Katarzyna Lubicz Zaleska – Malarstwo i rysunek .”Portrety Ciszy”

Pamietajcie o Ogrodach   lito-offset  50x70cm_1000

Maluję obrazy bardzo powoli, co jest tak niedzisiejsze, gdyż wszystko wokół wydaje się nabierać coraz większego przyspieszenia.Fascynuję się tą prędkością świata szczególnie wtedy, gdy siadam przed komputerem, aby surfować po Internecie, ale gdy przystępuję do malowania wszystko we mnie zwalnia, a nawet zatrzymuje się w bezruchu, zamiera w oczekiwaniu. Aby malować, zestrajam się  z prawami natury, staję się niczym rośliny w moim ogrodzie, które by zakwitnąć, potrzebują i czasu i światła i pięknej pogody. Wpatruję się, wsłuchuję, wczuwam w otaczającą mnie ciszę i w moją wewnętrzną ciszę. To tam jest ziarno z którego powstaje obraz.

Podczas malowania robię długie przerwy, przyglądam się w milczeniu temu, co powstaje na płótnie, daję czas obrazowi, aby on przemówił do mnie, a potem daję sobie czas, aby to zrozumieć.
Gdy już wiem, czego on ode mnie chce i wiem jak mam go daleKwiaty i Kamienie rysunek kredkami 29,6x41,2cm 2014_1000j malować, maluję.

Katrzyna Lubicz Zaleska.

Malarka, ilustratorka, instruktorka hatha jogi. Dyplom warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych otrzymała w 1980 roku w pracowni Henryka Tomaszewskiego. Studentka w pracowni malarstwa Teresy Pągowskiej. Brała udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, między innymi w warszawskiej Zachęcie „Dyplom 1980” oraz w galerii Studio. W 2008 roku miała indywidualną wystawę ilustracji w Czułym Barbarzyńcy w Warszawie. Ma w swoim dorobku ilustracje dla Gazety Wyborczej, magazynu Zwierciadło i Twój Styl, realizacje okładek miesięcznika Literatura  oraz wiele okładek książek i ilustracji, miedzy innymi dla Świata Książki i  PIW-u. Laureatka  nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w konkursie na najlepszą książkę roku oraz za ilustrację w międzynarodowym konkursie firmy Design. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 13:00 – 18:00

Wstęp bezpłatny
Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
00-029 Warszawa

 

Dodaj komentarz