W ciele się nie mieści

Jak nazywają się grzyby, które lubią osiedlać się na ludzkiej skórze? Po co nam pryszcze? Czy w neuronach płynie prąd?
Czy dorośli cierpią na ADHD, a dzieci – na depresję? Sekrety ludzkiego ciała w mądry i zabawny sposób odkrywa Łukasz Kaniewski w książce „Cholera i inne choroby”.

To propozycja dla małych i dCholera i inne choroby_zawałużych czytelników, którzy mają w sobie duszę odkrywcy. Ale także rodzice dowiedzą się wiele z tej książki – na przykład, że na świecie żyje więcej owsików niż ludzi, ADHD jest chorobą dziedziczną, a tasiemiec może mieć nawet 15 metrów.

Łukasz Kaniewski w obrazowy sposób opowiada o cholerze, zawale, dżumie i padaczce, a także o tak wstydliwych przypadłościach, jak wszawica czy owsica. Nie ma dla niego tematów tabu – w zabawnych wierszykach nazywa rzeczy po imieniu. Wyraziste ilustracje Karoliny Kotowskiej dopełniają opowieść.

Książka pokazuje, że nasze ciało to pole nieustannej walki – neurony, wirusy i zarazki cały czas toczą wojnę i nieustannie się przemieszczają. W przystępny sposób wyjaśnia też skomplikowane mechanizmy, takie jak nabywanie odporności czy reakcje alergiczne.

Wśród pierwszych czytelników książki znalazł się dr Piotr Albrecht, kierownik kliniki gastroenterologii i żywienia dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który gorąco rekomenduje ją małym czytelnikom i ich rodzicom: „Cholerę i inne choroby” przeczytałem z przyjemnością i zaciekawieniem, prawie jednym tchem. Napisana ze swadą i humorem książka jest doskonałym i rzetelnym źródłem wiedzy o chorobach.

 

Książka jest kolejną pozycją w cyklu wydawnictwa Poradnia K dla dzieci: Latawiec. Jej znakiem rozpoznawczym są wartościowe książki dla najmłodszych czytelników ilustrowane przez wyjątkowych artystów: począwszy od „Machiną przez Chiny” Łukasza Wierzbickiego, którą zdobią kolaże Mariany Oklejak, przez dwie części „Basałyka i Psotki” Małgorzaty Żółtaszek w opracowaniu graficznym Pawła Pawlaka, do „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek z pięknymi ilustracjami Daniela de Latour. Niebawem premierę będą miały kolejne tytuły: trzecia i czwarta część przygód Wilczusia autorstwa Iana Whybrowa w tłumaczeniu Ernesta Brylla, a także dwie książki Justyny Bednarek – z ilustracjami Daniela de Latour i Józefa Wilkonia.

 O AUTORACH

Łukasz Kaniewski

Dziennikarz specjalizujący się w tematyce naukowej. Pisze artykuły do dziennika „Rzeczpospolita”, współpracuje też z Centrum Nauki Kopernik i miesięcznikiem „Focus”. Autor wierszy i sztuk teatralnych dla dzieci, które są według niego najwdzięczniejszymi odbiorcami. Laureat Gwarancji Kultury przyznanej przez TVP Kultura za „Osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży”. Tata Marianny i Leopolda.

Karolina Kotowska

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ukończyła wydział grafiki ze specjalizacją projektowanie książek. Studiowała też na ASP w Łodzi i w Krakowie. Projektantka plakatów, ilustracji i logotypów. „Cholera i inne choroby” to jej pierwsza autorska koncepcja graficzna książki.

Cholera i inne choroby_ADHD Cholera i inne choroby_próchnica Cholera i inne choroby_przeziębienie

Dodaj komentarz