Niekiedy w naszym życiu pojawiają się takie momenty, gdy mamy ochotę na wejście do głębokiej jamy, w której nikt nas nie znajdzie. Obecność innych nie jest nam na rękę. Pragniemy samotności. Chcemy poukładać sobie wszystko w umyśle albo po prostu skryć się z bezpiecznym miejscu, gdzie nikt nie będzie niczego od nas oczekiwał. Wyjście na światło dzienne z naszego przytulnego schronienia jawi się nam jako wielkie ryzyko. Odczuwamy wielkie przerażenie. Chcemy, by o nas zapomniano, ale niestety jak to w życiu bywa, nie ma czasu na życie w ukryciu. Musimy stawić czoła temu, co nas przeraża. Walka jest naszą jedyną szansą. Strach powinnyśmy przemienić w odwagę i stanąć do bitwy, która może zmienić całe nasze życie.
,,Biblioteka dusz” to ostatni tom niesamowicie wciągającej trylogii, która zachwyca swoją osobliwością i hipnotyzuje wykreowanym światem istot z niezwykłymi darami. Ransom Riggs w zakończeniu niebezpiecznej, szaleńczej, niezapomnianej przygody Jacoba – chłopca widzącego głucholce i potrafiącego wyczuwać upiory, stosuje jeszcze więcej chwytów pisarskich, które sprawiają, iż czytelnik nie ma ochoty poznać finału, ponieważ oznacza on zakończenie tajemniczej, zapierającej dech w piersiach podróży. ,,Biblioteka dusz” to jeszcze większa dawka emocji, której nie sposób zapomnieć. Zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią recenzji!
,,Gdy tak stałem przy niej, oddychając wraz z nią, gdy wsłuchiwałem się w ciszę, nagle uświadomiłem sobie, że być może nie ma dwóch równie pięknych słów jak te. „Mamy czas”.”
Przygoda, która rozpoczęła się w Osobliwym domu pani Peregrine i trwała w Mieście cieni, ma wielki finał w Bibliotece dusz. Szesnastoletni Jacob odkrywa w sobie nową, potężną moc i wyrusza na ratunek osobliwym towarzyszom więzionym w pilnie strzeżonej twierdzy. W wyprawie towarzyszy mu Emma Bloom, dziewczyna, która włada ogniem, oraz Addison MacHenry, pies umiejący odnaleźć trop zaginionych dzieci. Bohaterowie wędrują ze współczesnego Londynu do labiryntu zaułków Diabelskiego Poletka, najbardziej parszywego zakamarka wiktoriańskiej Anglii. W tym miejscu raz na zawsze przesądzi się los osobliwych dzieci całego świata. Podobnie jak poprzednie dwie książki z serii, Biblioteka dusz łączy emocjonującą fantastykę z niepublikowanymi fotografiami sprzed wielu dziesiątków lat, tworząc zupełnie wyjątkową opowieść.
,,Problem z różnicą między brakiem rozsądku a kompletną głupotą polega na tym, że często nie wiadomo, po której jesteś stronie, dopóki nie jest za późno.”
Jacob Portman nigdy nie spodziewał się, że jego życie będzie wyglądało w ten sposób. Ciągła walka oraz nieustające zmęczenie sprawiają, że coraz częściej zastanawia się nad tym, co doprowadziło go do miejsca, w którym obecnie się znajduje. Pierwsze wejście do pętli było tylko zabawą, niesamowitym odkryciem, które miało urozmaicić jego życie i pomóc zapomnieć o bólu pod śmierci ukochanego dziadka. Nie spodziewał się, że gdy pozna panią Almę Peregrine i jej osobliwych podopiecznych wszystko się zmieni.
