Literackie przygody dla najmłodszych – startuje Festiwal Literatury dla Dzieci

Pochód Gapiszonów, wielkoformatowa wystawa, tort i książki dla każdego dziecka – już 10 maja o godz. 18.00 pod Fontanną Czterech Kwartałów rozpocznie się Festiwal Literatury dla Dziec w Gdańsku. Otwarcie festiwalu jest jednocześnie benefisem mistrza ilustracji – Bohdana Butenki.

Instytut Kultury Miejskiej po raz drugi jest partnerem Festiwalu Literatury dla Dzieci – największego europejskiego festiwalu poświęconego wyłącznie literaturze dla najmłodszych. Zapraszamy na otwarcie czterodniowego święta literatury dla dzieci we wtorek 10 maja. Spotkania są bezpłatne, obowiązują zapisy. Program dostępny jest na: http://fldd.pl/2016/program/.

10 maja, godz. 18.00 Butenko PINXIT! – defilada, czytanki i słodka niespodzianka na 85-lecie mistrza ilustracji, plac Grobla 1, przy Fontannie Czterech Kwartałów

(wspólna rezerwacja na inaugurację wystawy i benefis w IKM: rejestracja@fldd.pl).

Inauguracja wyjątkowej wystawy prac artysty, na którego ilustracjach wychowuje się już trzecie pokolenie młodych czytelników. Otwarcie wystawy uświetni swoją obecnością sam Mistrz – Bohdan Butenko. Wielkoformatowa wystawa ilustracji inspiruje do poszukiwania wraz z dziećmi ulubionych bohaterów oraz odświeżenia własnych wspomnień. Pod Fontanną Czterech Kwartałów zbierze się też Pochód Gapiszonów. Kuratorem wystawy jest Ewa Gruda.

10 maja, godz. 19.00–20.00 Urodzinowy benefis Bohdana Butenki z udziałem prezydenta Pawła Adamowicza – otwarcie Festiwalu Literatury dla Dzieci, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Jedyne takie spotkanie, na którym Bohdan Butenko opowie, skąd się wziął Gapiszon, a wy podzielicie się historiami o tym, kiedy pierwszy raz spotkaliście się z ilustracjami pana Bohdana. 60 lat rysowania to przecież także 60 lat oglądania! Będziemy więc rozmawiać i o jednym, i o drugim, a w przerwach czytać to i owo. Na scenie pojawi się też nie kto inny, tylko sam prezydent Gdańska – prywatnie amator butenkolog. A wszystko to doprowadzi do wprost przepysznie słodkiego finału.

14 maja, godz. 11.00-15.00 Łowcy sekretów – literacka rodzinna gra miejska – start i rozdanie nagród Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 (6+)

Zapraszamy rodziny i grupy z dziećmi na literacką grę miejską „Łowcy sekretów”. Będzie to emocjonująca wyprawa do Królestwa Opowieści, by poznać bliżej jego mieszkańców i odkryć ich pilnie strzeżone Sekrety. Z biletem i mapą Królestwa w kieszeni, magicznym kuferkiem w dłoni oraz niewielką sakiewką dukatów uczestnicy gry wyruszą na czterogodzinną wyprawę do świata bajek i baśni. Do udziału w grze zapraszamy 3-4 -osobowe zespoły Podróżników, złożone z dorosłych oraz przynajmniej jednego uczestnika w wieku 6-13 lat. Na szlaku zespołu odwiedzą cztery krainy i 16 tajemniczych miejsc. Gra rozpocznie się o godz. 11.00 w Instytucie Kultury Miejskiej, zakończy – rozdaniem nagród o godz. 15.00, również w IKM (ul. Długi Targ 39/40).

Trzecia edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci odbędzie się w: Gdańsku (10-14 maja 2016), Warszawie (18-22 maja 2016), Wrocławiu (30 maja – 5 czerwca) i Krakowie (7 – 12 czerwca 2016). Organizatorami są Fundacja Burza Mózgu oraz Fundacja Czas Dzieci.

Partnerem Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku jest Instytut Kultury Miejskiej.

Więcej informacji na stronie: fldd.pl oraz na Facebooku.

Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku, 10 – 14 maja

Dodaj komentarz