Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Pisarz, edukator, Mistrz.

Don Kichote 2016-04-04 0031a

Kocha życie, pracę, ludzi. Lubi jeść, pić i kląć pełnokrwiście. W Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie wiedzę chłonął razem z Franciszkiem Starowieyskim i Romanem Cieślewiczem. Józef Wilkoń – człowiek pełen kolorów, obdarzony mocnym uściskiem dłoni i mocnym charakterem.
Tworząc ilustracje do Don Kichota zrealizował swoje marzenie. Zaprojektowana przez Józefa Wilkonia książka Cervantesa to jedno z jego największych artystycznych osiągnięć. Część prac w niej zawartych będzie można zobaczyć na wystawie w Galerii Opera już w styczniu. A w lutym ekspozycję tę będzie można skonfrontować z baletową interpretacją Don Kichota. To niezapomniane widowisko z muzyką LuDon Kichote cz1 29dwiga Minkusa, w nowej, wielobarwnej wersji choreograficznej Alexeia Fadeyecheva zobaczymy na scenie TW-ON w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego.
Sam temat błędnego rycerza pojawił się w twórczości Wilkonia już na początku lat sześćdziesiątych, ale dopiero na przestrzeni ostatnich lat stworzył pełną i jak twierdzi, jeszcze niezamkniętą kolekcję. Realizm spotyka się w niej z baśniowością, bogactwo kolorów przeplata się z ilustracją monochromatyczną, portrety uzupełniają sceny zbiorowe, a krótki plan pojawia się obok horyzontalnych pejzaży.
Wystawę będzie można zobaczyć w przestrzeni Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej od 26 stycznia 2017 roku.

Godziny otwarcia: od czwartku do soboty w godzinach 10:00-17:00 oraz na godzinę przed każdym spektaklem i podczas antraktów.

 

 

Dodaj komentarz