bbb1

Do początku XXI w. hip-hop w zasadzie kojarzony był ze Stanami Zjednoczonymi, a dokładniej z mieszkającymi tam Afroamerykanami. Spoza USA byli nieliczni, jak choćby Francuz pochodzenia kameruńskiego, MC Solaar, Niemiec pochodzenia erytrejskiego, Afrob, czy nasz Liroy. Oczywiście Slick Rick oraz Monie Love także urodzili się w Europie, ale prawdziwą karierę zrobili w USA. Amerykańskiego hip-hopu słuchano wszędzie, także w Afryce.

A skoro słuchano, skoro utożsamiano się z Tupakiem czy Notoriousem B.I.G., czarnymi bohaterami, to naturalną drogą zaczęły powstawać pierwsze afrykańskie ekipy rymujące. Bez wątpienia zalicza się do nich trio Bideew Bou Bess.
Bideew Bou Bess, czyli „Nowe Gwiazdy na Horyzoncie” (dokładniej „na nieboskłonie”) w języku wolof, założyło w 1994 r. trzech braci żyjących na przedmieściach Dakaru: Moctar, Baidy i Ibrahima Sall. Już dwa lata później owi młodzieńcy wygrali konkurs muzyczny organizowany przez Senegalskie Ministerstwo Edukacji.
Nagrodą była możliwość nagrania swoich piosenek w studiu Jololi, należącym do samego Youssou N’Doura. To właśnie N’Dour wyprodukował pierwszy album Bideew Bou Bess, ale nie o nim się mówiło, w kontekście tej płyty.

Prawdziwym szlagierem i pierwszym hip-hopowym przebojem afrykańskim był bowiem utwór „Ndékété Yo”, w którym gościnnie wystąpił sam Wyclef Jean z grupy The Fugees. „Ndékété Yo” przekroczyło granice Afryki, docierając również do Polski. Dla piszącego te słowa właśnie przebój Bideew Bou Bess był premierowym kawałkiem rapowanym w jednym z języków afrykańskich, jaki kiedykolwiek usłyszał. „Ndékété Yo” pozostaje na długo w pamięci i nie chce człowieka opuścić, co szanowni czytelnicy mogą sprawdzić klikając na strzałkę na dole wpisu.

W 2000 roku trio zostało zaproszone przez Youssou N’Doura do udziału w trasie koncertowej Jokko Tour. Rok później Bideew Bou Bess wystąpili w dwóch utworach Passiego, francuskiego rapera urodzonego w Kongu, na płycie, która nad Sekwaną pokryła się dwukrotnym złotem, jeśli chodzi o sprzedaż. To w wytwórni Passiego wydano pierwszy międzynarodowy krążek BBB. Zespół istnieje nadal, ciesząc się zasłużoną sławą jednych z pionierów afrykańskiego rapu.
Jak twierdzi Mamadou Diouf, Senegalczyk od lat mieszkający w Warszawie, „Byle dzieciak spotkany w Pikine, Grand Yoff czy Parcelles Assainies, czyli na przedmieściach Dakaru wie, że Senegal jest trzecią siłą hip hopową na świecie. Skąd takie przekonanie? Bo każda uliczka ma swój zespół”.
Na pewno sukces Bideew Bou Bess był bodźcem stymulującym powstanie wielu z tych zespołów.

Bideew Bou Bess
Skład zespołu: Baidy Sall – ur. Podor, Saint Louis, Senegal, Ibrahima Sall – ur. Podor, Saint Louis, Senegal, Moctar Sall – ur. Podor, Saint Louis, Senegal.
Wydane płyty: „Ndékété Yo” (1999), „Original” (2003), „Ndoumbelané” (2010).
Ważniejsze utwory: „Ndékété Yo” z Wyclefem Jeanem (1999), „Ex Nihilo” z Passim (2001), „Makillage” (2010), „Allah Baye” (2010), „Ma Terre Ma Vie” (2013).
Strona internetowa: https://myspace.com/bidewboubess

Dodaj komentarz