FONOMO – alternatywne filmy i muzyka na żywo w Instytucie Kultury Miejskiej

FONOMO to festiwal filmów alternatywnych, w których film i muzyka wchodzą ze sobą w interakcję. 15 kwietnia od godz. 18.00 obejrzymy w sieni IKM filmy „Every Other Summer” – dokument o Solid Sound Festival, „Do it Together” wnikający we wnętrze alternatywnej sceny muzycznej i posłuchamy TROPÓW czyli Artura Maćkowiaka (gitara, elektronika, syntezator) oraz Bartka Kapsa (perkusja, elektronika, bas) grających na żywo do filmów Pedra Ferreiry.

Założeniem projektu FONOMO jest sytuacja, w której dźwięk i obraz silnie na siebie oddziałują, ale jednocześnie żadna z tych sfer nie dominuje. Film i muzyka w tym przypadku to dwie równolegle opowiadane historie, które wchodzą ze sobą w bliską interakcję.

Artur Maćkowiak i Bartek Kapsa od czterech lat organizują razem FONOMO. Wreszcie przyszedł czas na ich wspólne działanie artystyczne. Do specjalnie przygotowanych filmów eksperymentalnych Pedra Fereiry skomponowali muzykę, którą zagrają na żywo.

Przekraczając granice krajów oraz gatunków sztuki, i poszerzamy horyzonty, i dostrzegamy wartość własnych korzeni. Z jednej strony fascynuje nas różnorodność, zjawiska interdyscyplinarne, wielostronnie ubogacający dialog, z drugiej strony interesują nas rzeczywistość dźwiękowa i obrazowa, same w sobie. To wszystko razem skłania do zwrócenia szczególnej uwagi na subtelne związki pomiędzy dźwiękiem i obrazem, muzyką i filmem, operą i kinem kreacyjnym a jednocześnie na osobowości twórców z regionu, Polski, jak i spoza kraju, na ich wrażliwości, zawodowe wybory, spotkania i wynikające z nich wzajemne inspiracje – mówią organizatorzy wydarzenia.

Program wydarzenia:

18.00 pokaz filmu pt. „Every Other Summer”, 83 min
19.30 pokaz filmu pt. „Do It Together”, 75 min
21.00 TROPY grają na żywo do filmów Pedra Ferreiry

Every Other Summer”, reż. Christoph Green, Brendan Canty, 2015, USA, 83′

Wyreżyserowany przez Christopha Greena i Brendana Canty obraz Every Other Summer jest dokumentem opowiadającym o Solid Sound Festival, trzydniowym wydarzeniu muzyczno-artystycznym organizowanym przez członków zespołu rockowego Wilco, które odbywa się co dwa lata na terenie Muzeum Sztuki Współczesnej stanu Massachusetts (MASS MoCA) w North Adams. Film został nakręcony w roku 2013 i pokazuje występy takich wykonawców, jak: Wilco, Neko Case, Yo La Tengo, The Dream Syndicate, Lucius, Foxygen, Sam Amidon, Sean Rowe czy The Relatives. Na ekranie pojawiają się także Reggie Watts, John Hodgman i Jen Kirkman. Every Other Summer przenosi nas w sam środek utopijnego zatracenia, jakie charakteryzuje ten festiwal, wskazując na pozytywny wpływ, jaki wywarł on na podupadłe poprzemysłowe miasteczko North Adams w stanie Massachusetts.
Trailer:

Do It Together”, Holandia, USA, Francja, Argentyna, Kanada, Chile, Japonia, Serbia, Włochy, Dania, Brazylia, Słowenia, Niemcy, 2015, 75’

Do It Together jest filmem, który próbuje wniknąć w wewnętrzne funkcjonowanie niezależnej sceny muzycznej, portretuje doświadczenie najistotniejszych współczesnych muzyków niezależnych. Skłania do dyskusji nad różnymi podejściami i sposobami przetrwania na scenie muzycznej oraz zachowania niezależności. Wszystko to w połączeniu z niesamowitymi występami na żywo Dana Deacona z jego pierwszej amerykańskiej trasy koncertowej. www.doittogether.us.

Trailer:

Artur Maćkowiak – muzyk, performer. Grywa solo, w Innercity Ensemble oraz w przeróżnych efemerycznych projektach muzycznych. Kiedyś współtworzył zespoły Something Like Elvis i Potty Umbrella. Porusza się w obszarach szeroko pojętej muzyki gitarowej, okraszonej dużą dawką eksperymentu, elektroniki, ambientu, improwizacji, ale z dość charakterystyczną nutą słowiańskiej melodyki. Ma na swoim koncie trzy płyty solowe: Take away (2012), Before the angels play their trumpets (2013) oraz If it’s not real (2015).

Bartek Kapsa – perkusista i współzałożyciel zespołu Contemporary Noise Sextet. Wcześniej, od 1996 r., perkusista i założyciel zespołu Something Like Elvis. Zaczynał w latach 90., nagrywając z SLE. Z tym zespołem zdobył pierwsze doświadczenia sceniczne, koncertując u boku takich zespołów, jak NoMeansNo czy Fugazi. Od roku 2004 realizator oraz producent w studio nagraniowym Electric Eye Studio. Jako członek zespołu Contemporary Noise Sextet wielokrotnie prowadził warsztaty z młodymi muzykami, np. podczas Nocy Kultury w Lublinie w 2013 r czy też w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej podczas Lata w Pograniczu. Brał udział w nagraniu muzyki do wielu przedstawień teatralnych i filmów, takich jak Made in Poland czy Generał. Obecnie koncertuje z Helatone Trio oraz zespołem Tropy. Płyty z jego udziałem są wydawane także w Japonii i w Niemczech. Na stałe związany jest z niemieckim wydawnictwem Denovali Records, które reprezentuje CNS w Europie.

Pedro Ferreira – urodzony w 1988 r. w Portugalii. Pracuje głównie z filmem, wideo, dźwiękiem, fotografią i mediami cyfrowymi. W 2013 r. ukończył studia magisterskie na wydziale sztuk multimediów na Uniwersytecie w Porto. W 2014 r. został wybrany do programu European Media Arts Residency Exchange „Move On” na Images Festival w Toronto. Prezentował swoje prace na całym świecie na licznych festiwalach, w galeriach i muzeach. Współpracował m.in. z Muzemu Sztuki Współczesnej i Galerią BWA we Wrocławiu, Kanadyjskim Centrum Sztuki Współczesnej w Toronto. Jego filmy były pokazywane m.in. na takich festiwalach takich, jak: Toronto’s 8Fest, Montreal’s Festival du Nouveau Cinema, Festival International Du Film D’Environmentw Paryżu, na Nowych Horyzontach we Wrocławiu oraz Curtas Vila Do Conde and Indie w Lisbonie.

Dodaj komentarz