Kto zdobędzie Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności?

Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 17 – 19 marca, to trzy dni spotkań z europejską poezją na najwyższym poziomie, debaty z udziałem literackich autorytetów, krytyczne rozmowy o przekładzie poezji oraz gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska. Kto z nominowanych zdobędzie statuetkę i 100 000 złotych? Przekonamy się 19 marca, podczas reżyserowanej przez Pawła Passiniego gali „Słowa skrzydlate. Bukiet piór”, która odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Nominowani do Nagrody są: Vanni Bianconi (Włochy), tłumaczenie Joanna Wajs za tom Wymówisz moje imię, Ana Blandiana (Rumunia), tłumaczenie Joanna Kornaś – Warwas za tom Moja ojczyzna A4, Lidija Dimkovska (Macedonia), tłumaczenie Danuta Cirlić – Straszyńska za tom pH neutralna życia i śmierci, Yahya Hassan (Dania), tłumaczenie Bogusława Sochańska za tom Wiersze, Daniel Jonas (Portugalia), tłumaczenie Michał Lipszyc za tom Częsty przechodzeń, Anikó Polgár (Węgry), tłumaczenie Anna Górecka za tom Archeolożka w Czółenkach, Siergiej Stratanowski (Rosja), tłumaczenie Adam Pomorski za tom Graffiti.

Nazwiska zagranicznych poetów zgłaszali jury ich polscy tłumacze, którzy wskazywali do trzech autorów wierszy. Następnie, z wybranymi fragmentami ich twórczości, przetłumaczonymi na język polski, zapoznało się jury, w składzie: w składzie: Krzysztof Czyżewski, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Mikołejko, Krzysztof Pomian, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg i Olga Tokarczuk, które ostatecznie zdecydowało o nominacjach.

Gościem specjalnym Festiwalu będzie D.A. Powell – amerykański poeta, laureat m.in. National Book Critics Circle Award. Poeta będzie gościem otwierającej Festiwal debaty o przekraczaniu granic w sztuce, w której weźmie udział również Olga Tokarczuk i Stefan Chwin (moderacja: Tadeusz Dąbrowski oraz Agnieszka Wolny-Hamkało).

Wiersz pozwala nam zobaczyć świat i samych siebie z innej perspektywy, poszerza nasze horyzonty, uwalnia od stereotypów, uprzedzeń oraz poznawczej sztampy. Jest lekcją empatii. Otwiera oczy, a zarazem uczy, jak traktować rzeczywistość z przymrużeniem oka. Tak rozumiemy zawartą w nazwie festiwalu i nagrody wolność – mówi Tadeusz Dąbrowski, dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności.

Ponad to, wśród gości Festiwalu są: Karol Maliszewski, Piotr Śliwiński i Grzegorz Jankowicz, którzy podczas „Krytycznego kwadransa” opowiedzą o osobistym doświadczaniu poezji; Piotr Sommer, Jacek Denhel, Ryszard Krynicki i Jacek Podsiadło – uczestnicy poetyckich Konfrontacji oraz Andrzej Kopacki, który będzie rozmawiał z Piotrem Sommerem o najnowszym wydawnictwie „Literatury na Świecie” – książce „O nich tutaj” – antologii złożonej z najżywszych szkiców o przekładzie i języku drukowanych w „Literaturze na Świecie” od 1984 do 2015 roku. O tym, że okładka książki, czy tomu poezji też ma znaczenie, dyskutować będą Marcin Wicha, Przemysław Dębowski i Anna Pol.

Europejską poezję przybliżać będą również poeci sieci Versopolis – zrzeszającej 13 festiwali poetyckich z Europy. Gośćmi Festiwalu Europejski Poeta Wolności będą: Paulo Bozalongo (Hiszpania), Goran Čolakhodžić (Chorwacja), Veronika Dintinjana (Słowenia), Jonathan Edwards (Wielka Brytania), Gjoko Zdraveski (Macedonia). Spotkania z nimi zamienią 18 marca Uniwersytet Gdański w Uniwersytet Poezji.

Tomiki poetów nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności są przetłumaczone na język polski i wydane nakładem Instytutu Kultury Miejskiej i wydawnictwa Słowo/Obraz Terytoria. Można je kupić w sieni IKM oraz na stronie SOT: http://terytoria.com.pl/.

Zaproszenia na galę „Słowa skrzydlate. Bukiet piór” w reżyserii Pawła Passiniego, 19.03 o godz. 20.00, będą do odbioru w Instytucie Kultury Miejskiej i Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności
Gdańsk, 17 – 19 marca 2016
www.europejskipoetawolnosci.pl
www.facebook.com/europejskipoetawolnosci

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
Patroni medialni: Tygodnik Powszechny, Gazeta Wyborcza, trojmiasto.pl, xiegarnia.pl, lubimyczytac.pl, szuflada.net, EMPIK.

Poznaj program i gości Festiwalu Europejski Poeta Wolności!
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Wstęp na galę za okazaniem zaproszeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Test AntySPAMowy *