Dziwne przypadki Henry’ego Wilta

Powraca angielski czarny humor w najlepszym wydaniu! Bestseller Toma Sharpe’a  „Wilt” doczekał się wznowienia. To historia o sympatycznym, acz fajtłapowatym nauczycielu akademickim. Żona trzyma go pod pantoflem, pies sam decyduje o trasie wspólnych spacerów , a w pracy brak perspektyw na awans. Pewnego dnia podejmuje śmiałą decyzję, która wywróci jego życie do góry nogami! Książka pojawi się na rynku już 22 marca 2017 roku.

Co się dzieje, kiedy życie wydaje Ci się pasmem porażek? Jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, z pewnością nie dowiesz się tego od Henry’ego Wilta, dla którego antidotum jest jedno –  pozbycie się żony. Niestety seria niefortunnych zdarzeń doprowadza do zaginięcia Evy Wilt, a główny bohater zostaje oskarżony o jej zabójstwo. Z zapartym tchem kibicujemy Henry’emu i czekamy na pomyślne rozwiązanie śledztwa. Niestety sprawa przybiera jeszcze bardziej nieoczekiwany obrót…

Inteligentny i niepewny siebie Henry Wilt mógłby zostać bohaterem scenariusza Woody’ego Allena. Prowadzi nudne i jednostajne życie. Jego przejścia budzą politowanie, ale też śmieszą do łez.  Tom Sharpe, nauczyciel akademicki, z rubasznym i pikantnym humorem opisuje swoje środowisko, nie stroniąc od niewybrednych żartów i dosadnych porównań, wywołując u czytelnika głośny śmiech…

(…) dlaczego się ze mną ożeniłeś? No dlaczego?
Gaskell przetarł okulary rąbkiem czapki kucharskiej.
– Nie wiem – powiedział. – Zabij mnie, nie wiem.
– Dla jaj, dzióbasku, dla jaj. Beze mnie umarłbyś z nudów. Ze mną masz emocje. Ze mną masz
jaja.
– Raczej dostaję w jaja.
Gaskell podźwignął się z kanapy i ruszył w stronę schodów. W takich chwilach naprawdę się zastanawiał, dlaczego się ożenił.
fragment książki

„Trzeci raz czytam o niewesołym życiu Wilta!… I znowu się to stało – żona mnie pyta, czy nic mi nie jest, czy nie potrzebuję pomocy… A ja po prostu duszę się ze śmiechu!” – mówi Wojciech Malajkat.

„Wilt” to świetna rozrywka dla wszystkich, którzy cenią satyryczną powieść akademicką i angielski czarny humor w najlepszym wydaniu jak choćby Davida Lodge’a i Martina Amisa. Książka jest wznowieniem wydanej przed kilku laty powieści w nowym, znakomitym tłumaczeniu Zuzanny Naczyńskiej.

Szalony pomysł, trochę brawury i sprawnie prowadzone pióro to  dla mnie pewna droga do sukcesu (…) Satyryczna opowieść, która wyśmiewa wszystko i wszystkich? – jestem na „tak” – Od deski do deski

Tom Sharpe „Wilt”
Premiera 22 marca 2017

O autorze:

Tom Sharpe (1928 – 2013): brytyjski pisarz pochodzący z Londynu, absolwent Uniwersytetu Cambridge. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel akademicki i doświadczenie to zainspirowało go do opisania bohatera wykonującego ten właśnie zawód – Wilta – w serii satyrycznych powieści.  Jego inne książki to między innymi: „Indecent Exposure” (1973, pierwsze polskie wydanie: „Nieprzystojne obnażenie”) i „Porterhouse Blue” (1974, polskie wydanie: „Zemsta Skulliona” – satyra na środowisko naukowe brytyjskiego szkolnictwa wyższego). „Wilt” to jedna z najdowcipniejszych i najczęściej wznawianych sensacyjno – humorystycznych powieści tego autora, która stała się także podstawą scenariusza filmu o tym samym tytule. Nazywany przez „Evening Standard” „niezrównanym mistrzem farsy”, Tom Sharpe to kontynuator wielkiej tradycji angielskich pisarzy satyryków. Jego książki mają specyficzny styl, używa dosadnego języka, który w połączeniu z purnonsensowym humorem i absurdem daje nieodparcie komiczny efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Test AntySPAMowy *