Bedlam Boys w Olsztynie – nowy klip Shannon

Olsztyńska formacja folkowa Shannon zaprezentowała teledysk do utworu „Bedlam Boys” promującego nową płytę zatytułowaną „Crowded Head”. Klip został zrealizowany w Olsztynie, dzięki uprzejmości Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego – w jednym z jego starych siedzib na terenie Zatorza.

Obejrzyjcie, posłuchajcie, oceńcie 🙂

Oto historia utworu „Bedlam Boys” według Shannon:

„Bedlam Boys to datowana na XVI wiek, pierwsza w historii Wysp Brytyjskich (i przypuszczalnie Europy kontynentalnej również) piosenka o tematyce osób chorych psychicznie. Szpital St. Betlehem (potocznie Bedlam) dla osób umysłowo chorych istnieje do dzisiaj. W tamtych czasach diagnostyka była słaba, często więc w jednym ośrodku zamykano szaleńców i żebraków. Bedlam było słynne również z faktu zarabiania na pacjentach – płacąc jednego pensa można było sobie ich oglądać jak w zoo”.

Grupa Shannon powstała w 1994 roku w Olsztynie z inicjatywy Marcina Rumińskiego. Od momentu powstania, formacja wielokrotnie zmieniała swoją postać, by od początku nowego tysiąclecia uplasować się na stałe wśród czołówki profesjonalnych reprezentantów muzyki celtyckiej z Polski, rozpoznawalnych w wielu krajach Europy i świata.

Zespół był wielokrotnie nagradzany. Najważniejsze wyróżnienia: Doroczna nagroda indywidualna w dziedzinie kultury Marszałka Woj. Warmińsko-Mazurskiego – dla Marii Rumińskiej, Odznaczenie orderem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Zasłużony dla Kultury” – dla Marcina Rumińskiego, Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna dla zespołu SHANNON – 2014, indywidualna dla Marcina Rumińskiego – 2013 rok, Nagroda Marszałka Woj. Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury dla SHANNON – 2013 rok.

Oto co pisze o sobie sam zespół: „Zawsze byliśmy niezależną grupą pasjonatów muzyki folkowej, niezakontraktowaną w żadnej wytwórni płytowej, niepodążającą za komercyjnymi trendami, tylko walczącą o rozwój muzyczny i swoje miejsce na rynku muzyków offowych”.

Dodaj komentarz