Powstała krakowska mapa twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

Scena STU, Rondo Mogilskie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Dom Lekarski, Rydlówka, pawilon przy Placu Wszystkich Świętych, Bazylika Franciszkanów – wszystkie te miejsca łączy jedna postać – Stanisław Wyspiański. Teraz połączyła je także mapa opracowana przez Krakowski Teatr Scena STU i Wydawnictwo Compass.

Wyspiański w Krakowie_strona1Nazywany czwartym wieszczem polskim Stanisław Wyspiański był twórcą wyjątkowo wszechstronnym i płodnym. Pozostawił po sobie nie tylko dzieła plastyczne, ale także teatralne, literackie, architektoniczne i dekoracyjne. Z twórczością artysty można zetknąć się w bardzo wielu miejscach Krakowa, z którym był mocno związany. To właśnie po tych miejscach oprowadza mapa „Wyspiański w Krakowie”.

Wydawnictwo powstało z inicjatywy Krakowskiego Teatru Scena STU, na deskach którego twórczość dramatopisarska Wyspiańskiego reprezentowana jest wyjątkowo obficie. W repertuarze teatru znajduje się m.in. tryptyk Wędrowanie wg StWyspiański w Krakowie_strona2anisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, który po raz pierwszy w historii połączył w jedną całość trzy dramaty autora: Wesele, Wyzwolenie i Akropolis. Spektakl powstał z okazji obchodów 50-lecia istnienia Teatru STU.

Opracowana przez wydawnictwo Compass mapa, poza teatrem, prezentuje również inne miejsca, w których można zobaczyć m.in. obrazy Wyspiańskiego, witraże i polichromie jego projektu, poświęcony mu pomnik, a także powstały współcześnie mural inspirowany jego twórczością. Mapę można odebrać bezpłatnie w siedzibie Krakowskiego Teatru Scena STU oraz w wybranych placówkach partnerów przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz