Tango, czyli raport o stanie świata
Sezon 2, epizod #1

Powracamy z jednym z ulubionych wydarzeń naszej publiczności – Stand-upem Literackim. Po roku, w którym pisarze wygłaszali z naszej sceny komentarze do współczesności, czas na sprawdzenie, jak wiele z tej współczesności przewidzieli klasycy.  W tym sezonie zaglądamy do książek wszech czasów, przypomnimy m.in.: „Tango” Mrożka, „Ferdydurke” Gombrowicza czy „Potop” Sienkiewicza. Tym razem zadaniem zaproszonych pisarzy będzie literacka parafraza wybranego dzieła.

Tango, czyli raport o stanie świata

Jako pierwszy, w czwartek, 26 kwietnia, o godz. 20.00 wystąpi Wojciech Kuczok. Na scenie, oprócz ducha Sławomira Mrożka będą mu towarzyszyć Antoni Pawlicki i Rafał Królikowski w rolach Artura i Edka, oraz duet muzyczny Radex i Bisz.

„Tango”, napisane przez Sławomira Mrożka ponad pięćdziesiąt lat temu, koncentruje się na dwóch głównych tematach – przemianach w polskim życiu powstałych wskutek wprowadzenia socjalizmu oraz upadku kultury europejskiej, zastępowanej przez nijaką masowość. Bohaterowie mrożkowskiego „Tanga”, w rytm „La Cumparsity” przyglądają się rozsypującemu się w proch otoczeniu, próbując przyjąć jakąkolwiek sensowną pozycję.

Wojciech Kuczok w swoim literackim expose, używając metafory tanga, odwoła się do naszego tu i teraz – analizując nasze położenie i sprawdzając, jakie figury zostały nam wyznaczone i jakie akrobacje musimy wykonywać.

Fabuła wieczoru „Tango, czyli raport o stanie świata” układa się puzzlowo – mrożkowski oryginał przeplata się więc z narracją współczesną, a urugwajskia „La Cumparsita” przenika z dźwiękami polskiego hip-hopu.

Stand-up literacki. Co to takiego?

Pisarski eksperyment z publicznością, oryginalny cykl występów na żywo, podczas których autorzy próbują sił w roli performerów i wygłaszają komentarze do rzeczywistości. Co miesiąc na scenie stand-upowej Big Book Cafe pojawiają się kolejni artyści.

Literacki stand-up daje twórcom możliwość podzielania się prywatnymi fascynacjami, a także zmierzenia się z własną twórczością na oczach czytelników. Autorzy podejmują wyzwanie – wychodzą zza biurek i wcielają się w role performerów.

Pierwszy sezon, realizowany w 2017 roku odbywał się pod hasłem „Pisarze komentują świat”. Zaproszeni autorzy mówili o literaturze, terroryzmie, Polsce współczesnej, feminizmie, a nawet języku polskim. Ich wystąpienia miały smak słodko-gorzki.

W rozpoczynającej się właśnie drugiej odsłonie, do pisarzy dołączają aktorzy i muzycy, aby prezentować publiczności osobiste przemyślenia o polskich „Książkach wszech czasów”.

Jakie jest nasze dzisiejsze tango? Czy musimy tańczyć, jak nam zagrają?
Przyjdźcie posłuchać artystów pierwszego literackiego stand-upu z serii „Książki wszech czasów”.

Tango, czyli raport o stanie świata
Sezon 2, epizod #1
czwartek, 26 kwietnia, godz. 20.00
Wejściówki (w cenie 15 zł) do nabycia w Big Book Cafe (Dąbrowskiego 81) oraz on line: https://www.bilety24.pl/inne/literacki-stand-up-tango-czyli-raport-o-stanie-swiata–40137

Dodaj komentarz