Patti Smith: Sen życia w cyklu filmowym ArtBiografie

ArtBiografie Patti SmithŻycie to przygoda naszego własnego projektu, nawiedzana seriami szczęśliwych i nieszczęśliwych wypadków – deklamuje Patti Smith w Śnie życia. Reżyser filmu, Steven Sebring, przez 11 lat dokumentował powrót wokalistki na scenę. W efekcie powstał wielowarstwowy, poruszający obraz, wiele mówiący o jednej z nielicznych żyjących ikon artystycznej sceny Manhattanu lat 70. Goście ArtBiografii, które odbędą się 13 grudnia o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Miejskiej, to Anna Gacek oraz Piotr Metz z Programu Trzeciego Polskiego Radia. Wstęp wolny.

– Życie to przygoda naszego własnego projektu, nawiedzana seriami szczęśliwych i nieszczęśliwych wypadków – deklamuje Patti Smith. Film Stevena Sebringa jest refleksją na temat jednych i drugich. Po kilkunastu latach spędzonych na prowincji i długiej żałobie po mężu 60-letnia Smith powraca na scenę. Fotograf mody Steven Sebring zaczął realizować jej filmową biografię 11 lat temu. Nic dziwnego, że projekt stał się dla obojga ważnym elementem biografii i obrósł legendą (podobno wspólnie ze Smith żartował, że prace ustaną wraz ze śmiercią jednego z nich). Znana jako trudna i nieprzystępna, Smith okazuje się wspaniałą i dowcipną kompanką.

Reżyser towarzyszy w jej licznych podróżach i w trasie koncertowej. Wędruje za nią do Nowego Jorku, Tokio, Londynu, Rzymu, New Jersey i Atlanty. Utrwala też Smith aktywną politycznie, wygłaszającą publicznie fenomenalne przemówienia antywojenne. W efekcie wieloletniego procesu powstał wielowarstwowy, poruszający obraz, wiele mówiący o jednej z nielicznych żyjących ikon artystycznej sceny Manhattanu lat 70. Miłość do ludzi, którzy stworzyli legendę Nowego Jorku, wypełnia cały film Sebringa. Nowy Jork to miejsce, które mnie uwiodło, Nowy Jork to miejsce, które mnie uformowało i które mnie zdeformowało, Nowy Jork to miejsce, które mnie nauczyło perwersji i które mnie nawróciło. Nowy Jork to też miejsce, które kocham – mówi młoda jeszcze Smith.

Patti Smith: Sen życia / Patti Smith: Dream of Life, reż. Steven Sebring USA, 2008, czas. 109 mn.

Goście spotkania:

Anna Gacek – dziennikarka Programu 3 Polskiego Radia. Współpracuje lub współpracowała z czasopismami muzycznymi „Machina”, „Teraz Rock”, z nieistniejącym już, poświęconym modzie magazynem „A4”, magazynem „Zwierciadło”, z tygodnikiem „Przekrój”, z popkulturowym magazynem „K MAG”, lajfstajlowym „Vice” oraz z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Piotr Metz – dziennikarz, dyrektor muzyczny Programu 3 Polskiego Radia. Prowadził wiele audycji o charakterze muzycznym, np. „Moje miasto nocą”, „Rock&Roll historia powszechna”, „W studiu i na scenie”, „Akademia muzyczna Trójki”, „Zjednoczone Królestwo”. W soboty o 19.00 prowadzi „Listę osobistą”. Jest jednym z założycieli radia RMF FM, które powstało w 1990 roku. Pracował także w spółce Eurozet, radiu Eska oraz polskiej MTV. Był redaktorem naczelnym magazynu „Machina”. W 2007 roku został nagrodzony Złotem Mikrofonem Polskiego Radia „za osobowość radiową i nowe formy popularyzacji muzyki rozrywkowej”.

ArtBiografie to cykl filmów dokumentalnych, który potrwa do czerwca 2018 roku. Jest poświęconych artystom, którzy chcieli zmieniać świat, kanony artystyczne, postawy społeczne. Twórcom, którzy udowodnili, że sztuka może odgrywać rolę w społeczeństwie, podejmować tematy trudne, sprzeciwiać się obowiązującym ideologiom, wpływać na naszą wrażliwość.

O tym, w jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat dyskutować będą zaproszeni po filmach goście, znawcy twórczości, świata i kontekstów społecznych, w jakich tworzyli bohaterowie cyklu.

Wydarzenie na Facebooku

https://www.facebook.com/events/300180917143972/

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Partner: Against Doc Gravity

Dodaj komentarz