Tych filmów nie mieliście okazji zobaczyć w polskich kinach!
Przegląd filmów Petera Stricklanda
FKA to sekcje filmowe, które prezentują najciekawsze zjawiska w światowym kinie. Wśród bohaterów przeglądów 6.FKA znajdzie się Peter Strickland – brytyjski reżyser, którego dokonania śledzone są z dużą uwagą przez rzesze kinofilów. Jeden z tytułów to „Berberian Sound Studio” (film, który nie znalazł się w polskiej dystrybucji), wyjątkowa produkcja – z jednej strony oddająca hołd kinu europejskiemu lat 70., z drugiej film gatunkowy, który zwodzi widza, pozostawia go w rozterce, sugeruje tropy interpretacyjne, ale nie daje odpowiedzi. Film Stricklanda tematycznie koresponduje z warsztatami dźwiękowymi, które odbędą się na festiwalu, a których celem jest przybliżenie uczestnikom sposobu budowania warstwy audialnej w kinie. Bohater filmu Stricklanda to realizator dźwięku – specjalista od miksowania dokumentów przyrodniczych, który trafia do studia, by udźwiękowić kolejną produkcję. Będąc przekonanym, że będzie to film o tematyce jeździeckiej, Gilderoy rusza do pracy. Tymczasem przychodzi mu zmierzyć się z realizacją dźwięku do krwawego, przepełnionego sadystycznym seksualizmem, włoskiego slashera z charakterystycznego dla Cinecitty w latach 70. gatunku giallo.
Przegląd filmów Michela Franco
Dla fanów mocnego kina, 6.FKA zaprezentuje dokonania jednego z najbardziej obiecujących reżyserów meksykańskich – Michela Franco. Szczególnie polecamy pokaz debiutu reżysera pt. „Daniel&Ana”. Film nigdy nie był pokazywany w kinach. Podczas festiwalu w Cannes prezentowany był w prestiżowej sekcji „Directors’ Fortnight” gdzie wywołał wiele kontrowersji. Jego styl porównywany jest do Gusa Van Santa i Michaela Hanekego. Przed Wami kino prowokujące, obok którego nie da się przejść obojętnie! Drugim tytułem sekcji jest znane z polskich ekranów „Pragnienie miłości”. Dla tych, którzy przegapili ten film w kinie to pozycja obowiązkowa.
Filmowa Łódź: przegląd studia Opus Film
Podczas festiwalu kontynuujemy także przybliżanie widzom łódzkich kontekstów filmowych. W ramach sekcji „Filmowa Łódź: Opus Film” pokażemy filmy wyprodukowane przez łódzkie studio, które w swoim katalogu ma kilkanaście nagradzanych na światowych festiwalach produkcji. Widzowie będą mogli prześledzić rozwój studia od pierwszych projektów, po najnowsze duże międzynarodowe koproduckje m.in. „The Cut” Fatiha Akina, którego światowa premiera odbyła się w czasie ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji. Głównym bohaterem filmu jest kowal Nazaret Manoogian, który przeżył ludobójstwo dokonane w 1915 roku na Ormianach i został odłączony od swojej rodziny. Po wielu latach dowiaduje się, że jego córki bliźniaczki żyją i wyrusza w podróż, żeby je odnaleźć. Film jest jednocześnie epopeją, dramatem, filmem przygodowym i westernem, a jego motywem przewodnim jest zło tkwiące w ludziach, które z łatwością dochodzi do głosu.
Wzruszenia i zaskoczenia czyli etiudy i animacje podczas FKA w październiku!
Konkurs Etiud i Animacji towarzyszący 6. edycji Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja to starannie wyselekcjonowane krótkie metraże, które mamy nadzieję zachwycą jury i widzów. Spośród ponad 70 filmów o nagrody walczyć będzie 12 etiud i 8 animacji.
„W tym roku zaskoczyła nas po raz kolejny różnorodność filmów. W efekcie ograniczenie wyboru do kilkunastu najciekawszych było bardzo trudne. Większość zgłoszeń trzymało wysoki poziom zarówno pod względem scenariusza, realizacji, jak i aktorstwa. Widzowie będą mieli okazję pośmiać się, zapłakać i przestraszyć – jednym słowem otrzymają wszystkie kinowe emocje w pigułce.” – dyrektor festiwalu Przemek Glajzner.
Podczas festiwalu pokazywanych będzie w sumie 20 krótkich metraży – 12 etiud oraz 8 animacji. Po raz kolejny znakiem rozpoznawczym selekcji jest różnorodność. Wśród etiud pojawią się zarówno poważne jak i zabawne tematy. W tym roku autorzy sięgali m.in. po historie z czasów II wojny światowej. Bardzo nas to cieszy, ponieważ przy krótkim metrażu zdarza się to niezmiernie rzadko. W rolach głównych zobaczymy również znanych aktorów, m.in.: Agnieszkę Żulewską, Andrzeja Chyrę czy Tomasza Schuchardta.
Więcej na http://kameraakcja.com.pl/