International Art Fair 2016

– pierwsze międzynarodowe targi sztuki XX i XXI wieku w Polsce

IAF - plakat 105x128W dniach 7 – 10 kwietnia na stadionie PGE Narodowym odbędą się międzynarodowe targi sztuki International Art Fair Warsaw 2016. To pierwsze zorganizowane na taką skalę targi w Polsce z udziałem nie tylko polskich artystów, ale także z wielu innych krajów – m.in. z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Białorusi, Ukrainy, Niemiec, Austrii, czy Rumunii. Na targach zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac zarówno z malarstwa, fotografii, jak i nowoczesnego wzornictwa oraz projektowania.

Targi IAFwarsaw będą trwały 4 dni. Dwa dni rozpoczynające wydarzenie będą szczególnie dedykowane kolekcjonerom, projektantom wnętrz, architektom oraz przedstawicielom świata biznesu. Dwa kolejne dni, czyli sobota i niedziela, to czas, kiedy PGE Narodowy będzie otwarty dla wszystkich ciekawych sztuki współczesnej. Podczas targów swoje prace zaprezentuje kilkudziesięciu artystów z różnych stron świata, wybranych przez radę programową pod nadzorem kuratorki Małgorzaty Miśkowiec. Dzięki temu IAFwarsaw będzie interesującym przeglądem tego, co nowego dzieje się w sztuce, jakie tematy i kierunki obecnie dominują, a także jakie problemy stawia sztuka przed artystami.

Organizując targi na taką skalę zależy nam szczególnie, aby przyczyniły się do rozwijania wiedzy dotyczącej tego, co ciekawego dzieje się w sztuce współczesnej w Polsce i Europie. W trakcie ich trwania będzie można zobaczyć galerie i artystów do tej pory nieobecnych lub rzadko obecnych w Polsce, jak również prace polskich artystów, np. Igora Mitoraja, obecnych głównie w zagranicznych galeriach. – mówi Beata Roszkowska, pomysłodawczyni i dyrektor IAFwarsaw 2016.

Na targach będzie można zobaczyć prace m.in.:

  • Roberta Indiany, amerykańskiego artysty związanego z pop artem, twórcy kultowego napisu LOVE i Igora Mitoraja, polskiego rzeźbiarza których reprezentować będzie galeria Contini Art z Wielkiej Brytanii,

  • Patricka Faucka, niemieckiego grafika i Joachima Lothara Gartnera, austriackiego artysty, wykorzystującego w swoich pracach materiały powszechnego użytku reprezentowanych przez galerię Artontour project by kunst#stücke z Austrii,

  • Bogdana Vladuta, rumuńskiego artysty, tworzącego fotografie, rysunki, obrazy; reprezentowanego przez Funnel Contemporary Art z Rumunii,

  • Rachel Libeskind, nowojorskiej artystki multimedialnej, córki Daniela Libeskinda, reprezentowanej przez Alludo Room Gallery,

  • Marcina Rząsy, rzeźbiarza z Zakopanego, reprezentowanego przez Galerię 101 Projekt,

  • Bartka Węgrzyna, rzeźbiarza, autora instalacji, posługującego się innowacyjnym językiem artystycznym, reprezentowanego przez turecką galerię Unlimited,

  • Andrieja Siderskiego, malarza abstrakcjonisty, reprezentowanego przez ukraińską galerię Post Modern.

 

IAFwarsaw 2016 to nie tylko bogaty program wystawienniczy, ale też liczne wydarzenia towarzyszące – warsztaty, spotkania i projekcje filmów. Zaplanowane są m.in. dyskusje o sztuce w przestrzeni miasta, historii kolekcjonerstwa w Polsce, współczesnym designie, sztuce street art-u i wideo art-u, sztuce kolekcjonerstwa, a także o wzajemnych relacjach mody i sztuki.

IAFwarsaw 2016 będą się wyróżniać interdyscyplinarnością – jako jedyni w Polsce łączymy sztuki wizualne z designem. Oprócz malarstwa, rzeźby i fotografii odbiorca będzie miał też szansę obcowania z nowoczesnym projektowaniem i wzornictwem, reprezentowanym m.in. przez znanych polskich artystów Oskara Ziętę czy Tomasza Rygalika. Warto też podkreślić, że przestrzeń targów zaprojektował wybitny duet architektów: Marlena i Marek Happachowie ze studia H2 Happach – mówi Małgorzata Miśkowiec, kuratorka wystawy.

Partnerem strategicznym IAFwarsaw 2016 jest Photo Culture. IAFwarsaw wspierają także instytucje kultury, w tym między innymi: BWA Tarnów, Galeria Sztuki im. J. Tarasina z Kalisza i Altlas Sztuki z Łodzi. Sponsorem targów jest firma Audi Polska.

Beata Roszkowska – pomysłodawczyni i dyrektor International Art Fair Warsaw. Entuzjastka, kolekcjonerka i propagatorka sztuki. Od 2010 roku prowadzi galerię sztuki Le Marchand. Organizowała wystawy i brała udział w organizowanych w Warszawie targach sztuki. Poza działalnością wystawienniczą zajmuje się koneserstwem i badaniem sztuki XX wieku. Przez kilka lat koordynowała projekty marketingowe  w Narodowym Banku Polskim, między innymi Dni Otwarte NBP i uroczyste inauguracje emisji monet okolicznościowych. Odpowiadała również za działania marketingowe związane z promocją projektów edukacyjnych NBP. Ukończyła magisterskie studia pedagogiczne ze specjalnością andragogika na Uniwersytecie Warszawski. Obecnie w Instytucje Historii Sztuki na Wydziale Historycznym UW przygotowuje badawczą pracę magisterską na temat  działalności pedagogicznej malarza wywodzącego się z nurtu kapistów – Tadeusza Dominika.

Małgorzata Miśkowiec – kuratorka przestrzeni sztuk wizualnych International Art Fair Warsaw 2016. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (historia sztuki), Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (kulturoznawstwo międzynarodowe). W latach 2011/2012 specjalistka do spraw realizacji międzynarodowego projektu „Sztuka współczesna narodów dawnej monarchii Austro – Węgierskiej” w Galerii BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu. Koordynowała wiele wystaw, współpracując z najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi artystami.

Dodaj komentarz