ქართული ეროვნული ბალეტი 2Wybierając się w połowie 2014 r. do Gruzji pospiesznie przejrzałem swoje zbiory muzyczne dotyczące tego kraju. Oczywiście znałem Chór Rustavi – posiadałem ich muzykę, byłem także na koncercie grupy podczas XI Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Wiedziałem także, że gwiazda greckiej muzyki dance, Tamta (Tamta Goduadze) urodziła się i do 5. roku życia mieszkała w Gruzji. No i oczywiście w tyle głowy miałem piosenki: „Batumi” Filipinek, „Suliko” u nas rozpropagowaną przez Alibabki i Sławę Przybylską oraz „Sukhumi” Ormianina Igora Sarukhanova. Nic więcej. Dopiero szukając czegoś w Internecie natrafiłem na informacje o Narodowym Balecie Gruzji Sukhishvili, który w czasach radzieckich funkcjonował pod nazwą Zespół Tańca Ludowego Gruzji.
Zespół założyła w 1945 r. dwójka ludzi związanych z baletem i folklorem Gruzji: Nina Ramishvili oraz jej mąż, Ilya Sukhishvili. Nina, do 1972 r. występująca jako solistka (miała wtedy 62 lata) uważana jest za jedną z najlepszych baletnic i tancerek klasycznych w historii ZSRR. Natomiast Ilya przed założeniem gruzińskiej grupy baletowej (którą po odzyskaniu przez Gruzję niepodległości przemianowano na zespół jego imienia) był solistą moskiewskiego Teatru Bolszoj.
W Zespole Tańca Ludowego od początku postawiono na różnorodność. Bo Gruzja to wiele rejonów oddzielonych od siebie górami, co sprzyjało zachowaniu silnych różnic regionalnych. Imeretia, Kachetia, Guria, Adżaria, Osetia czy nawet Abchazja – tańce z tych, a także wielu innych miejsc znajdowały się w repertuarze pierwszej profesjonalnej grupy muzycznej w Gruzji.
Od razu należy dodać, że grupa nie wykonuje klasycznego baletu. Najlepiej ilustrują to słowa obecnej menadżerki i choreografki zespołu (a jednocześnie wnuczki Ilii Sukhishvilego), Nino Sukhishvili: „Jest wielka różnica między baletem gruzińskim a baletem klasycznym. Balet klasyczny znany jest każdemu, a „Jezioro łabędzie” czy „Don Kichot” mogą tak samo wyglądać wszędzie na świecie – we Włoszech, Rosji czy Stanach Zjednoczonych. Gruziński Balet Narodowy powstał 70 lat temu i bazuje na tradycyjnych tańcach gruzińskich. Żeby występy były jeszcze bardziej spektakularne, założyciele stworzyli nowe układy, które oczywiście zanurzone były w folku i połączyli je ze współczesnymi krokami”.

Zespół Tańca Ludowego Gruzji koncertował w wielu miejscach świata, w tym w londyńskiej Royal Albert Hall, rzymskim Koloseum czy nowojorskich Metropolitan Opera i Madison Square Garden. Dodać należy, że jednym z pierwszych krajów, które odwiedziła grupa, była powojenna Polska. Do tej pory Narodowy Balet Gruzji Sukhishvili występował w ponad 1700 miastach świata, zaliczając 88 krajów.
Narodowy Balet Gruzji Sukhishvili wystąpi w naszym kraju w dniach od 9. do 22. lutego 2016 r. Występy obejmą aż 11 miast, przy czym biletów na pokazy w Operze Nova w Bydgoszczy i Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku oraz na jeden z koncertów w Centrum Kongresowym w Krakowie już nie ma, więc trzeba się spieszyć z zakupem. W każdym razie ja swój bilet już mam i z chęcią, poprzez spektakl, raz jeszcze powrócę pamięcią do Gruzji, magicznego kraju na Kaukazie.
Jako muzyczną ilustrację dzisiejszego wpisu wybrałem utwór „Gadi-Gamodi”. Akurat to nagranie pochodzi z występu grupy w 2003 r.
Dziś tylko słuchamy. Natomiast słuchamy i oglądamy na żywo już za kilka-kilkanaście dni.

Narodowy Balet Gruzji Sukhishvili (gruz. ქართული ეროვნული ბალეტი)
Słynni członkowie grupy: Gocha Akolashvili, Tamara Asatiani, Ketevan Bakradze, Besik Bakuradze, S. Baramidze, David Basilashvili, Nodar Basilashvili, Rusudan Berianidze, Rusudana Enukidze, Badri Gelashvili, V. Kalandadze, Nina Kirvalidze, Vladimir Kuparadze, N. Lortkipanidze, Marina Mkheidze, Guldami Nizharadze, Guram Oshakmashvili, Nina Ramishvili – ur. 19.01.1910 r., Tbilisi, Rosja (obecnie Gruzja) – zm. 06.09.2000 r., Tbilisi, Gruzja, Gulnara Sikharulidze, Iliko „Ilya” Sukhishvili – ur. 04.04.1907 r., Tbilisi, Rosja (obecnie Gruzja) – zm. 24.03.1985, Tbilisi, ZSRR (obecnie Gruzja), Tengiz Sukhishvili – ur. 21.07.1938 r. – Tbilisi, ZSRR (obecnie Gruzja) – zm. 25.03.2007 r., Fridon Sulaberidze, G. Surviladze, Tengiz Tabakhmelashvili, I. Takaishvili, Tamaz Talakhadze, Roland Tatishvili, Inga Tevzadze – ur. 30.07.1941 r., Tamara Tsagareishvili, Merab Tsereteli, Otari Tsintsadze, Viktor Tushishvili, Olga Tvalchrelidze, Tengiz Utmelidze, Revaz Vardiashvili.
Przykładowe tańce wykonywane przez grupę: „Adjaruli”, „Gadi-Gamodi”, „Ilouri”, „Karachokheli”, „Samaya”.
Strona internetowa: www.sukhishvili.com

Dodaj komentarz