Hania Rani prezentuje „Glass” pierwszy teledysk promujący solowy album „Esja”

Utwór „Glass” to pierwszy singiel z nadchodzącej solowej płyty pianistki i kompozytorki Hani Rani, który swoją premierę miał w audycji Mary Anne Hobbs dla BBC Radio 6. Album, nagrywany w Warszawie i Reykjaviku, ukaże się 5 kwietnia nakładem prestiżowej brytyjskiej wytwórni Gondwana Records (Portico Quartet, Go Go Penguins, Matthew Halsall). Dzisiaj artystka prezentuje towarzyszący kompozycji klip.

Video do utworu zostało zrealizowane w modernistycznych przestrzeniach studia S2 Polskiego Radia w Warszawie oraz w Berlinie. Za zdjęcia odpowiadają Mateusz Miszczyński oraz Jakub Stoszek. Założeniem klipu była chęć uchwycenia Hani podczas procesu nagrywania i wykonywania jej kompozycji na żywo. Z tego względu artystka zdecydowała się nagrać ścieżkę dźwiękową do utworu „Glass” zupełnie na żywo, w trakcie kręcenia obrazu, tak jak dzieje się to podczas „live sesji”. Za nagranie dźwięku odpowiada Ignacy Gruszecki ze Studia Monochrom, a za postprodukcję – Piotr Wieczorek, z którym Hania współpracuje od wielu lat przy większości swoich projektów (Tęskno, Hania Rani & Dobrawa Czocher).

„Migoczący Glass oddaje figlarność i mnogość kolorów i brzmień, niczym kawałek szkła w blasku światła” – Hania Rani

Klip realizowany był w kręgu kilku, zaprzyjaźnionych osób, co pozwoliło na przeniesienie do filmu unikatowej, intymnej atmosfery, która wytworzyła się podczas nagrania. Widz ma wrażenie, że znajduje się niejako w tym samym pomieszczeniu co pianistka i obserwuję z bliska jej grę, by za chwile przenieść się do Berlina, podążając za Hanią ulicami tego filmowego miasta.

Hania Rani pianistka i kompozytorka dzielącą życie między Warszawę, którą uczyniła swoim domem, i Berlin, gdzie studiowała i gdzie często wraca  pracować nad kolejnymi projektami. W instrumentarium jej dzieł znajdziemy smyczki, fortepian, głos, elektronikę.

Współtworzy projekty Hania Rani & Dobrawa Czocher (album „Biała flaga” 2015) oraz Tęskno, którego album „Mi” został uhonorowany w 2018 roku nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego oraz nominacją do Fryderyków w kategorii Debiut Roku. Dodatkowo współpracuje i występuje z takimi artystami jak m.in. Christian Löffler (projekt „Nest„), Hior Chronik, Igor Herbut, Kamp czy Misia Furtak (album „Co przyjdzie?”). 

Występowała na wielu prestiżowych scenach Europy, od Filharmonii Narodowej w Warszawie, przez Funkhaus w Berlinie, po The Roundhouse w Londynie oraz na festiwalach m.in. Open’er, Scope, Spring Break, Transatlantyk czy Eurosonic.

Hania jest również animatorką kultury – na swoim koncie ma organizację pierwszej edycji Piano Day w Warszawie, zainicjowała cykl koncertów na warszawskim osiedlu Jazdów – Muzyka w Pracowni oraz współtworzy festiwal Tchnienia. Sercem w Bieszczadach, duszą na Islandii, jedną nogą w Warszawie, a drugą w Berlinie. 

Video: Mateusz Miszczyński & Jakub Stoszek
Nagranie: Ignacy Gruszecki / Monochrom Studio
Mix & Mastering: Piotr Wieczorek

Dodaj komentarz