TRANSATLANTYK FESTIVAL, 14-21 lipca, Łódź

Siła Kobiety motywem przewodnim tegorocznej edycji TRANSATLANTYKU!

2017-03-21 Informacja prasowa SIŁA KOBIETY motywem przewodnim tegorocznej edycji Transatlantyk FestivalZ przyjemnością informujemy, że część programu 7. edycji Transatlantyk Festival będzie poświęcona Sile Kobiety (The Power of Woman). Pokażemy filmy wybitnych reżyserek polskiego i światowego kina, obrazy poruszające problemy kobiet XXI wieku, z kobietami i o kobietach porozmawiamy także na spotkaniach i panelach dyskusyjnych – a wszystko to w dniach 14 – 21 lipca w Łodzi.

W tym roku na Transatlantyku oglądamy kobiety, rozmawiamy o kobietach i przedstawiamy świat z ich perspektywy. Choć właściwie powinnam powiedzieć: z ich perspektyw – bo nie ma czegoś takiego jak jedna kobieca perspektywa. „Siła kobiety” ma wiele twarzy, o których będziemy Państwu opowiadać w lipcu na festiwalu. Zapraszamy, oczywiście, nie tylko kobiety mówi Joanna Łapińska, dyrektor programowa festiwalu.

Transatlantyk to festiwal, który opowiada o współczesnym świecie przez pryzmat filmu i muzyki, tym samym nie pozostając obojętnym na silny głos kobiet w debacie publicznej. Program tegorocznej edycji będzie wyrażał emocje współczesnych kobiet z całego świata, ich lęki, obawy, ale i nadzieję. Pokażemy, jak ważną rolę pełnią one w dzisiejszej rzeczywistości, opowiemy zarówno o kobietach znanych, jak i bohaterkach dnia codziennego, prezentując je w znakomitych filmach fabularnych i dokumentalnych. Motyw siły kobiety będzie obecny także w sekcji muzycznej. Poświęcimy mu również spotkania i panele dyskusyjne.

We współpracy z Letnim Festiwalem Filmowym Polówka, Transatlantyk przygotuje sekcję kina plenerowego – Girl Power. Zaprezentowane filmy będą pośrednio i bezpośrednio dotykały tematu kobiecości. Nowością tegorocznego programu będzie prezentacja twórczości polskiej reżyserki. Pokażemy filmy Barbary Sass-Zdort, autorki, która na ekranie stworzyła niezwykle przejmujące i wyjątkowe portrety kobiet. Nigdy nie dała się zamknąć w szufladce kino kobiece i przekonywała, że płeć w zawodzie reżysera nie ma znaczenia.

Świat na zakręcie, świat w kryzysie słucha uważnie głosu kobiet. Można się z nimi nie zgadzać, ale nie można ich ignorować. Kiedy ciężko pracują, kiedy są kustoszami najważniejszych wartości, kiedy dbają o piękno chwili, która dzięki nim staje się niezapomniana. Chcemy złożyć hołd sile kobiety. “The Power of Woman”. Zapraszam, Jan A.P. Kaczmarek

Dodaj komentarz