolberga według projektu Anny Jarnuszkiewicz oraz pamiątkowe dyplomy. Partnerami wydarzenia są Program 2 Polskiego Radia, Stowarzyszenie Twórców Ludowych oraz Zamek Królewski w Warszawie.
Wieczorem, o godz. 18 na Dziedzińcu Zamku Królewskiego, już po raz czwarty w 44-letniej historii Nagrody im. Oskara Kolberga, laureaci zaprezentowali się podczas plenerowego koncertu w specjalnym repertuarze. W regionalnych strojach i z tradycyjnymi instrumentami wystąpili muzykanci z różnych regionów Polski – Anna Andruszkiewicz, śpiewaczka z Suwalszczyzny, Czesław Węglarz z Beskidu Żywieckiego, członkowie Kapeli Zastawnych z Podkarpacia, Zespół Śpiewaczy „Sielanki” z Lubelszczyzny oraz Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy. W trakcie koncertu, który poprowadził znany podhalański muzyk Krzysztof Trebunia-Tutka, odbył się wspólny Wieczór tańca, podczas którego było można nauczyć się regionalnych tańców i zabaw.
Koncert organizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem koncertu jest Zamek Królewski w Warszawie, a patronat medialny objęli TVP Kultura, Magazyn Presto oraz Polskie Radio RDC.