Uczniowie z 10 podstawówek mają teraz tysiąc powodów, by czytać

Biblioteki_mapa-lokalizacja_zwycieskich-szkol_pazdzienik_2017Ponad pół miliona głosów zadecydowało o tym, które biblioteki szkolne otrzymają po tysiąc książek od Empiku. Właśnie rozstrzygnięto konkurs „Tysiąc powodów by czytać”, w którym szkoły podstawowe z całej Polski walczyły o 10 000 książek. Listę najciekawszych, najpiękniejszych i najnowszych lektur mogą już kompletować biblioteki z Szonowic, Chotowej, Górek-Grubaków, Lgoty Małej, Sławęcina, Błonia, Myszkowa, Gostycyna, Pawłosiowa i Zielonek-Parceli.

Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach: dla pięciu szkół, w których uczy się do 100 dzieci i dla pięciu z większą liczbą uczniów. Najwięcej głosów spośród niemal 500 placówek, które zgłosiły się do konkursu, zdobyła Szkoła Podstawowa w Szonowicach – praca „Czerwony Kapturek” otrzymała ich aż 33 943. Każda placówka w ramach zgłoszenia przygotowała pracę konkursową, czyli zdjęcie, na którym dzieci zaaranżowały scenkę ilustrującą okładkę dowolnie wybranej książki. Teraz uczniowie każdej z nagrodzonych podstawówek przygotowują listę wymarzonych lektur, które szkoły otrzymają na przełomie grudnia i stycznia.

Szkolna biblioteka to miejsce, w którym dzieci zaczynają swoją przygodę z czytaniem. To tam mali czytelnicy odkrywają fascynujące przygody „Dzieci z Bullerbyn” i dzięki nim uczą się jak ważna jest przyjaźń, tam zaczynają poszukiwania magicznego błękitnego koralika ze świata „Karolci”, czy podpatrują figle „Mikołajka”. Oprócz klasycznych tytułów z kanonu literatury dziecięcej i lektur szkolnych najmłodsi trafiają w bibliotekach na najnowsze wydawnictwa, powieści i albumy. Dzięki pięknym ilustracjom i wciągającym historiom kształtują one w maluchach nawyk sięgania po książki. Empik wspiera szkoły w zapełnianiu bibliotecznych półek, już po raz drugi organizując akcję i konkurs pod hasłem „Tysiąc powodów by czytać”. Uczestnicy programu Mój Empik współtworzą akcję – na ten cel przekazywana jest część każdej transakcji przy użyciu karty, stanowi ona cegiełkę wspierającą rozwój czytelnictwa wśród dzieci i przyczynia się do odkrywania przez nie niezwykłego świata literatury.

Szkoły, które wygrały w konkursie:

Szkoła Podstawowa w Szonowicach (woj. śląskie) – 33 943 głosy

Publiczna Szkoła Podstawowa w Chotowej (woj. podkarpackie) – 33 230 głosów

Szkoła Podstawowa im. ks. bpa Franciszka Jaczewskiego w Górkach-Grubakach (woj. mazowieckie) – 32 617 głosów

Szkoła Podstawowa w Lgocie Małej (woj. śląskie) – 14 941 głosów

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Sławęcinie (woj. podkarpackie) – 13 847 głosów

Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu (woj. mazowieckie) – 29 856 głosów

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 im. T.adeusza Kościuszki w Myszkowie (woj. śląskie) – 28 721 głosów

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gostycynie (woj. kujawsko-pomorskie) – 28 254 głosy

Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Pawłosiowie (woj. podkarpackie) – 24 943 głosy

Szkoła Podstawowa w Zielonkach-Parceli (woj. mazowieckie) – 18 944 głosy

Dodaj komentarz