Jacob w jakiś dziwaczny sposób ląduje w samym środku wojny osobliwców z upiorami, którzy przejmują wszystkie pętle, choć to z punktu widzenia rady ymbrynek niemożliwe. Nie ma szans na odwrót. Chłopiec musi się zmierzyć z własnym darem, aby pomóc przyjaciołom. Osobliwe dzieci nie mają szans przeciwko głucholcom – dawnym istotom z darami, które zapragnęły przejąć dusze swych współbraci i zamieniły się w odrażające, niewidzialne potwory. Jedyną osobą, która mogła jej zobaczyć, był dziadek Jacoba i jak się okazuje, chłopiec odziedziczył po nim ten dar.
Niespodziewany atak na pętlę pani Peregrine i porwanie ymbrynki powodują, że osobliwe dzieci pragną ruszyć jej na ratunek. Niestety, po jakimś czasie zostają złapane, a jedynymi osobliwcami, którzy mogą uratować zarówno je, jak i cały świat jest Jacob Portman – chłopiec potrafiący widzieć głucholce, panna Emma Bloom – stuletnia dziewczynka przywołująca ogień oraz Addison MacHenry – pies o niesamowitym węchu, który jako jedyny może wyczuć więźniów.
Trójka osobliwców nie ma wyboru. Aby uratować przyjaciół i ukochaną ymbrynkę, a przy okazji pomóc reszcie porwanych, musi odnaleźć drogę do serca twierdzy upiorów. Pilnie strzeżone więzienie znajduje się na wyspie najgorszych przestępców, kanalii oraz gwałcicieli – Diabelskim Poletku. Gdy dzielni osobliwcy zastanawiają się, jak przedostać się do karnej pętli, na ich drodze pojawia się ktoś, kto może im zarówno pomóc, jak i ich zniszczyć. Czas ucieka. Gdy upiory są coraz bliżej przejęcia władzy, Jacob odkrywa w sobie nową, potężną moc, która może okazać się idealna do uratowania więźniów, ale niszczycielska dla samego chłopca. Czy Jacob, Emma i Addison zdołają zapobiec ostatecznemu końcowi świata, w którym rozszalałe upiory dostaną w swe szpony wszystko, czego pragną?
,,Jedną z najważniejszych prawd w moim życiu stało się to, że nieważne jak bardzo próbowałem utrzymać je w dwóch wymiarach, uwięzić na papierze i w atramencie, niektórych historii i tak nie dało się ograniczyć do książek. To nigdy nie były tylko historyjki. Wiedziałem o tym dobrze, gdyż jedna z nich stała się całym moim życiem.”
,,Biblioteka dusz” to zagadkowa, czarodziejska podróż przez enigmatyczne pętle czasoprzestrzenne, współczesny Londyn oraz najstraszniejszą wyspę, gdzie odsiadują swój wyrok najgroźniejsi z najgroźniejszych – Diabelski Poletek. Ostatni tom niesamowitej trylogii o Jacobie Portmanie – chłopcu uważanym za obłąkanego przez najbliższych, który okazuje się być dziedzicem największego osobliwego daru – widzenia głucholców, co jak się okazuje, może uratować cały świat przed upiorami – osobami tak długo pożywiającymi się duszami osobliwców, iż wkrótce przemieniają się w całkowicie coś innego – przyjmują ludzką postać – skradnie wasze serce od pierwszego rozdziału, ukaże diametralne przemiany osób, które muszą stać się kimś całkowicie innym niż wcześniej, aby przetrwać. Ransom Riggs opowiada o procesach dojrzewania młodego człowieka, decyzjach definiujących całe jego życie, prawdziwej rodzinie kochającej za to, jakim się jest, a nie wymagającej nieustannych przemian, miłości podnoszącej na duchu i przyjaźni, która sprawia, iż można dokonać rzeczy na pierwszy rzut oka niemożliwych. ,,Biblioteka dusz” to pozycja na kilka długich wieczorów, kiedy czytelnik pragnie zanurzyć się w niesamowitym, oryginalnym świecie osobliwych dzieci posiadających niezwykłe cechy. Historia Jacoba sama w sobie stanowi doskonałą gratkę dla wymagających, jak i również rozpoczynających swą przygodę z literaturą osób, a ukazanie w powieści często niepokojących, tajemniczych starych zdjęć sprawia, iż cała podróż poprzez nieprzeniknione pętle jawi się jako piękny, mroczny epizod, który na zawsze pozostanie w sercu!
