Tegoroczna 10. edycja festiwalu Manu Summer Jazz Sundays odbywa się pod hasłem: X&Co. Ze względu na jubileusz organizatorzy festiwalu zaprosili artystów, którzy już wcześniej występowali na scenie MSJS, a których koncerty zrobiły na publiczności największe wrażenie. W najbliższą niedzielę (11.08) Wojciech Karolak i Paweł Serafiński zagrają niezwykły koncert na organach Hammonda.

W ubiegłym roku koncert Wojciecha Karolka i Pawła Serafińskiego z udziałem perkusisty Arkadiusza Skolika porwał festiwalową publiczność. Nic dziwnego, był to jeden z najbardziej oryginalnych występów w historii Manu Summer Jazz Sundays. – Po prostu nie zdarza się, by dwa takie instrumenty jak organy Hammonda spotykały się na jednej scenie. Takich przypadków było kilka, może kilkanaście na całym świecie – mówi Tomasz Gołębiewski, organizator Manu Summer Jazz Sundays. – Tylko wieloletnia przyjaźń łącząca obu muzyków i ich niezwykłe wyczucie muzyczne pozwoliły zrealizować pomysł na wspólny koncert. Występ będzie niezwykły jeszcze z jednego powodu; artyści nie przygotowali repertuaru, stawiają na pełną improwizację, tak charakterystyczną dla tego gatunku muzycznego.

Wojciech Karolak
Wojciech Karolak

Wojciech Karolak swoją muzyczną karierę rozpoczął jako saksofonista, jednak szybko porzucił saksofon i poświęcił się pianistyce. Artysta największe tryumfy święci na scenie jazzowej, ale nie ogranicza się tylko do tego gatunku muzyki. Jego organy Hammonda można usłyszeć na płycie Obywatela GC, pisał też muzykę do piosenek popularnych a także dla teatru i filmu. W latach 80. XX wieku, razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim założył formację Time Killers – ich wspólny album w ankiecie krytyków „Jazz Forum” został uznany najlepszą płytą jazzową dekady. Magazyn „Jazz International” dwukrotnie uznał Karolaka najlepszym organistą jazzowym Europy, a w rankingach „Jazz Forum” wielokrotnie zwyciężał w kategoriach aranżer i organista. W 2010 roku artysta został uhonorowany nagrodą „Złoty Fryderyk” za całokształt osiągnięć artystycznych.

Paweł Serafiński
Paweł Serafiński

Paweł Serafiński jest doskonale znanym łódzkiej publiczności organistą, pianistą, kompozytorem, aranżerem i producentem muzycznym. Nie tylko kończył w Łodzi Akademię Muzyczną, ale od lat związany jest z miastem; obecnie wykłada w łódzkiej Szkole Filmowej i współpracuje z teatrami Studyjnym, Nowym i Powszechnym. Jest kilkakrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana. Paweł Serafiński ma na swoim koncie również nagrody Stowarzyszenia Jazzowego „Melomani”, był też wielokrotnie wyróżniany w ankiecie krytyków Jazz Top miesięcznika „Jazz Forum”. Od lat pełni też funkcję opiekuna artystycznego Festiwalu Muzyki Filmowej.

Koncerty MSJS odbywają się we wszystkie niedziele sierpnia o godzinie 17, w kolejne niedziele zagrają: Krzesimir Dębski & Krzysztof Ścierański (18.08), a na zakończenie Wojciech Myrczek i Paweł Tomaszewski (25.08). Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, w razie deszczu koncerty zostaną przeniesione do wnętrza galerii handlowej Manufaktury.

Dodaj komentarz