Sztuka pomagania. Wyjątkowa aukcja 20 lutego w Warszawie

Ponad sto prac znakomitych polskich artystów, wyselekcjonowanych przez grono wybitnych ekspertów i kuratorów biorących udział w trzeciej edycji projektu SZTUKA TERAZ trafi na aukcję 20 lutego w Domu Aukcyjnym Desa Unicum w Warszawie. – To doskonały moment, by rozpocząć swoją przygodę z kolekcjonowaniem sztuki – mówi Andrzej Lichota, dyrektor artystyczny projektu.

Aukcja rozpocznie się o godz. 19:00, a poprowadzi ją najbardziej rozpoznawalny polski aukcjoner i znawca rynku sztuki, Juliusz Windorbski. Wśród prac, które będzie można licytować, znajdą się dzieła m.in. Normana Leto, Edwarda Dwurnika, Henryka Sawki, the Krasnals, Adama Bakalarza, Rafała Olbińskiego, Natalii Wiernik, Jacka Sroki, Katarzyny Kukuły czy Edwarda Lutczyna, a także debiutantów.

Jak do tej pory rekordem licytacji w ramach projektu SZTUKA TERAZ jest kwota 32 tys. zł uzyskana za obraz Adama Bakalarza. Praca tego artysty trafi na aukcję również w tym roku.

Licytuj SZTUKĘ. TERAZ

Aukcja jest zwieńczeniem trzeciej edycji projektu SZTUKA TERAZ. Jego celem jest uwrażliwienie Polaków na piękno oraz na drugiego człowieka i zachęcenie do odkrywania dzieł tworzonych przez współczesnych artystów. Projekt zachęca też do inwestowania w sztukę i pokazuje ludziom, że prace z najwyższej półki mogą zagościć również w ich domach i biurach.

Sto dzieł, które trafią na aukcję 20 lutego, a od 11 stycznia były wystawione w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, wybrano spośród ponad ośmiuset zgłoszonych do projektu propozycji. Selekcji dokonało grono wybitnych ekspertów ze świata sztuki i kultury, m.in. Andrzej Betlej, historyk sztuki, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Małgorzata Gołębiewska, kuratorka wystaw oraz pomysłodawczyni i wieloletnia dyrektorka artystyczna festiwalu ArtBoom w Krakowie, Andrzej Lichota, malarz, rysownik i reżyser, czy Szymon Kobusiński, fotograf, twórca multimedialny, wykładowca i producent.

Dobra inwestycja

Prace, które zostały wybrane do tegorocznej edycji projektu SZTUKA TERAZ i trafią na aukcję, są wykonane w różnych technikach, formatach i stylach. Opowiadają o otaczającym nas świecie, pokazując zarówno jego wyjątkowość, jak i zwyczajność, harmonijność i niepokoje, bajkowość oraz grozę. Intrygują, poruszają i prowokują do zadawania pytań.

Selekcja dzieł skierowana jest w równym stopniu do wytrawnych kolekcjonerów, jak i do osób debiutujących w świecie sztuki, dopiero marzących o własnych zbiorach. Stara się oswoić sztukę współczesną, pokazać sposób jej rozumienia oraz daje możliwość pozyskania ciekawych prac i poznania artystów, którzy w świecie polskiej sztuki bądź to już mają mocną pozycję, bądź wielkie szanse na jej zajęcie w niedalekiej przyszłości.

Szlachetny cel

Dochód z aukcji trafi do młodych artystów i kuratorów oraz wesprze działalność SZLACHETNEJ PACZKI, która od osiemnastu lat pomaga najbardziej potrzebującym. Od 2001 roku pomogła zmienić na dobre historie ponad 170 tys. ubogich rodzin, które otrzymały w tym czasie pomoc materialną o wartości prawie ćwierć miliarda złotych.

– Takie wydarzenia mają na celu nie tylko zebranie środków dla najbardziej potrzebujących, ale także wspieranie młodych artystów w stawianiu pierwszych kroków na rynku sztuki – mówi Juliusz Windorbski i zachęca do odwagi w licytowaniu. Cena wywoławcza każdej z prac na aukcji wyniesie 500 zł.

Zobacz i zdecyduj

Wyselekcjonowane przez ekspertów prace, które trafią na aukcję 20 lutego, od 13 lutego można oglądać w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie (ul. Piękna 1A; otwarte poniedziałek-piątek godz. 11-19, sobota godz. 11-16, wstęp wolny).

Partnerami projektu SZTUKA TERAZ są Narodowe Centrum Kultury, portal Niezła Sztuka, „Rynek i Sztuka”, ArtInfo.pl, Arteon, TVP Kultura i Szkoła Filmowa w Łodzi oraz RMF FM. Transmisję z aukcji 20 lutego będzie można oglądać „na żywo” na portalu Artinfo.pl.

Więcej o projekcie i aukcji na www.sztukateraz.pl.

Dodaj komentarz