Co to jest Kod Tożsamości Lokalnej? Wykład Jacka Dominiczaka w IKM

Najbliższy wykład z cyklu „Przemyśleć Miasto” odbędzie się 31 marca o godz. 19.00 w sieni IKM. Jacek Dominiczak opowie o Kodzie Tożsamości Lokalnej, o tym, jak działa i jaką rolę spełnia w nim forma i deforma miasta. Wykład z 24 marca jest odwołany!

Jacek_Dominiczak_fot.AgencjaVizualna– Jak to jest możliwe, że na filmach potrafimy rozpoznać miasta, mimo że obrazy nie pokazują nam ich najświetniejszych i najbardziej znanych budowli? Co stoi za szeptanymi w kinie słowami: to musi być Paryż, a to Manhattan. Teraz poznajesz? – Wenecja! A co stoi za zdziwieniem przyjaciół, gdy niespodziewanie mówisz pewnym głosem: to jest Ann Arbor, albo: to jest Fremantle. Skąd możesz to wiedzieć?! — pytają zdziwieni. Bo tam mieszkałem — odpowiesz z uśmiechem wspomnienia. A więc nie tylko architektura budynków pozwala się zobaczyć, zapamiętać i, po czasie, rozpoznać. Jaką rolę mają w tym procesie forma i deforma miasta? Jak działa Kod Tożsamości Lokalnej? – zapowiada wykład Jacek Dominiczak.

Przemyśleć Miasto” to cykl dwunastu spotkań poświęconych miastu i miejskości prowadzonych przez Jacka Dominiczaka, który zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego. Jest autorem koncepcji Przestrzeni Dialogicznej (Miasto Dialogiczne; Architektura Dialogiczna) oraz Kodu Tożsamości Lokalnej — narzędzia projektowania przestrzeni miejskiej.

Jacek Dominiczak zajmuje się teorią i metodologią projektowania dialogicznego. Jest autorem koncepcji Przestrzeni Dialogicznej (Miasto Dialogiczne; Architektura Dialogiczna) oraz Kodu Tożsamości Lokalnej – narzędzia projektowania przestrzeni miejskiej. Realizuje projekty architektury dialogicznej: jest autorem wnętrz Centrum Edukacji Artystycznej ŁAŹNIA 2 w Gdańsku (2012), współautorem Local Identity Code of Central Fremantle, Australia (2009, z Moniką Zawadzką i przy współpracy Agnieszki Kiera) oraz współautorem instalacji Delay(er)ing Facade, która reprezentowała Polskę na 9. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji (2004, współautor: Dominik Lejman, kurator: Adam Budak, organizator: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki). Jacek Dominiczak jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na której prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich. Był wizytującym profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2010-11), Universidade da Beira Interior, Covilha, Portugalia (2006-10); Instituto Tecnologico y de Estudios Superiores de Monterrey, Queretaro, Meksyk (1998); University of Michigan, Ann Arbor, USA (1992); Carnegie Mellon University, Pittsburgh, USA (1991 i 1993-97). Wykładał na Uniwersytecie Warszawskim (1999-2000) i na Politechnice Gdańskiej (2005-2006), na której wcześniej studiował i pracował (1973-95). Jacek Dominiczak jest beneficjentem Fundacji Kościuszkowskiej (1993) oraz Programu Fulbrighta (1992).

Cykl „Przemyśleć miasto” – wykład #7 Co to jest DEFORMA?| Prowadzenie: Jacek Dominiczak

Data: 31 marca, godz. 19.00

Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Kolejne wykłady odbędą się 14 i 28 kwietnia. Cykl potrwa do końca maja.

Dodaj komentarz