SZEKSPIR OD NOWA

Autorzy bestsellerów zabierają się za klasyka. Z okazji przypadającej na przyszły rok 400. rocznicy śmierci William Shakespeare’a jego najbardziej znane dzieła zostaną opowiedziane na nowo. Na pomysł wpadł wydawca Hogarth Press i zaprosił do współpracy – Margaret Atwood (zajmie się „Burzą”), Jo Nesbø (przepisze „Makbeta”), Howard Jacobson (opracuje „Kupca Weneckiego”), Anne Tyler („Poskromienie złośnicy”), Tracy Chevalier („Otello”) oraz Gillian Flynn („Hamlet”). Serię otwiera Jeanette Winterson książką „Przepaść czasu” inspirowaną „Opowieścią zimową”. Tytuły ukażą się w kilkunastu językach, w Polsce nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

 

WYDARZENIA LITERACKIE

Urodziny Rafała Wojaczka w Instytucie Mikołowskim

W dniach 3-4 grudnia w Mikołowie odbędzie się impreza poświęcona jednemu z najbardziej tajemniczych poetów wyklętych. W planach koncert Dariusza Wasilewskiego „Ballady bezbożne. Wiersze Rafała Wojaczka” oraz spotkanie z Konradem Wojtyłą, który pracuje nad książką „Anty antychryst. Rafał Wojaczek jako poeta religijny”. Wiersze Wojaczka podczas uroczystego wieczoru będą czytać śląscy poeci.

 

Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Od 3 do 6 grudnia szykuje się gratka dla wszystkich fanów literatury. Słynne wrocławskie wydarzenie przyniesie także rozstrzygnięcie konkursu o Pióro Fredry, w ramach którego nagradzane są najlepsze książki, jakie w mijającym roku ukazały się w Polsce. Wyróżniani są jednak nie ich autorzy, lecz wydawcy.

 

Festiwal Puls Literatury w Łodzi

W dniach 4-13 grudnia organizatorzy festiwalu zapraszają na spotkania z m.in. Wojciechem Bonowiczem, Sophie Collins, Jackiem Dehnelem i Ziemowitem Szczerkiem. W planach festiwalu również gala Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima.

 

PROZA POD CHOINKĘ

„Próba” Eleanor Catton (premiera 3 grudnia, Wyd. Literackie)

To kontrowersyjny i ambitny debiut literacki uhonorowanej Nagrodą Bookera nowozelandzkiej pisarki. W mieście wybuchł skandal obyczajowy – nauczyciel liceum muzycznego miał kontakty seksualne z nieletnią uczennicą. Główna postać w powieści, nauczycielka saksofonu, przygląda się swojej klasie, przyjaciółkom ofiary, które wyrażają oburzenie seksualnym skandalem, ale zarazem bardzo chętnie, z zaciekawieniem i zazdrością, śledzą każdy jego detal… Z liceum sąsiaduje szkoła teatralna. Jej uczniowie postanawiają na zaliczenie odegrać sztukę, której tematem jest ten skandal. Wytyczenie granic między sztuką, dramatem scenicznym a światem realnym z jego życiowymi dramatami wzbudza jeszcze większe emocje, gdy młody student szkoły aktorskiej dowiaduje się, że molestowaną uczennicą jest młodsza siostra jego również nieletniej dziewczyny.

 

Stephen King „Bazar złych snów” (premiera 5 listopada, wyd. Prószyński i S-ka)

Od czasu gdy przed trzydziestu pięciu laty ukazał się jego pierwszy zbiór opowiadań „Nocna zmiana”, Stephen King olśniewa czytelników swoim darem tworzenia krótkiej prozy. W „Bazarze złych snów” zebrał swoje najnowsze opowiadania. Każdy utwór poprzedzony jest krótkim wstępem przedstawiającym jego genezę. Teksty zawarte w tym zbiorze mają wspólne motywy: zagadnienia moralności, życia pozagrobowego, winy i kary, pytanie, co zrobilibyśmy inaczej, gdybyśmy mogli zajrzeć w przyszłość lub naprawić błędy popełnione w przeszłości. Imponujące, mrożące krew w żyłach, wciągające bez reszty opowiadania z „Bazaru złych snów” są jednym z najpiękniejszych darów Kinga dla jego czytelników. „Powstały specjalnie dla Ciebie” – pisze autor. „Jeśli chcesz, możesz je obejrzeć z bliska, ale ostrzegam, bądź ostrożny. Niektóre z nich mają kły”.

 

Paula Hawkins „Dziewczyna z pociągu” (premiera 21 październiak, wyd. Świat Książki)

Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów.
Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza. Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu.