,,Rzeczywiście, była tu tabliczka z nazwą, pierwsza, jaką widziałem na całym Diabelskim Poletku. Fantazyjne litery układały się w napis ,,Alejka Podejrzliwych. Nie pochwala się piractwa”.- Nie pochwala się? – przeczytałem. – A co z morderstwem? Jest źle widziane?
– Wydaje mi się, że morderstwo jest ,,tolerowane z zastrzeżeniami”.
– Czy cokolwiek jest tu nielegalne? – spytał Addison.
– Przetrzymywanie książek z biblioteki. Dziesięć batów z dzień opóźnienia, i to tylko w wypadku wydań w miękkich okładkach.”
Jacob Portman przeszedł niezwykłą przemianę od czasu pierwszego spotkania z osobliwymi dziećmi. Niepewny, niezbyt lubiany chłopiec, który nienawidzi wychodzić ze swojej strefy komfortu, musiał pod wpływem niebezpiecznych, bolesnych zdarzeń, zapomnieć o tym, kim był kiedyś i przemienić się w prawdziwego przywódcę, który potrafi poprowadzić własną armię do ostatecznej bitwy. Z zalęknionego dziecka przemienił się w sprawiedliwego, silnego mężczyznę, niepozwalającego sobie zapomnieć o strachu, ale mierzącego się z nim, aby uratować tych, których tak bardzo pokochał. Panna Emma Bloom w pierwszym tomie jawiła się jako nieprzystępna, wręcz odpychająca młoda kobieta mająca niedługo wejść w dorosłość, która nie potrafi otworzyć się na innych, ale spotkanie z Jacobem i uczucie, które ich połączyło, sprawiły, że rozkwitła niczym najpiękniejsza róża – delikatna, a zarazem niebezpieczna. Emma nie boi się zaryzykować własnego życia, aby ocalić tych, których kocha. W ,,Bibliotece dusz” znów mamy okazję spotkać się z niesamowitymi, zapadającymi w pamięci osobliwymi dziećmi. Pojawiają się również nowe, intrygujące postacie, które mogą zarówno pomóc, jak i bardzo zaszkodzić naszym dzielnym ratownikom. Czy mieliście okazję zapoznać się już z osobliwcami? Jeżeli tak, powróćcie do nich po raz ostatni i zobaczcie, kto wygra w ostatecznej rozgrywce. A może zastanawiacie się jeszcze, czy warto w ogóle rozpocząć przygodę z ,,Osobliwym domem pani Peregrine”? Nie myślcie nad tym dłużej. Zaryzykujcie i trafcie do świata, z którego nigdy nie będziecie chcieli odejść.
,,- Nie wszystko jest czarne albo białe – westchnęła. – A sprzedawanie siebie niszczy kompas moralny. Człowiek nieświadomie i szybko grzęźnie w mroku, robiąc rzeczy, na które nigdy by się nie zdecydował, gdyby mu nie zapłacono. A jeśli ktoś jest zdesperowany, sprzeda się każdemu, niezależnie od intencji kupca.”
,,Biblioteka dusz” cierpliwie czeka, aż ruszycie na ostatnie spotkanie z charyzmatycznym Jacobem Portmanem oraz jego osobliwymi przyjaciółmi. Wciągająca, zabawna, poruszająca powieść, która zagwarantuje wam niesamowite przeżycia z oryginalnymi bohaterami oraz zauroczy starymi, niespotykanymi zdjęciami, które dodają niesamowitej osobowości tej pozycji. Ransom Riggs wciąż zaskakuje i sprawia, że wciąż mamy ochotę na więcej i więcej, ale niestety kiedyś zawsze musi nastać koniec. Czy znajdziecie w sobie odwagę, aby go poznać? Polecam!
97c2e15e262d-biblioteka-dusz

Dodaj komentarz