Rytm to jest to!” w cyklu filmowym ArtRebelie


Instytut Kultury Miejskiej i Aneta Szyłak – kuratorka cyklu ArtRebelie – zapraszają na kolejne spotkanie z filmem, w którym bohaterami są artyści stawiający nam przez swoją sztukę szczególne wyzwania. Najbliższy pokaz odbędzie się 29 września o godz. 19.00 w sieni IKM. Obejrzymy film „Rytm to jest to!”, który śledzi proces powstawania spektaklu „Święto wiosny” Strawińskiego tańczonego przez 250 uczniów z 25 krajów.
Wstęp wolny!

Berlińska dzielnica Treptow, dwudziesty ósmy stycznia 2003 roku. W byłej zajezdni omnibusowej, w przemysłowym zaścianku, odbywa się niezwykła impreza. Dwustu pięćdziesięciu uczniów z dwudziestu pięciu krajów tańczy „Święto wiosny” Strawińskiego po trzymiesięcznych próbach pod opieką brytyjskiego choreografa Roystona Maldoomai przy akompaniamencie orkiestry Filharmonii Berlińskiej, pod batutą jej naczelnego dyrygenta – Sir Simona Rattle’a.

Film śledzi ciekawy proces, który doprowadził do tego spektaklu, najambitniejszego projektu programu Zukunft@BPhil z 2003 roku. Pokazuje pierwsze próby baletowe młodych ludzi, z których tylko nieliczni mieli uprzednio kontakt z muzyką klasyczną i ekspresyjnym tańcem. Oczami trójki młodych bohaterów obserwujemy realizację projektu, jego wzloty i upadki, chwile zwątpienia i entuzjazmu, niepewność i odzyskiwanie wiary w siebie.

Rytm to jest to! (rytm_to_jest_to_plakatRhythm Is It!)

reż. Thomas Grube, Enrique Sanchez Lansch, Niemcy 2004, 96 min

Wybrane nagrody i wyróżnienia:

2005 – Bavarian Film Award dla „Najlepszego filmu dokumentalnego”
2005 – Film Award in G
old dla „Najlepszego montażu” i „Najlepszego filmu dokumentalnego”
2005 – Nagroda Gildii Niemieckich Kin Studyjnych dla „Najlepszego filmu dokumentalnego”

W kolejnych odsłonach ArtRebelii pokażemy m.in. filmy:„Sfabrykowany krajobraz” i „Gmina w budowie”. Gośćmi następnych spotkań będą: Joanna Kusiak i Konrad Pustoła.


Data: 29 września (wtorek), godz. 19.00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. Wstęp wolny!
Dołącz do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/501609126655259/

Trailer filmu:
:
(Opis za: http://www.againstgravity.pl/content/rytm_to_jest_to)

Aneta Szyłak jest kuratorką wystaw, współtwórczynią i pierwszą dyrektorką kolejno Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i Instytutu Sztuki Wyspa oraz twórczynią Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa. Przygotowywała wystawy między innymi w Londynie, Berlinie, Nowym Jorku i Helsinkach. Działa na rzecz ochrony dziedzictwa stoczniowego w Radzie Interesariuszy Młodego Miasta. Obecnie pracuje nad doktoratem na Goldsmiths w Londynie.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Against Gravity

Dodaj komentarz