Brunei, jedno z najmniejszych państw Azji, w tym roku świętowało 35-lecie niepodległości. Rządzący nieprzerwanie krajem od 1967 r. (do 1984 r. pod protektoratem Wielkiej Brytanii) sułtan Hassanal Bolkiah Mu’izzadin Waddaulah uważany jest za jednego z najbogatszych ludzi świata. Natomiast bratanek sułtana, zaledwie 20-letni Faiq Bolkiah, to… najbogatszy piłkarz na świecie! Nawet Cristiano Ronaldo nie może poszczycić się takim majątkiem, jak młody Brunejczyk. Formalnie urodzony w Los Angeles Faiq Bolkiah jest zawodnikiem angielskiego Leicester City, ale nie zagrał tam ani jednego oficjalnego meczu. Nie przeszkadza mu to być kapitanem drużyny narodowej, dla której zdążył już nawet zdobyć bramkę w przegranym 3:4 meczu kwalifikacji do Mistrzostw Azji Południowo-Wschodniej z Laosem (miał wtedy 18 lat).
Przeciętny Polak o muzyce Brunei nie wie nic. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż liczący dziś niewiele ponad 400 tys. kraj nie wydał dotąd ani jednego wybitnego artysty sceny.
Muzyka folkowa (tradycyjna) sułtanatu niewiele różni się do tradycyjnej muzyki malajskiej, w której używa się takich instrumentów jak gambus dan biola (połączenie bałałajki z gitarą), bęben dombak, terbangan (tamburyn) oraz kulintangan (małe dzwonki połączone razem).
Poniżej przedstawię kilkoro wykonawców współczesnej brunejskiej muzyki popularnej, nadal podkreślając, że nie są artyści znani choćby w Malezji czy Singapurze. Cóż, Brunei to kraj muzułmański, gdzie nie wszystkich cieszą rytmy inne niż te wystukiwane dłonią na bębenku.

Utwór „Kain Jong Sarat„, który zamieszczam poniżej, jest rodzajem pomostu pomiędzy tradycyjną malajską muzyką z Brunei a tym, co nagrywa się w czasach nam współczesnych. To taki odpowiednik naszej piosenki „Szła dzieweczka do laseczka”, choć zapewne nie tak stary.

Norlela Kahar urodziła się w Pekan Tutong, czwartym co do wielkości mieście kraju. Śpiewać zaczęła jako 13-latka. Jej najbardziej znanym przebojem jest nagrany w 1997 r. utwór „Antara Jakarta dan Brunei” („Pomiędzy Jakartą a Brunei”), który zamieszczam poniżej.

Wokalistka popowo-soulowa Qeez Idrus była pierwszą osobą z Brunei, jaka wystąpiła podczas ABU TV Song Festival, czyli imprezy, która miała być azjatycką wersją konkursu Eurowizji. Idrus w czasie II edycji, odbywającej się w Hanoi, zaśpiewała cover utworu malajskiego piosenkarza Fakhrula Raziego zatytułowany „Salahkak Aku” („Myliłam się”). Qeez Idrus częściej śpiewa jednak po angielsku. Poniżej zamieszczam utwór śpiewany i po malajsku, i po angielsku – „Stress Ku Merace”.

Kip Hafizuddin jest zarówno wokalistą, jak i aktorem. W obu tych dziedzinach sztuki stawia swe kroki od niedawna. Jednak trzeba przyznać, że ma dobry głos, a jego melodyjna ballada miłosna „Memilih Kau Pergi” („Wybrałem ciebie”), którą zamieszczam poniżej, wpada w ucho.

Dużą popularnością w Malezji, Indonezji i w Brunei cieszy się rock, i to we wszelkich jego odmianach. Grunge’owe trio Dirtyclock powstało w 2016 r. Zespół ma na koncie wydaną jedną EP-kę oraz jeden longplay, z którego prezentuję tytułowy kawałek „Storm”.

Rody jest gitarzystą, kompozytorem i aranżerem, a do tego samoukiem. Gra ostrego rocka instrumentalnego mocno ocierającego się o metal. Poniżej zamieszczam próbkę jego możliwości, fragmenty utworów z debiutanckiej EP-ki „Ada Main„, co w luźnym tłumaczeniu znaczy „Gra muzyka”.

Zespół Apple Rock Times wykonuje muzykę z pogranicza indie, pop-rocka i rock and rolla. W skład formacji wchodzą: wokalista Joj, basista Duke, gitarzysta Aleeq i perkusista Fadil. Tak, jak Norlela Kahar, członkowie zespołu pochodzą z miasta Pekan Tutong. Poniżej zamieszczam największy przebój Apple Rock Times, utwór „Radio Lama”.

The Ellewan to mieszany, damsko-męski duet grający akustycznego rocka. Wokalista Erwan i akompaniująca mu na gitarze, a często także podśpiewująca Michelle znani są choćby z poniżej zamieszczonej ballady „Langkah” („Kroki”).

Hans Anuar to czołowy producent muzyczny w Brunei. Urodził się w wiosce Bunut, która obecnie jest częścią stolicy kraju, Bandar Seri Begawan. Ukończył studia na Uniwersytecie w Birmingham, wrócił do kraju i zajął się tworzeniem muzyki. Czasami sam też coś nagra, jak choćby poniżej zamieszczoną piosenkę „Diam” („Zamilcz”).

Putri Norizah jest obecnie najpopularniejszą wokalistką brunejską. Co ciekawe, przyszła ona na świat 14 stycznia 1991 r. w stolicy Malezji, Kuala Lumpur, ale dorastała w Brunei. Pochodzi z małżeństwa malezyjsko-brunejskiego. Jej ojcem jest znany w Malezji piosenkarz Riza Haji Ibrahim, zaś matka, Norhayati Haji Mohamad Nor, była jedną z pionierek kobiecego śpiewania w Brunei. Putri Norizah zaczęła śpiewać w wieku 7 lat, zaś 5 lat później nagrała pierwszy profesjonalny utwór. Do tej pory ma na swym koncie wiele przebojów. My posłuchajmy jednego z nich, utworu „Mahkota Negara”, poświęconemu sułtanowi Brunei.

Maria Aires, często występująca po prostu jako Maria, to nowa twarz brunejskiej sceny muzycznej. Na razie sięga po covery, bo twierdzi, że na wykonywanie oryginalnych kompozycji ma jeszcze czas. Poniżej piosenka o bardzo romantycznym tytule „Bisik Hati” („Szepczące serca”).

Azhar Azis był uczestnikiem telewizyjnego konkursu talentów muzycznych D’Academy Asia 2, w którym występowali uczestnicy z Indonezji, Tajlandii, Timoru Wschodniego, Malezji i Singapuru. Jedną z piosenek, którą wykonywał była „Gerhana Cinta” („Gasnąca miłość”). Utwór ten zamieszczam poniżej. Odbywało się to w końcówce 2016 r. i od tego czasu artysta pracuje nad swym debiutanckim krążkiem.

Dodaj komentarz