 

Martin Amis „Strefa Interesów” (premiera 22 września, wyd. Rebis)

Brawurowa powieść pióra mistrza literatury brytyjskiej. Golo Thomsen, oficer SS, zakochuje się w Hannah Doll, żonie komendanta obozu koncentracyjnego. Paul Doll dowiaduje się prawdy i obojgu grozi wielkie niebezpieczeństwo. Doll knuje intrygę, w której jedną z głównych ról ma odegrać niejaki Szmul – więzień obozu. To tylko powierzchnia, pod którą kotłuje się hitlerowska noc Walpurgii. Amis w swej powieści mierzy się z jedną z największych tragedii nowożytnego świata. Powojenny finał jest nie mniej poruszający niż tło akcji – obóz koncentracyjny. Rzecz o banalności zła, o granicach jego akceptacji, wreszcie o tym, czy – pięknie opisana, niemal wirtualna w tak nieludzkiej scenerii – miłość może przetrwać w normalnym świecie. Mistrzowska proza, prowokacyjny, subtelny humor, godne świetnego pisarza drążenie granic nieopisywalnego.

 

Salman Rushdie „Dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy” (premiera 3 listopada, wyd. Rebis)

Erudycyjna baśń dla dorosłych o ponadczasowej miłości i odwiecznych konfliktach, ścieraniu się wielkich idei i triumfie rozumu nad fanatyzmem i nietolerancją. W roku 1195 pod domem Ibn Ruszda zjawia się dziewczyna imieniem Dunia, którą filozof przyjmuje pod swój dach, nie podejrzewając, że jest dżinniją, istotą z dymu bez ognia, księżniczką Peristanu, czarodziejskiej krainy zaludnionej dżinnami, ifrytami i pomniejszymi demonami. I choć związek tej specyficznej pary nie trwa długo, dzięki spektakularnej płodności Duni jego owocem jest liczna gromada nie w pełni zwyczajnych dzieci. Tysiąc lat później ich potomkowie, nieświadomi początkowo swych nadnaturalnych mocy, odegrają kluczową rolę w wojnie, która rozegra się na Ziemi i będzie trwała dwa lata, osiem miesięcy i dwadzieścia osiem nocy. I która zmieni świat na zawsze.

 

„Artur Rojek. Inaczej” (premiera 16 listopada, wyd. Znak)

Kim jest Artur Rojek? Chłopakiem ze Śląska, który wymarzył sobie, że w Mysłowicach można grać jak w Manchesterze. Liderem najważniejszej polskiej kapeli przełomu tysiącleci, któremu było jednak za ciasno w rockowym składzie, więc wybrał własną drogę. Jednym z najważniejszych głosów polskiego rocka, który zmienił pisanie tekstów w żywą, ostrą poezję.
Twórcą Off Festivalu, najbardziej otwartego na nową muzykę miejsca w Polsce. W rozmowie z Aleksandrą Klich Artur Rojek oprowadza nas po swoim dzieciństwie na granicy wielu różnych światów, wprowadza za kulisy funkcjonowania rockowego fenomenu pod nazwą Myslovitz, prowadzi w głąb swoich tekstów, opowiada, o czym mówi, kiedy mówi o muzyce, pływaniu, bieganiu, byciu sobą i byciu z innymi. To znacznie więcej niż biografia rockowego muzyka.

 

PISARZE DLA UCHODŹCÓW

Już 10 grudnia do księgarń trafi książka wydana przez Polską Akcję Humanitarną. „NieObcy” to zbiór opowiadań i reportaży polskich pisarzy, z której cały dochód przekazany zostanie na pomoc uchodźcom. Wydawcy podkreślą, że poprzez ów projekt nie mają zamiaru uprawiać propagandy, nie przekonywać na siłę – nie o to chodzi. Zależy im na obniżeniu temperatury sporów o uchodźców w Europie i wprowadzeniu do dyskusji argumentów i punktów widzenia, które były w niej dotąd nieobecne. Dlatego teksty polskich prozaików opowiadać będą o trudnych konfrontacjach z obcością. W zbiorze znajdą się: Jan Bajtlik, Joanna Bator, Katarzyna Bonda, Halina Bortnowska, Sylwia Chutnik, Joanna Fabicka, Paweł Huelle, Piotr Ibrahim Kalwas, Ignacy Karpowicz, Hanna Krall, Jarosław Mikołajewski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Małgorzata Rejmer, Paweł Smoleński, Olga Stanisławska, Andrzej Stasiuk, Dionisios Sturis, Ziemowit Szczerek, Małgorzata Szejnert, Katarzyna Szyngiera, Olga Tokarczuk oraz Mirosław Wlekły.

 

KLASYKA FANTASTYKI W NAJLEPSZYM WYDANIU

Zbliża się czas prezentów pod choinkę. Dla wszystkich fanów fantastyki wydawca Prószyński i S-ka przygotował nie lada niespodziankę. Od listopada możemy znaleźć w księgarniach przepięknie wydanego „Beowulfa” Tolkiena po raz pierwszy w polskim przekładzie oraz „Sześć światów Hain” Ursuli K. LeGuin zebranych w jeden tom.

 

Oprac. na podstawie: „Książki. Magazyn do czytania” nr 4(19), grudzień 2015.

Dodaj komentarz