Katarzyna Tubylewicz na tropie stylowych zbrodni i niezwykłych kobiet

SKANIA NOIR – REPORTAŻE NA GŁOS – elektryzujące opowieści z południa Szwecji

Katarzyna Tubylewicz wystąpi w Big Book Cafe z dwoma „reportażami na głos”.
Pisarka i tłumaczka prowadzi przez Skanię śladami filmowych i książkowych inspiracji.

Skania_Malmo_fot. Jacek KadajMieszkająca w Szwecji autorka głośnych „Moralistów” i „Rówieśniczek” podjęła się niezwykłego wyzwania. Na zaproszenie Visist Sweden Polska odbyła podróż przez Skanię, po drodze prowadząc kulturowe śledztwo. Poszukiwała motywów, krajobrazów i nastrojów, które zostały twórczo wykorzystane m.in. w serialach i powieściach, uczyniły z południa Szwecji jeden z najbardziej intrygujących i modnych rejonów Europy. Efektem podróży są dwie elektryzujące opowieści, które autorka przedstawi na żywo polskiej publiczności na scenie Big Book Cafe.

W marcu i kwietniu Katarzyna Tubylewicz zaprezentuje nową formę – reportaże na głos. Będą to pełne napięcia i różnorodnych emocji opowieści o Skanii. Prowadzeni narracją pisarki odwiedzimy m.in. Malmö, Landskronę, Lund, Ystad i Ales Stenar. Mówionym reportażom pisarki towarzyszyć będą nastrojowe kadry fotografa Jacka Kadaja, które przygotował podróżując z nią przez Skanię.

Skania_Malmo_reportaż_fot. Jacek KadajPierwszy wieczór zatytułowany SKANIA NOIR odbędzie się w piątek, 16 marca o godz. 19.00. Katarzyna Tubylewicz zabierze nas w podróż tropem mrocznego kina i kultowego serialu „The Bridge”.

Katarzyna Tubylewicz:

Błądząc po Malmö śladami bohaterów „The Bridge” („Most nad Sundem”) można trafić do centralnie położonych dzielnic, które architekturą i klimatem przypominają nowojorski Harlem… Pod tym względem Malmö różni się od innych szwedzkich miast, których wielokulturowość nie jest widoczna w centrum, bo wypchnięto ją na znajdujące się na dalekich przedmieściach blokowiska. Nie oznacza to wcale, że Malmö jest wzorem integracji i nie ma problemów społecznych. Fanów ”The Bridge” nie trzeba o tym przekonywać, bo w serialu tym nie ma cienia infantylizujących współczesną Szwecję pozbawionych aktualności opowieści o Bullerbyn. Malmö to kontrasty, wyzwania i wielkomiejskie napięcia.

Drugi wieczór – SKANIA LITERACKA odbędzie się w piątek, 6 kwietnia o godz. 19.00. Będzie poświęcony inspiracjom powieściowym. Katarzyna Tubylewicz poprowadzi śladami Kurta Wallandera, kultowego bohatera powieściowego, oraz Selmy Lagerlöf, pierwszej laureatki literackiego Nobla i działaczki na rzecz emancypacji kobiet.

Katarzyna Tubylewicz:

Selma Lagerlöf nie czuła się samotna w Landskronie dzięki zaangażowanym społecznie kobietom, z których jedna  – Anna Oom, także nauczycielka – była też jej pierwszą miłością.  Druga przyjaciółka Selmy, Elise Malmros, pierwsza w Szwecji kobieta zatrudniona w banku, po pracy zabierała autorkę do domów miejskiej biedoty. Wciągnęła ją w ruch na rzecz abstynencji, w pracę w Armii Zbawienia i w działalność klubów robótek ręcznych, które były w rzeczywistości pierwszymi organizacjami na rzecz emancypacji i solidarności kobiet w Szwecji.

Inicjatorem projektu jest Visit Sweden Polska.
Na dwa wieczory z reportażami Katarzyny Tubylewicz zapraszamy do Big Book Cafe.

Big Book Cafe – nowe miejsce literackie / ul. Dąbrowskiego 81 / Warszawa
Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Katarzyna Tubylewicz – pisarka, tłumaczka literatury szwedzkiej, publicystka. Autorka zbioru reportaży o Szwecji „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”, a także powieści „Rówieśniczki”, „Własne miejsca” i „Ostatnia powieść Marcela”. Pomysłodawczyni i współredaktorka antologii „Szwecja czyta. Polska czyta”.

Dodaj komentarz