Historyczne wydarzenie z okazji 13. Urodzin Manufaktury

W sobotę 18 maja o 20.30, z okazji 13. urodzin Manufaktury na Rynku Włókniarek Łódzkich, podczas Nocy Muzeów odbędzie się plenerowa premiera megawidowiska „Człowiek z Manufaktury” – pierwszej na świecie opery o historii miasta. Jak podkreślają krytycy, wielokulturowa Łódź doczekała się wielkiego widowiska muzycznego, zrealizowanego z rozmachem, trzymającego w napięciu, wystawionego barwnie i efektownie.

Prapremiera światowa opery Rafała Janiaka z librettem Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, w reżyserii i scenografii Waldemara Zawodzińskiego, odbyła się 2 lutego 2019 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi. Manufaktura jest mecenasem tego niezwykłego przedsięwzięcia, poprzedzonego międzynarodowym konkursem na operę. Pomysłodawcą i koordynatorem konkursu oraz premiery opery o Poznańskim i jego manufakturze jest reżyser telewizyjny Krzysztof Korwin-Piotrowski (również asystent reżysera i twórca projekcji filmowych). Pierwszy akt przedstawia epizody z życia XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego nazywanego królem bawełny oraz sięga do ważnego wydarzenia, jakim był strajk powszechny robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. bunt łódzki). Akcja II aktu toczy się około 100 lat później, na przełomie XX i XXI wieku. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Poltex” po upadku PRL-u, proces związany z likwidacją fabryki i wizję przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako łódzka Manufaktura. W spektaklu wystąpi około 200 artystów Teatru Wielkiego w Łodzi, a gościnnie pojawią się takie gwiazdy jak: słynna mezzosopranistka Małgorzata Walewska, wybitny aktor filmowy Wojciech Pszoniak i znakomity baryton Stanisław Kierner. Wydarzenie, którego mecenasem jest Manufaktura, zostało dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i Teatru Wielkiego w Łodzi. Wstęp wolny.

„CZŁOWIEK Z MANUFAKTURY” – FRAGMENTY RECENZJI:

 

„Łódź została pierwszym miastem, które ma operę o sobie. Zwycięskie dzieło, wystawione barwnie i efektownie, wciąga i trzyma w napięciu.”

Dorota Szwarcman, „Polityka”

 

„Prapremierę światową można uznać za sukces. Na pewno dla łodzian to pozycja obowiązkowa.”

Izabella Adamczewska, „Gazeta Wyborcza”

 

„Jeśli ktoś myśli, że opera opowiada wyłącznie o tym, że sopran z tenorem się kochają, a w ich szczęściu przeszkadza podły baryton, niech jedzie do Łodzi na CZŁOWIEKA Z MANUFAKTURY. To miasto pierwsze na świecie zyskało muzyczną opowieść o swojej historii.”

Jacek Marczyński, Onet

 

„Łódź to miasto włókniarek, okrutnego wyzysku i nieprawdopodobnego bogactwa. Symbolem dramatycznej przeszłości miasta może być łódzka Manufaktura, dziś podniesiona z ruin atrakcja turystyczno-handlowa. „Człowiek z Manufaktury” to pokłosie ambitnego projektu przeprowadzonego przez Teatr Wielki w Łodzi. W Polsce jest to wydarzenie bez precedensu.”

Anna S. Dębowska, „Gazeta Wyborcza”

 

„Łódź zafundowała sobie wielkie widowisko muzyczne… Reżyser Waldemar Zawodziński nadał tej operze inscenizacyjnego rozmachu. Człowiek to Izrael Poznański – nazywany królem bawełny, współtwórca przemysłowej potęgi Łodzi w XIX wieku. Manufaktura to z kolei miejsce, którym Łódź się dziś szczyci przed światem. Zrewitalizowane budynki imperium Poznańskiego zamieniły się w fantastyczne centrum kulturalno-handlowe.”

Jacek Marczyński, „Rzeczpospolita”

 

„Chyba żadne miasto nie ma opery o sobie i o tworzących je ludziach. Warto się przekonać, jaka jest Łódź w operowym zapisie.”

Renata Sas, „Express Ilustrowany”

Dodaj komentarz