O Stefanie Figlarowiczu podczas Akademii Gdańska

fot.Marta_Szymanska_Stefan_Figlarowicz_2004Drugi wykład z cyklu Akademia Gdańska dotyczyć będzie życia i twórczości Stefana Figlarowicza – artysty fotografika, publicysty, wykładowcy i muzealnika, założyciela i wieloletniego kierownika Gdańskiej Galerii Fotografii. O jego życiu i twórczości opowi 23 lutego o godz. 18.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej Grażyna Goszczyńska z Europejskiego Centrum Solidarności.

Stefan Figlarowicz mówił o sobie: ,,Należę do osób, których status wiele się nie zmienił w wyniku przemian społecznych. Nie wzbogaciłem się ani nie zbiedniałem w sferze duszy i ciała. (…) Tymczasem czas płynie, a kolejne pokolenia szukają pytań na niewłaściwe odpowiedzi…”

Słowo apendyks – w tej archaicznej formie było używane przez Stefana Figlarowicza jako dookreślenie tytułu dorocznych wystaw prezentujących nowe nabytki w jego autorskim projekcie „Koniec i początek. Gdańsk 1945-1955”, realizowanym w Dziale Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Historia tego projektu posłuży mi jako punkt wyjścia do przypomnienia postaci i dorobku zmarłego w grudniu 2015 roku artysty fotografika, publicysty, wykładowcy i muzealnika, założyciela i wieloletniego kierownika Gdańskiej Galerii Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku – zapowiada Grażyna Goszczyńska

Akademia Gdańska to roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Kluczem trzeciej edycji spotkań jest opowieść o Gdańsku widzianym przez kadry filmowe, obiektyw fotograficzny oraz zapisana w gdańskiej literaturze i codziennym życiu. Podczas spotkań poznamy między innymi mroczne oblicze Wolnego Miasta Gdańska, barwne, zachwycające i ulotne druki, które odsłonią tajemnice przedwojennych witryn sklepowych, zatrzymany w kadrze i na zdjęciach wybitnych fotografików i filmowców obraz często nieznanego nam już Gdańska, czy podążymy śladem nieistniejących, kultowych gdańskich kin.

Akademia Gdańska, „Stefan Figlarowicz (1937- 2015). Apendyks ostatni”
Data: 23 lutego, godz. 18.00
Miejsce: sień IKM, ul. Długi Targ 39/40

Daty kolejnych wykładów: 8 marca, 19 kwietnia, 19 maja, 21 czerwca, 20 września, 25 października, 22 listopada, 6 grudnia.

Dołącz do wydarzenia: http://bit.ly/AkademiaGdanskaLuty

Grażyna Goszczyńska – fotograf i historyk, muzealnik z długoletnim doświadczeniem. Obecnie opiekun kolekcji fotografii w Dziale Archiwum Europejskiego Centrum Solidarności. Wcześniej – kustosz oraz kurator i współtwórczyni blisko stu wystaw w Gdańskiej Galerii Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Bywała powoływana jako biegły sądowy w zakresie powojennej ikonografii Gdańska

 

Dodaj komentarz