Dizajn tamtych czasów Wojciecha Grabowskiego to opowieść o kształtach PRL-u. Wtedy kształty – nawet te toporne, nieudane – znaczyły więcej niż dzisiaj.  Samochód nie był tylko samochodem, ale magicznym obiektem pożądania. Osiedle pozbawione prądu zamieniało się w nieznaną, kosmiczną przestrzeń. Parkowa rzeźba więcej mówiła o abstrakcji niż uczone wykłady.

Nie było internetu i smartfonów, tylko intensywnie przeżywana rzeczywistość.  Namacalna i mocno pobudzająca wyobraźnię dorastającego chłopca. Wojciech Grabowski (rocznik 1969) mówi, że jego widzenie świata kształtowało czterech artystów: Schulz, Kantor, Fellini i Pan z Kiosku uruchamiający motorower marki Komar. „Chronologicznie rzecz biorąc, wszystko zaczęło się od Pana z Kiosku, gdy z ciasnej komórki wyprowadził komarka 232. Wtedy, w wieku sześciu lat, zrozumiałem, że warto żyć” – wyznaje.

Dizajn tamtych czasów to zatem 15 opowieści nie tylko o przedmiotach, takich jak motorower Komar, piecyk Junkers czy telewizor Belweder, ale przede wszystkim o życiu w PRL.

                                                              ***

Wojciech Grabowski jest absolwentem Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie i Studium Scenariuszowego Szkoły Filmowej w Łodzi. Autorem filmów o sztuce (m.in. Ekspresjonizm w Polsce, Artes – nadrealiści ze Lwowa, cyklu Bliskie obrazy), trzech książek (Człowiek-motocykl, Archi-traf, Miastowidz) i niezliczonych rysunków wykonywanych kredkami.

„Popularność wzornictwa z epoki PRL-u wybuchła niespodziewanie. Powstało już sporo książek o tym, jak WYGLĄDAŁ świat sprzed epoki transformacji. Ale Wojciech Grabowski robi coś jeszcze: do wspomnień o minionych kształtach dorzuca opowieści o tym, co się między nimi działo. O tamtym życiu, które – jak mi się wydaje – jest z roku na rok coraz mniej zrozumiałe. To rzecz, którą koniecznie powinni Państwo przeczytać!”

                                                                                              Jerzy Sosnowski

 

dizajnOkladka_Dnn:nisza

 

 

Dodaj komentarz