SKRZĄCA SIĘ DOWCIPEM I PIĘKNYM ŚPIEWEM „CÓRKA PUŁKU”

Transmisja „Córki pułku” Donizettiego na żywo z The Metropolitan Opera w kinach 2 marca

Żartobliwa opera Donizettiego powraca w cyklu transmisji „The Met: Live in HD” w nowej obsadzie. W tytułową córkę pułku, czyli w Marię, wcieli się południowoafrykańska sopranistka Pretty Yende. W roli jej ukochanego Tonia, młodego żołnierza, wystąpi Javier Camarena, meksykański tenor, znany widzom transmisji m.in. z występu w „Semiramidzie” Rossiniego. Towarzyszyć im będą: Stephanie Blythe jako markiza de Berkenfield, Maurizio Muraro jako Sulpicjusz i znana amerykańska aktorka filmowa Kathleen Turner jako księżna de Crakentorp („W czym mamy problem?”, „Honor Prizzich”, „Miłość, szmaragd i krokodyl”).

„Córka pułku” przeżywa obecnie na światowych scenach swoisty renesans, a to za sprawą kilku dosłownie wykonawców, którzy są w stanie wykonać główne partie, a szczególnie tenorową rolę Tonia z arią, w której kompozytor umieścił aż 9 dźwięków wysokiego ‘c’. Inscenizacja Laurenta Pelly’ego doskonale oddaje klimat zabawnego dzieła o perypetiach zagubionej i po latach odnalezionej wśród grenadierów arystokratce i zakochanego w niej żołnierza. Spektaklem zadyryguje Eerique Mazzola.

„Córka pułku” Gaetana Donizettiego | Prowadzenie podczas transmisji: Nadine Sierra

Rubasznie rozkoszna, lekka i zabawna opera komiczna Gaetana Donizettiego jest wyzwaniem dla śpiewaków. Kompozytor postawił wykonawcom tak wysokie wymagania, że tylko nieliczni są w stanie zaśpiewać np. rolę Tonia. Dlaczego? W swej arii, trwającej zaledwie trzy minuty, artysta musi zaśpiewać aż 9 wysokich dźwięków ‘c’. W tej roli usłyszymy Javiera Camarenę, który w sezonie 2017–18 występował w „Semiramidzie” Rossiniego. W roli tytułowej córki pułku, czyli przygarniętej przez żołnierzy sieroty, która okazuje się w końcu dzieckiem arystokratycznej rodziny, usłyszymy Pretty Yende. Ta południowoafrykańska sopranistka brawurowo zaśpiewała Adinę w transmitowanym ostatnio „Napoju miłosnym” tego kompozytora.

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 10 minut (w tym 1 przerwa).
Przedstawienie w języku oryginału (francuskim) z polskimi napisami.

Więcej o spektaklach i cyklu transmisji „The Met: Live in HD” na www.nazywowkinach.pl/met-in-hd

Dodaj komentarz