Już po raz szósty Łódź będzie obchodzić DNI PAMIĘCI, w dniach 26-29 stycznia 2016 uczczony zostanie ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Po raz kolejny dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi przez cztery dni w ramach VI DNI PAMIĘCI wysłuchać będzie można wielu interesujących wykładów, obejrzeć dwie sztuki teatralne, filmy dokumentalne, zapoznać się z ciekawymi wystawami i posłuchać szlagierów.

tskz_6dni_700x1000_web27 stycznia na całym świecie odbywają się liczne uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holokaustu. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce przypominało historię Holokaustu, i pielęgnowało pamięć ofiar Zagłady, poczynając od czasów PRL-u, gdy tematyka żydowska nie była ani modna, ani popularna. Wspólnie z Teatrem im. Stefana Jaracza oraz Urzędem Marszałkowskim, postanowiliśmy dopisać Łódź do listy miast obchodzących Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – przypomina Artur Hofman, przewodniczący zarządu głównego TSKŻ.

W Łodzi już szósty rok z rzędu, podczas DNI PAMIĘCI, w przestrzeniach Teatru im. Stefana Jaracza, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Muzeum Miasta Łodzi zbliżyć się będzie można do świata kultury i historii polskich Żydów. Mając na uwadze duże zainteresowanie poprzednimi edycjami wydarzenia, na tegoroczne DNI PAMIĘCI organizatorzy wraz ze znamienitymi partnerami przygotowali liczne atrakcje: wykłady, spektakle teatralne, wystawy, pokazy filmów dokumentalnych.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do Teatru im. Stefana Jaracza we wtorek o 15.30 na uroczyste otwarcie VI DNI PAMIĘCI w Łodzi. O 17.00 będzie można obejrzeć film w reż. Zofii Kunert pt. „Opowieści o Żegocie”, obraz w którym po raz ostatni po świecie czarnej karty w historii XX wieku oprowadza widzów zmarły w zeszłym roku prof. Władysław Bartoszewski. Tym samym organizatorzy VI DNI PAMIĘCI składają hołd pamięci prof. Bartoszewskiego, który w ubiegłym roku uświetnił jubileuszowe obchody DNI PAMIĘCI w Łodzi spotkaniem w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Teatralny szlak podczas VI Dni Pamięci przetrze ponowne wystawianie, głośnego już spektaklu muzycznego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego „Umrzeć z tęsknoty. Najpiękniejsze piosenki żydowskie”.
Następnego dnia o godzinie 13.00 nastąpi uroczyste złożenie kwiatów na Stacji Radegast – oddziale Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Tego samego dnia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ulicy Gdańskiej 13 oficjalnie zaprezentowany zostanie projekt „Makieta Litzmannstadt Getto”. Wieczorem organizatorzy zapraszają do Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi na uroczyste otwarcie wystawy Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce „Moi żydowscy, moi polscy rodzice”, a następnie na wykład Pawła Szypulskiego „Pocztówki z Auschwitz”.
W czwartek o 12.00 najmłodsi widzowie będą mogli zanurzyć się w magicznym świecie I.B. Singera dzięki spektaklowi „Magiczny Medalion” grupy Zaplecze. Sięgając po klasykę literatury  jidysz Teatr im. Stefana Jaracza i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce otwierają drzwi teatru również dla najmłodszych. Dla starszych odbiorców w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowano wieczór z Wierą Gran, czyli film dokumentalny w reżyserii Marii  Zmarz-Koczanowicz i rozmowę z Agatą Tuszyńską – autorką głośnej książki „Oskarżona: Wiera Gran”.
W piątek 29 stycznia po wystawie Muzeum Miasta Łodzi „Dziedzictwo dwóch kultur” Muzeum Miasta Łodzi oprowadzać będzie przewodnik, a na zakończenie VI DNI PAMIĘCI również w MMŁ Pałacu Poznańskich przeniesiemy się w świat wiecznie żywych melodii Władysława Szpilmana, które przypomni Lala Czaplicka i orkiestra Adria.

Przez ostatnie pięć lat pod koniec stycznia, organizatorzy DNI PAMIĘCI dbali o to by zapoznawać do Łodzian z niezwykłymi wykładami, wystawami, filmami, sztukami teatralnymi i koncertami, a wszystko to w ramach pielęgnowania pamięci o wspólnej historii, ofiarach wojny, świecie którego już właściwie nie ma, a którego wspomnienia tylko czekają na odkrycie… na każdym kroku.

Dodaj komentarz