Rozmawiaj o przekładzie, poezji, literaturze i wolności w sztuce – debaty Festiwalu Europejski Poeta Wolności
Jakie wydarzenia czekają na uczestniczki i uczestników Festiwalu Europejski Poeta Wolności? Debata o wolności w sztuce z Olgą Tokarczuk, Stefanem Chwinem i D. A. Powellem, rozmowa o przekładzie literackim i najnowszej antologii pod redakcją Piotra Sommera „O nich tutaj”, dyskusja „Oceniaj książkę po okładce” z udziałem Marcina Wichy, poetyckie konfrontacje Jacka Denhela z Piotrem Sommerem i Ryszarda Krynickiego z Jackiem Podsiadło oraz „Krytyczny kwadrans” z udziałem Karola Maliszewskiego, Grzegorza Jankowicza i Piotra Śliwińskiego. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na trzydniowe święto europejskiej poezji w Gdańsku!
Sztuka wolności – debata, 17 marca godz. 19.30, sień Instytutu Kultury Miejskiej | D.A. Powell, Olga Tokarczuk, Stefan Chwin
O wolności w sztuce, o tym jak trudna jest „sztuka wolności”, która jest być może najtrudniejszą ze sztuk, dyskutować będzie D.A. Powell, amerykański poeta nagrodzony National Book Circle Award, Olga Tokarczuk oraz Stefan Chwin. Rozmowa dotyczyć będzie polityki, ideologii w literaturze, sztuce i… polityce kulturalnej. Czy są to wrogie sobie dziedziny? Gdzie przebiega granica między zaangażowaniem a agitacją, między literaturą w służbie idei a ideologizacją i manipulacją w literaturze?
Debatę poprowadzą Tadeusz Dąbrowski (dyrektor artystyczny festiwalu) i Agnieszka Wolny-Hamkało.
„O nich tutaj” – rozmowa o języku i przekładzie, 18 marca godz. 19.30, sień Instytutu Kultury Miejskiej | Piotr Sommer, Andrzej Kopacki, Grzegorz Jankowicz
Na festiwalu Europejski Poeta Wolności jedną z głównych ról grają tłumacze poezji, dlatego podczas wydarzenia nie zabraknie tematu przekładu. Z Piotrem Sommerem i Andrzejem Kopackim o najnowszym wydaniu z kolekcji Literatury na Świecie – antologii „O nich tutaj” rozmawiać będzie Grzegorz Jankowicz. Publikacja to swoista encyklopedia przygód języka złożona z najciekawszych szkiców o przekładzie i języku drukowanych w „Literaturze na Świecie”. Zawiera 40 szkiców 25 autorek i autorów. Najdawniejszy tekst ukazał się w piśmie w 1984 roku, szkic ostatni w roku 2015. – Takiej książki po polsku jeszcze nie było – mówi Piotr Sommer, redaktor „O nich tutaj”.
„Oceniaj książkę po okładce” – debata, 19 marca godz. 15.00, sień Instytutu Kultury Miejskiej | Marcin Wicha, Anna Pol, Przemek Dębowski, Justyna Sobolewska
„Oceniaj książkę po okładce” to tytuł debaty, podczas której porozmawiamy o tym, że projekt graficzny to nie tylko komentarz do treści zawartych między okładkami, ale także ich przedłużenie, dopełnienie. Symbolicznie można zapytać – jak oblec książkę w ciało, które przyda się jej duszy? Na to pytanie odpowiedzą nam projektanci okładek i typografowie – Przemek Dębowski z wydawnictwa Karakter, Anna Pol z wydawnictwa Marginesy oraz Marcin Wicha, autor książki „Jak przestałem kochać design”. Rozmowę poprowadzi Justyna Sobolewska.
„Krytyczny kwadrans” – 17 marca, godz. 20.30, Piotr Śliwiński | 18 marca, godz. 20.30, Karol Maliszewski | 19 marca, godz. 15.45, Grzegorz Jankowicz, sień Instytutu Kultury Miejskiej
„Krytyczne kwadranse”, czyli krytycy o doświadczaniu poezji. Z indywidualnej perspektywy Piotr Śliwiński, Karol Maliszewski i Grzegorz Jankowicz opowiedzą o swoim życiu z poezją. Będą to krótkie, 15 minutowe wystąpienia, podczas których krytycy poezji spróbują nas przekonać o tym, że poezja nie jest dziedziną dla wtajemniczonych, specjalistów, ale przestrzenią dialogu, codzienną przygodą, a nie odświętną czynnością. Że dzięki niej uczymy się słuchać innych, dowiadujemy się czegoś o sobie samym, że dobra poezja jest zawsze współczesna.
Polscy poeci – konfrontacje – 19 marca, godz. 11.00, Biblioteka pod Żółwiem, Jacek Denhel vs Piotr Sommer | 19 marca, godz. 18.00, sień IKM, Ryszard Krynicki vs Jacek Podsiadło
To nie koniec dyskusji o poezji! Czekają nas jeszcze konfrontacje polskich poetów – Jacka Denhela z Piotrem Sommerem oraz Ryszarda Krynickiego z Jackiem Podsiadło. To poeci różnych generacji i szkół poetyckich, którzy w odmienny sposób wykorzystują tradycję i inaczej posługują się tekstami kultury. Konfrontacje poetyckie są zderzeniem dwóch postaci, które pokażą rozpiętość współczesnej liryki, różne spojrzenia na przemiany, wydarzenia historyczne i polityczne. Sprawdzimy, czy podczas dyskusji nasi rozmówcy znajdą wspólny „poezjopogląd”.
Miejsca: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Biblioteka pod Żółwiem, ul. św. Ducha 111/113
Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności
Gdańsk, 17 – 19 marca 2016
www.europejskipoetawolnosci.pl, www.facebook.com/europejskipoetawolnosci, http://zazyjkultury.pl/nagroda-literacka/
Dołącz do wydarzenia: http://bit.ly/festiwalepw2016.
Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
Patroni medialni: Tygodnik Powszechny, Gazeta Wyborcza, trojmiasto.pl, xiegarnia.pl, lubimyczytac.pl, szuflada.net, EMPIK.
Nominowani do Nagrody są:
Vanni Bianconi (Włochy), tłumaczenie Joanna Wajs za tom Wymówisz moje imię, Ana Blandiana (Rumunia), tłumaczenie Joanna Kornaś-Warwas za tom Moja ojczyzna A4, Lidija Dimkovska (Macedonia), tłumaczenie Danuta Cirlić-Straszyńska za tom pH neutralna wobec życia i śmierci, Yahya Hassan (Dania), tłumaczenie Bogusława Sochańska za tom Wiersze, Daniel Jonas (Portugalia), tłumaczenie Michał Lipszyc za tom Częsty przechodzień, Anikó Polgár (Węgry), tłumaczenie Anna Górecka za tom Archeolożka w czółenkach, Siergiej Stratanowski (Rosja), tłumaczenie Adam Pomorski za tom Graffiti.