Instalacja „Barykada” – kolejne artystyczne działania w Manufakturze

Frapująca konstrukcja przestrzenna pojawi się w sobotę (2.04) nad rotundą galerii handlowej Manufaktury. To „Barykada”, instalacja przygotowana jako wydarzenie towarzyszące XXII Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

Instalacja zrealizowana w przestrzeni galerii handlowej Manufaktury przez dyplomantów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego, nawiązuje do tradycji Łodzi rewolucyjnej. Odwołuje się do Rewolucji 1905 roku, a ta stanowi punkt wyjścia dla przygotowywanego przez Teatr Powszechny w Łodzi spektaklu „Tango Łódź”, który zamykać będzie tegoroczny Festiwal. Nawiązuje również do tematu jego tegorocznej edycji i opiera się na wykorzystaniu potencjału metaforycznego formy barykady, jako obiektu dzielącego przestrzeń – a tym samym widzów/uczestników – na dwie przeciwne strony wydarzenia.

Instalacja realizuje temat podjęty przez dyrektora artystycznego Festiwalu, Ewę Pilawską, która tegoroczną edycję zbudowała wokół pytań o to, co ogranicza współczesnego artystę.Staram się by Festiwal był jak najbardziej obecny w mieście, by wychodził do odbiorców, prowokował ich. Dlatego podobnie jak w roku ubiegłym zaprosiłam studentów ASP, by w przestrzeni Manufaktury stworzyli instalację multimedialną mówi Ewa Pilawska, pomysłodawczyni Festiwalu i dodaje, że wierzy, że ta barykada będzie łączyć, a nie dzielić. Tak, jak łączyła przestrzeń teatru z przestrzenią sztuk plastycznych.

Ważnym elementem „Barykady” jest audiosfera, stanowiąca przestrzenny element instalacji – wyjaśnia Ewa Bloom-Kwiatkowska, która objęła projekt opieką artystyczną — Dźwięk zanikający i pojawiający się na przeciwnych stronach obiektu przestrzennego ma sprowokować odbiorcę do aktywnego odbioru i oglądu obiektu z różnych punktów widzenia.

Projekt instalacji wykonali studenci Pracowni Scenografii i Kostiumu ASP w Łodzi pod kierunkiem prof. dr hab. Ewy Bloom-Kwiatkowskiej. Realizacji podjęli się: Martyna Cierpisz (II rok studiów magisterskich ASP w Łodzi) oraz Michał Fryc (absolwent Wydziału Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi). „Barykadę” w galerii handlowej Manufaktury można będzie oglądać do 24 kwietnia, przez cały czas trwania XXII Międzynarodowego Festiwalu sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.


Manufaktura na niebiesko dla dzieci z autyzmem

W sobotę (2.04), dokładnie o godz. 20, Manufaktura cała rozświetli się na niebiesko. „Polska na Niebiesko” organizowana przez Fundację JiM, to największa w Polsce kampania mająca na celu podniesienie świadomości na temat tego zaburzenia.

Fundacja JiM organizuje 2.04 w Manufakturze finał kampanii społecznej „Polska na Niebiesko”, która w tym roku przebiega pod hasłem „Autyzm. Poznaj zanim ocenisz”. Pojawi się m.in. punkt informacyjny (w godz. 10-20), w którym każdy rodzic będzie mógł dowiedzieć się np. jakie są najczęstsze objawy autyzmu, jak i kiedy się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc. Ponadto przez cały dzień wolontariusze będą rozdawać ulotki i broszury na temat autyzmu. Powstanie m.in. specjalna instalacja fotograficzna – zabawna, rysunkowa ścianka z głównym hasłem tegorocznej kampanii: „Autyzm. Poznaj zanim ocenisz” – na której goście Manufaktury będą mogli wykonać, a następnie wydrukować swoje zdjęcie.

O godz. 20 na Rynku Manufaktury odbędzie się wielki finał imprezy: wspólne świecenie na niebiesko – w kolorze solidarności z osobami z autyzmem. Zaplanowano również niezwykłe pamiątkowe zdjęcie: rodzice, dzieci z autyzmem i przyjaciele JiM ustawią się na rynku w kształcie wielkiej żarówki, a fotografia będzie wykonania z góry, z wysięgnika Straży Pożarnej.

W Polsce dramatycznie rośnie liczba dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – diagnozuje się je już u 1 na 100 dzieci. Liczbę dzieci z autyzmem w Polsce szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym.
Dzieci z autyzmem nie mówią lub mają kłopoty z mówieniem, nie wchodzą w relacje i interakcje, przejawiają stereotypowe zachowania i zabawy na przykład: trzepią rączkami albo używają nietypowych przedmiotów do zabawy.

Misją Fundacji JiM jest tworzenie lepszego świata dla dzieci z autyzmem. Pod jej opieką są dzieci z całej Polski. Fundacja prowadzi bezpłatną Klinikę JiM (diagnoza i terapia autyzmu dla dzieci), która ma pod opieką 1000 dzieci, Przedszkole oraz Szkoły JiM: podstawową, gimnazjum i szkołę przysposabiającą do pracy. Łączy blisko 3000 rodziców dzieci z autyzmem w Kluby Rodziców JiM, a także organizuje kampanie społeczne niosące wiedzę o autyzmie.

W sobotę o godz. 20 Manufaktura rozświetli się na niebiesko – kolorem autyzmu – m.in. dzięki wsparciu akcji przez Komendę Wojewódzką Straży Pożarnej w Łodzi oraz Komendę Wojewódzką Policji w Łodzi.

Zapraszamy!

Dodaj komentarz