ENNIO MORRICONE wspomina Kraków i pozdrawia Polskich fanów!

Mikołaj dla fanów muzyki filmowej w Polsce był w tym roku szczególnie szczodry.
W lutym wystąpi legenda, inspiracja dla wielu artystów i najbardziej zasłużona postać w branży muzyki filmowej – Maestro Ennio Morricone. Zaszczyci nas swoim koncertem 6 lutego w Tauron Arenie Kraków.  Ogłoszono także koncerty Hansa Zimmera, twórcy muzyki do „Króla Lwa”, „Gladiatora”, „Kodu da Vinci”, „Incepcji” czy serii „Piraci z Karaibów”. Z trasą 30 lat hollywoodzkiej muzyki, odwiedzi nas wybitny kompozytor – James Newton Howard – autor muzyki do serii „Igrzyska Śmierci”, „ Krwawy Diament”, „Szósty Zmysł”, „Pretty Women” i najnowszego filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”.

Specjalnie dla polskich fanów Ennio Morricone wspomina Kraków,  w którym skomponował wiele pięknych melodii, m.in. do filmu o Janie Pawle II i zaprasza na koncert.

Ennio Morricone to zdobywca niezliczonej ilości wyróżnień i nagród – BAFTA, Grammy, Złotych Globów i Oscara – za całokształt twórczości. Nominowany do tegorocznych nagród Grammy w dwóch kategoriach – najlepszy soundtrack oraz kompozycja – obie nominacje za muzykę do filmu Quentina Tarantino „Nienawistna Ósemka”.  Napisał łącznie aż pięćset trzydzieści muzycznych ilustracji.

Maestro Ennio Morricone miał wkład w karierę przedstawicieli muzyki rozrywkowej. Komponował dla Jimmy’ego Fontany, zespołu Pet Shop Boys, Paula Anki, Morrisseya, Françoise Hardy, Rity Pavone, oraz Hayley Westenry. Współpracował z  Andreą Bocellim, Danielem Luppim, Nicolą Piovanim i przyjacielem Brunonem Nicolai.

Hans Zimmer szczególnie często powtarza, że Maestro jest dla niego wzorem. Wielokrotnie nawiązywał i aranżował jego melodie. Często powtarza, że Ennio Morricone był pierwszym kompozytorem, który zainspirował go do tworzenia muzyki filmowej.
Kompozycje Ennio Morricone doceniają i często reinterpretują, artyści wszystkich gatunków muzycznych –  od znanych zespołów, jak Metallica, Gorillaz, Muse czy The Ramones, przez wybitnych wokalistów jak Bruce Springsteen i Celine Dion, po raperów i DJ-ów estradowych.

Ennio Morricone jest więc bez problemu kojarzony przez największych laików. Jego melodie są niesamowicie wciągające, pełne eksperymentów i charakterystycznego dla kompozytora stylu. Nie sposób znać wszystkie kompozycje Morriconego, ale najsłynniejsze i najpiękniejsze jak „ Chai Mai” usłyszymy podczas polskiego koncertu.

Dodaj komentarz