Hollyłódź, Tomasz Raczek, sztuka kradzieży.

Zobacz jakie dyskusje odbędą się podczas 7. FKA

7. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się w Łodzi od 6 do 9 października 2016 roku. W programie blisko 50 filmów docenionych przez krytyków na najważniejszych festiwalach. Punktem kulminacyjnym po codziennych filmowych wrażeniach będą dyskusje, z których emocjonalnego ładunku znana jest Kamera Akcja. Podczas pięciu dyskusji specjaliści z branży filmowej porozmawiają o programowaniu i strategiach festiwalowych, przenikaniu się dwóch światów – filmu i gier, wizualnej krytyce filmowej, Łodzi filmowej oraz walce w polskiej branży o międzynarodowe uznanie. Panele dyskusyjne dedykowane są kinomanom kochającym kino i ciekawym „smaczków” filmowych. Podczas spotkań zderzane są różne perspektywy i doświadczenia gości.

Krytycy rozdają karty. O programowaniu festiwali

6 października (czwartek) 2016 r., godz. 17:30
Goście: Tomasz Raczek, Agnieszka Wasiak, Jan Topolski
Moderator: Michał Pabiś-Orzeszyna

Rozmowa będzie dotyczyć festiwali filmowych, ich rangi, znaczenia. Goście opowiedzą o zapleczu programowania wydarzeń filmowych od Cannes, aż po Transylwanię. Zderzy się kilka perspektyw. Spojrzenie producenckie, które podporządkowane jest strategii festiwalowej filmu, będzie reprezentować Agnieszka Wasiak z Lava Films. Spojrzenie programera reprezentowane przez Jana Topolskiego i Tomasza Raczka nawiązuje do tytułu panelu. Czy to krytycy filmowi, decydujący często o doborze tytułów, decydują o sukcesie filmu już na etapie selekcji festiwalowej?

Sztuka kradzieży. O wizualnej krytyce filmowej

7 października (piątek) 2016 r., godz. 15:00
Goście: m.in. Michał Oleszczyk, Stanisław Liguziński, Milenia Fiedler
Moderator: Michał Pabiś-Orzeszyna

Spotkanie dotyczyć będzie wideo-esejów, które stanowią dziś pożądaną alternatywę dla piśmiennictwa filmowego. Krytycy, wykorzystujący tę formę, piszą obrazem, szkicują nie piórem, lecz kamerą, zamieniając edytor tekstu na program do montażu. W dobie You Tube i Vimeo formuła eseju jest niezwykle aktualna. Aby porozmawiać o nowatorskiej formie krytyki filmowej, prosto z Amsterdamu przyjedzie do Łodzi Stanisław Liguziński, a po chwili wytchnienia po Festiwalu Filmowym w Gdyni pojawi się Michał Oleszczyk. Głos twórcy reprezentować będzie znakomita montażystka filmowa Milenia Fiedler.

Hollyłódź: mit czy rzeczywistość?

7 października (piątek) 2016 r., godz. 19:15
Goście: Rafał Syska, Joanna Łapińska, Ewa Ciszewska, Anna Michalska
Moderator: Anna Wróblewska

Anna Wróblewska zapyta gości, czy nazwa „Hollyłódź” jest nadal aktualna. Dyskusja dotyczyć będzie przyszłości Łodzi filmowej, którą czekają wielkie zmiany. Miasto Łódź jako kolebka powojennej kinematografii polskiej staje przed nowymi wyzwaniami. Tu mieści się Muzeum Kinematografii, jedna z najlepszych szkół filmowych na świecie PWSFTViT im. Leona Schillera, jeden z najsilniejszych ośrodków filmoznawczych, powstaje Narodowe Centrum Kultury Filmowej i od roku organizowany jest festiwal filmowy z najwyższą dotacją w Polsce – Transatlantyk; a to wszystko to tylko ułamek. Gośćmi spotkania będą Rafał Syska, dyrektor NCKF-u, Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna Transatlantyku, Ewa Ciszewska, filmoznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Anna Michalska z Muzeum Kinematografii.

Film wchodzi do gry. O przenikaniu dwóch światów

8 października (sobota) 2016 r., godz. 15:00
Goście: Michał Walkiewicz, Ludwika Mastalerz, Kamil Jędrasiak, Marcin Nowak
Moderator: Michał Pabiś-Orzeszyna

Świat gier wideo i świat filmu mogą się od siebie uczyć – czerpią ze swoich wzorów i sprawdzonych rozwiązań. Podczas dyskusji goście porozmawiają o tym, czy czeka nas wielka synergia obu obszarów czy raczej wzajemna tolerancja. Dwa przemysły – pozornie różne – są ze sobą silnie powiązane wieloma zależnościami. Od pomysłu przez fazę developmentu, budżet, fazę produkcji, aż po kwestię dystrybucji. Dziś gry wideo to już nie tylko emocjonalne zabawki, ale rozbudowane fabularne historie. O zależnościach i zawiłościach tych przemysłów porozmawiają specjaliści w tej dziedzinie: Michał Walkiewicz, Ludwika Mastalerz, Kamil Jędrasiak i doświadczony praktyk pracujący przy „Wiedźminie”, ale i „Wojnie polsko-ruskiej”Marcin Nowak.

Idą w świat. Polskie kino na arenie międzynarodowej

9 października (niedziela) 2016 r., godz. 15:00
Goście: Adam Kruk, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, Urszula Piasecka

Sukcesy polskiego kina w świecie prowokują do dyskusji na temat filmowej rzeczywistości – o tym, jak nas widzą poza Polską i jak nasze osiągnięcia plasują się na tle innych. Jak zmienił się obraz naszej kinematografii na przestrzeni lat? Jak wyglądała filmowa współpraca zagraniczna kilka lat temu, a jak wygląda dziś? Michał Pabiś-Orzeszyna przepyta krytyka filmowego Adama Kruka, jak jego zdaniem na tle najlepszych filmów wyglądają polskie produkcje. Dopyta o niuanse promocji Agnieszkę Rostropowicz-Rutkowską ze Szkoły Wajdy. O swoim wieloletnim doświadczeniu na polu marketingu i promocji filmowej czy sprzedaży zagranicznej opowie Urszula Piasecka.

Terminy paneli dyskusyjnych:

6.10, czwartek, g. 17:30 Krytycy rozdają karty. O programowaniu festiwali

7.10. piątek, g. 15:00 Sztuka kradzieży. O wizualnej krytyce filmowej

7.10. piątek, g. 19:15 Hollyłódź: mit czy rzeczywistość?

8.10. sobota, g. 15:00 Film wchodzi do gry. O przenikaniu dwóch światów

9.10. niedziela, g. 15:00 Idą w świat. Polskie kino na arenie międzynarodowej

7 edycja Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się w Łodzi od 6 do 9 października 2016 r.
http://zazyjkultury.pl/kamera-akcja-2/

Zapraszamy!

Dodaj komentarz