JARACZ MÓWI (MOVIE)

lubię klasykę

Dlatego informujemy, że w teatrze trwają przygotowania do finału Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA w ramach obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce.
Spektakle Jaracza – IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, ICH CZWORO w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.

28.11.2015 w Teatrze Jaracza:

Duża Scena, godz. 17:00 – IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA
Scena Kameralna, godz. 19:00 – KLASYKA ŻYWA-WERDYKT
Scena Kameralna, godz. 20:00 – ICH CZWORO

W Konkursie na Inscenizacjteatrę Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA wzięły udział 83 spektakle z 31 miast. 28 listopada 2015, kiedy ogłoszone zostaną wyniki Konkursu, będzie dniem niezwykle ważnym w kalendarzu obchodów jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Wieczór, w którym na kilkudziesięciu polskich scenach zagrane zostaną spektakle czerpiące z polskiej literatury dawnej, stanie się żywym dowodem na to, że dzieła te wciąż posiadają sceniczny potencjał i mogą być z powodzeniem twórczo reinterpretowane. 28 listopada ma szansę stać się świętem polskiej klasyki w teatrze: jeden dzień, ogólnopolski zasięg, tysiące widzów na widowniach, wspólne świętowanie, repertuar podkreślający znaczenie polskiego dramatu w szczególnym dla naszego teatru roku – nie było w jego historii wydarzenia, w którym rodzime utwory dramatyczne tak wyraźnie przypomniałyby o sobie. Ogłoszenie wyników Konkursu KLASYKA ŻYWA to tylko pretekst, by spotkać się w teatrze, który jest dobrem publicznym.

Nieformalnie ustanowione „święto klasyki” odwołuje się do tego, czego już raz w roku jubileuszu udało się dokonać. 23 maja na ponad 100 polskich scenach zagrane zostały spektakle, na które bilety kosztowały symboliczne 250 groszy. Dzień Teatru Publicznego był punktem kulminacyjnym obchodów – finał Konkursu KLASYKA ŻYWA będzie ich symbolicznym zwieńczeniem i ideowo uzupełni tamto wydarzenie.

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Organizatorzy:

www.klasykazywa.pl
www.mkidn.gov.pl
www.instytut-teatralny.pl
www.250teatr.pl
www.tvpkultura.tvp.pl

Dodaj komentarz