5 września zakończyła się IV edycja konkursu „Literacki Debiut Roku” organizowanego przez wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podobnie jak w poprzednich trzech edycjach do konkursu zgłoszono ponad 300 utworów literackich, z których Kapituła Konkursu wyłoniła
3 najlepsze. Laureatami zostali:

1. miejsce: Agnieszka Opolska za utwór „Anna May”.

2. miejsce: Michał Chmielewski za utwór „Horyzont zdarzeń”.

3. miejsce: Agnieszka Kmiotek za utwór „Komplikacje”.

W sobotę 5 września odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów oraz nagród laureatom konkursu. Przybyli do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego goście wysłuchali prelekcji profesora Zenona Licy pt.: „Niezwykłą literaturę tworzą zwykli ludzie” oraz odsłuchali fragmentu zwycięskiej powieści w interpretacji aktorki Ewy Kasprzyk. Na koniec prowadzący imprezę – redaktor Tomasz Olszewski z Radia Gdańsk – przeprowadził wywiad z laureatką pierwszego miejsca – Agnieszką Opolską.

Pani Agnieszka jest młodą osobą mieszkająca w Coventry, gdzie pracuje jako childminder w grupie „Little Heroes”. Jej nagrodzona powieść przybliża nam sylwetkę studentki historii sztuki – Anny May.

Opis książki:

anna_may_oklAnna May, studentka historii sztuki, będąc w tarapatach finansowych postanawia ponownie spróbować swoich sił jako modelka. Zamiast na casting trafia jednak do pracowni malarskiej intrygującego obcokrajowca – Adama Northona.

Niespodziewana paczka z rzeczami zmarłej matki przywołuje demony przeszłości. Anna mimo wielu obaw decyduje się na odszukanie ojca, którego nigdy nie poznała – tym samym zmierzyć się musi nie tylko ze swoimi koszmarami, ale i z mroczną historią własnej rodziny. Pomagają jej w tym między innymi tajemniczy Adam, homoseksualny przyjaciel Lukas oraz irytująca, obsesyjnie szukająca sensacji przyszła dziennikarka Ida.

Przygnieciona rozterkami nie tylko swoimi, ale i swoich przyjaciół Anna nie wie, iż wpadła w misternie przygotowaną pułapkę. Wplątując się coraz bardziej w sieć intryg, nie zdaje sobie sprawy z grożącego jej niebezpieczeństwa.

Jury konkursu wskazywało na różnorodne zalety zwycięskiego utworu:

Historia Anny May rozgrywa się w Krakowie, w środowisku akademickim i należy do książek z rodzaju czytanych jednym tchem, które nie pozwalają czytelnikowi odejść, dopóki nie pozna zakończenia. Gatunkowo najbliższa romansu, podszyta tajemnicą, która nurtuje czytelnika od pierwszych stronic książki. Stylistycznie wyjątkowo atrakcyjna, intrygująca pod względem porównań i trafnych przenośni.

(dr Anna Ryłko-Kurpiewska, Uniwersytet Gdański)

To opowieść o miłości w różnych relacjach: matka – córka, mężczyzna – kobieta, mężczyzna – mężczyzna […]Umiejętnie dorzucane wątki łączą się z poprzednimi i stawiają akcję w coraz to nowym świetle.

(red. Marzena Bakowska, Radio Gdańsk)

Powieść ta, zawierająca w sobie pierwiastki psychologiczne, sensacyjne, oniryczne,
 a nawet elementy thrillera, podejmuje wiele trudnych tematów (artysta i jego dzieło, homoseksualizm, mroczne kulisy show biznesu, kondycja współczesnego człowieka, kontrasty życia w mieście i na wsi) w sposób nienarzucający się czytelnikowi. Humor, erotyzm i nieprzyzwoitości istnieją tu na takich samych prawach co ludzkie tragedie, a proza życia przeplata się z bogatym światem wewnętrznym postaci.

(Wojciech Gustowski, Przewodniczący Kapituły Konkursu „Literacki Debiut Roku”)

Premiera nagrodzonej powieści będzie miała miejsce 24 października 2015 roku na 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie.

Partnerami IV edycji konkursu „Literacki Debiut Roku” zostali: International Paper Kwidzyn, miasto Gdynia, sieć księgarni Matras oraz Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. Patronat medialny sprawują: Magazyn „Charaktery”, Magazyn Literacki „Książki”, portal Gazeta.pl oraz Radio ZET Chilli. Wszyscy partnerzy i patroni będą brali czynny udział w promowaniu zwycięskiej powieści.

Na dole zamieszczam fragment utworu w interpretacji Ewy Kasprzyk.
11-1-147

Dodaj komentarz