Janusz i Stanisław Jura – ‘’Dwa światy braci Jura – malarstwo i fotografia niekonwencjonalna’’

Bracia Jura wystawiający swoje prace to Stanisław i Janusz Jura.

Janusz – z wykształcenia technik wiertnik. Ostatnie 25 lat pracował na różnych stanowiskach w Spółce należącej do dużego Koncernu Naftowego. Aktualnie bezrobotny. Fotografią zajmuje się 1 Bez tytulu, technika wlasna bez photoshopa, 50cmx90cm,2012_1000amatorsko w wolnych chwilach od 6 lat. Mimo braku wykształcenia artystycznego w tym i fotograficznego, ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy w postaci udziału w pokonkursowych wystawach zbiorowych: – Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej „Gdańsk Press Photo 2012: Moja piłka nożna” im. Zbigniewa Kosycarza. Gdańsk, 2012 r., – XV Międzynarodowy Niekonwencjonalny Konkurs Fotograficzny „FOTO ODLOT”, Rzeszów, 2012 r. i 2014 r., – Międzynarodowe Konfrontacje Fotograficzne „Tylko Jedno Zdjęcie 2014”, Jarosław, 2014 r.  W obrębie zainteresowań artysty jest świat realny, ale ujęty w aspekcie ‘’onirycznym’’. Przedstawione fotografie kwiatów, łąki, czy po prostu pewnych ‘’wycinków‘’ rzeczywistości są delikatnie poetyckie i ulotne. Z jednej strony urzekają dekoracyjnością i płynną formą, a z drugiej strony emanują silną ekspresją. Nieprzypadkowo nasuwa się porównanie z Arshile Gorkym. Janusz stosuje różne ciekawe połączenia fotografii  i malarstwa wg. własnej techniki do której wykorzystuje m. innymi kawałki potłuczonego szkła, ptasie pióra, farby, piasek, makaron itp. wraz z polewaniem, posypywaniem lub zamrażaniem fotografowanych obiektów. Artysta nie posługuje się Photoshopem ani innymi programami do obróbki zdjęć. Niezwykle ciekawe są fotografie strachów polnych. Strachy nie strachy. Realne, budowane z tego co pod ręką (lalki, plastikowe butelki, stare ubrania…), w czasem sennym i ‘’miękkim’’, czasem mglistym pejzażu nabierają wymiaru uniwersalnego. Odciska się w fotografiach strachów znak  naszych czasów: plastikowa jaskrawość, pewna przypadkowość, ale wszystko mocno zakorzenione w rzeczywistości.

Stanisław – prezentuje malarstwo będące wynikiem fascynacji światem kJezdziec, olej na plotnie, 75 cmX100cm, 2014_1000oni, jeźdźców i gonitw. Stara się uchwycić niezwykłą dynamikę konia i jeźdźca w ruchu, oraz – pełną materialności – ulotność gonitw.
Malował sceny między innymi z Palio w Sienie, Palio d’Asti, Wielkiej Pardubickiej. W tym celu – szukając właściwych form wyrazu – stosuje ekspresyjną szkicowość, szorstkość formy a czasem nawarstwianie i wielowymiarowość faktury. Porusza się w dość szerokiej palecie kolorów, a forma czasami oscyluje na granicy abstrakcji. Poświęcając techniczne dopracowanie szczegółów, stara się upraszczać formę i ciągle ucieka w pewną nieoznaczoność, zachowując przy tym realistyczne cechy interesującego go tematu .

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 13:00 – 18:00

Wstęp bezpłatny
Wystawa trwa od 29.09 do 09.10.2015.

Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
00-029 Warszawa
tel. 22 828 89 43

www.facebook.com/galeria.schody
http://www.galeriaschody.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Test AntySPAMowy *