db1Rosja, a właściwie Federacja Rosyjska. Co wiemy dzisiaj o narodach, które ją tworzą? Wszakże nie ma już ZSRR, z Tadżykistanem, Kirgistanem, Armenią czy Gruzją w jego granicach. Są za to m.in. Buriaci, Czuwasze, Dołganie, Tatarzy, Mordwini, Bałkarzy czy Karaczajowie. I właśnie pochodzenie karaczajskie ma jeden ze zwycięzców Eurowizji, obywatel Federacji Rosyjskiej, idol zarówno nastolatek, jak i ich mam, Dima Biłan (Dima Bilan).

Dima urodził się w Boże Narodzenie (24.12) na Kaukazie, w Karaczajo-Czerkieskiej Autonomicznej Republice Radzieckiej, jako Wiktor Biełan. Zaledwie rok później cała rodzina Biełanów (ojciec, matka i dwójka dzieci, w tym Wiktor) przeniosła się do miasta noszącego wówczas nazwę… Breżniew (dziś Nabiereżnyje Czełny), w Tatarstanie. Ale i tam nie posiedzieli zbyt długo. Komunizm powoli chylił się ku upadkowi, gdy Biełanowie osiedli wreszcie na stałe w Kabardo-Bałkarii. Tam mały Witja skończył szkołę muzyczną. W wieku 16 lat Wiktor Biełan zabłysnął podczas Konkursu Piosenki Dziecięcej Czunga-Czanga (Чунга-Чанга) w Moskwie. Potem było kolejno: ukończona Państwowa Akademia Muzyczna im. Gniesinów (Государственное музыкальное училище имени Гнесиных) w Moskwie, dorosły debiut sceniczny (Festiwal Nowa Fala w 2002 r.) oraz sukces komercyjny debiutanckiego krążka „Ja nocznoj chuligan” („Я Ночной Хулиган”).

W 2006 r. Bilan zanotował swój pierwszy udział w Konkursie Eurowizji. Nie zwyciężył. Jego angielskojęzyczna piosenka pt. „Never Let You Go” przegrała z przedziwną propozycją dziwaków z fińskiej formacji Lordi. Ale, co się odwlecze, to nie uciecze. 2 lata później, podczas konkursu w stolicy Serbii, Belgradzie, Dima Bilan wspomagany choreograficznie przez mistrza świata w łyżwiarstwie figurowym, Jewgienija Pluszczenkę, wygrał w cuglach. Był faworytem i nie zawiódł.

Pochodzący z Republiki Karaczajo-Czerkieskiej artysta nie spoczął na laurach. Każda jego kolejna płyta to komercyjny sukces w Rosji i krajach dawnego ZSRR. Do tego dochodzi udany występ w rosyjskim odpowiedniku programu „Gwiazdy tańczą na lodzie” (2. miejsce), jurorowanie w „The Voice of Russia” i dwukrotne zdobycie tytułu Człowieka Roku wg magazynu „Glamour”. Dima Bilan zdecydowanie wykorzystuje swoje „pięć minut”.

Dima Bilan (Dima Biłan; ros. Дима Билан)

Ur. 24.12.1981 r. – Ust-Dżeguta, Karaczajo-Czerkieska Autonomiczna Republika Radziecka, ZSRR.
Wybrane płyty: „Я Ночной Хулиган” (2003), „На Берегу Неба” (2004), „Время Река” (2006), „Believe” (2009), „Мечтатель” (2011).
Ważniejsze utwory: „Bum” (2003), „Ты, только ты” (2003), „Never Let You Go” (2006), „Believe” (2008), „Safety” z Anastacią (2010).
Strona internetowa: http://bilandima.ru/eng/

Dodaj komentarz