Uroczysta inauguracja Roku Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
Halka, Europa Galante i Fabio Biondi
W 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. Teatr Wielki – Opera Narodowa 5 stycznia otworzy uroczyście obchody Roku Moniuszki.
Rok Moniuszkowski zainauguruje koncertowe wykonanie Halki: w języku włoskim, z grającą na instrumentach historycznych orkiestrą Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego. Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zabrzmi moniuszkowskie arcydzieło w kształcie muzycznym, jaki prawdopodobnie słyszał kompozytor i publiczność jego czasów. Fabio Biondi, legendarny włoski skrzypek i dyrygent, twórca i dyrektor artystyczny Europa Galante, stawia Moniuszkę na równi z Bellinim, Donizettim i Verdim, odkrywa nowe oblicze dzieła tak nam wszystkim bliskiego tak bardzo i niezmiennie w Polsce popularnego, wydobywając całą urodę, finezję i błyskotliwość muzyki ojca polskiej opery.
Wykonanie to będzie powtórzeniem sensacyjnego koncertu, który odbył się w ramach tegorocznego Festiwalu Chopin i jego Europa. W tym samym dniu odbędzie się premiera fonograficzna zrealizowanego wówczas nagrania Halki.
Jednocześnie, również na dzień 5 stycznia, zaplanowana jest premiera wydawnictwa DVD z nagraniem Strasznego dworu w reżyserii Davida Pountneya – spektaklu, który obecnie jest w repertuarze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Inauguracji Roku Moniuszki towarzyszy otwarcie monograficznej wystawy Viva Moniuszko w Galerii Opera jak również Saloniku Moniuszki.
W obu tych przestrzeniach zaprezentjemu zarówno twórczość kompozytora, jak i jego działalność jako dyrygenta, pedagoga, dyrektora opery. Zachowane dokumenty ikonograficzne związane z życiem artysty oraz premierami jego oper odmalują nowy portret – portret artysty wciąż postawionego na należnym mu piedestale, ale bliższy dzisiejszej wyobraźni, wyrazisty i nadal żywy. Ważny kontekst będą stanowić podróże Moniuszki, społeczny odbiór jego dzieł oraz kontakty kompozytora nie tylko z muzykami, ale szeroko rozumianym polskim środowiskiem intelektualnym połowy XIX wieku.
Stanisław Moniuszko
Halka
libretto: Włodzimierz Wolski (1824–1882)
przekład włoski: Giuseppe Achille Bonoldi (1821–1871)
wersja warszawska z 1858 r. (w wykonaniu koncertowym na instrumentach historycznych)
FABIO BIONDI dyrygent
EUROPA GALANTE
TINA GORINA sopran (Halka)
MONIKA LEDZION-PORCZYŃSKA sopran (Zofia)
MATHEUS POMPEU tenor (Jontek)
ROBERT GIERLACH baryton (Janusz)
RAFAŁ SIWEK bas (Stolnik)
KAROL KOZŁOWSKI tenor (Młodzieniec)
soliści chóru:
MATEUSZ STACHURA baryton (Dziemba)
KIRYLL LEPAY tenor (Gość), (Dudarz)
PAWEŁ CICHOŃSKI tenor (Gość)
CHÓR OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ
VIOLETTA BIELECKA kierownik chóru