POLYPHONIA FESTIVAL 2017

POLYPHONIA PLAKAT17-01Już na początku kwietnia odbędzie się czwarta edycja mikro festiwalu Polyphonia Festival 2017 organizowanego w Zachęcie przez Fundację Sztuka i Technologia w ramach projektu live-lab. Festiwal zostanie zorganizowany 01.04.2017 w sali multimedialnej Zachęty, a jego program stanowi przegląd różnych zjawisk na pograniczu kultury, muzyki, a nawet w pewnym stopniu nauki. W realizacji tej idei ważne są jej trzy pryncypia: brak reguł, wolna kreacja i przekraczanie barier.

Polyphonia Festiwal 2017 rozpocznie sekcja edukacyjna. Warsztaty dla dzieci i młodzieży pt. tworzę więc jestem – czyli jak tworzyć muzykę z użyciem komputerów edycja 2 to kontynuacja inicjatywy realizowanej dwa lata temu jako otwarte warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej w wieku 6-12 lat. Podczas warsztatów doświadczeni artyści opowiedzą o tym, jak powstaje dźwięk w urządzeniach takich jak komputer, jak można go modyfikować i czerpać z tego satysfakcję w procesie tworzenia muzyki. Warsztaty mimo wykorzystania nowych technologii zostały opracowane w sposób przystępny i dostosowany do młodego odbiorcy, zapewniając dzieciom zrozumienie omawianych tematów.

Zajęcia poprowadzą:

Cyprian Wieczorkowski / Lud Hauza / Pomorska Rada Sztuki
Mateusz Bąkała – Fundacja Sztuka i Technologia
Jarosław Grzesica  – Fundacja Sztuka i Technologia

Późnym popołudniem rozpocznie się część koncertowa w całości poświęcona działaniom improwizowanym, a na scenie pojawią się niezwykłe składy eksperymentujące zarówno z dźwiękiem jak i formą w jakiej jest generowany.

Do szczególnie istotnych punktów programu należy zaliczyć: wykład Dr. Przemysława Moskala na temat rzeczywistości wirtualnej oraz kulminacyjny koncert formacji narracyjnej Dr.yja Music Box  – projekt, który połączył wysiłki kilku twórców jednocząc ich na scenie pomostem z koncertem Polyphonia Festival 2014. Wspomnianym pomostem i jednocześnie źródłem narracji, do której nawiązywać będzie zespół, jest fragmentaryczny zapis nagrania koncertu koncertu podobnej realizacji z roku 2014. Tym sposobem muzycy chcą nawiązać dyskusję z czasem i treścią Polyphonia Festival.

LINE-UP

Sala multimedialna
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
01.04.2017

g. 12.00
Warsztaty dla dzieci

Koncerty

17:30  Jarek Grzesica, Ludwik Fostiak / live
17:50  Krzysztof Orluk / live
18.30  Dr. Przemysław Moskal – Wykład “Sztuka Wirtualnej Rzeczywistości” live, NY, USA
19:00  Piotr Dąbrowski / live
19:45  Paweł Janicki & Mateusz Bąkała / Live
20:30  Jarek Grzesica – live sound, Roch Forowicz- live vision / Opticon /
21:00  Iza Smelczyńska / live
21:30  Michał Szturomski – live sound, Maciej Jaciuk – wizja / Sowy Polski – live /
22:30  Cyprian Wieczorkowski / Sebastian Mac / Vasen Piparjuuri / Zuza Ciszewska /
Przemek Rychlik / Limited Liability Sound / Jarek Grzesica / Sabah Al Ani / Dr.yja Music Box /
23:00  Paweł Janicki & Vasen Piparjuuri

***
Polyphonia to aktywność ściśle powiązana z działającą od roku 2012 stroną www.polyphonia.pl, na której ludzie zaangażowani w nowe obszary muzyczne prezentują swój punkt widzenia na aktualnie tworzoną i publikowaną muzykę, technologie związane z twórczością oraz zmiany dotykające całe środowisko muzyczne. Sam festiwal jest także mocno związany z działalnością Fundacji Sztuka i Technologia, która od lat aktywnie wspiera działania polskiej sceny muzyki elektronicznej, wykraczając także poza Europę poprzez aktywność na terenie Chin. Polyphonia Festival to inicjatywa Fundacji Sztuka i Technologia, jednak organizatorzy będą czerpać z doświadczeń zbieranych podczas 12. edycji imprezy, jaką był Warsaw Electronic Festival – jeden z pierwszych, ważniejszych warszawskich festiwali muzyki elektronicznej.

Dodaj komentarz