SOUNDS LIKE POLAND
PRAWDA I SIŁA POLSKIEJ MUZYKI ŚWIATA

29 września, w trakcie 12. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, już po raz czwarty odbędzie się Sounds Like Poland. Projekt realizowany przez Stołeczną Estradę poświęcony jest promocji polskich artystów poruszających się w obrębie muzyki folk i etno. Na festiwalowej scenie przed Pałacem Kultury i Nauki wystąpią polscy reprezentanci nurtu world music – wschodzące gwiazdy : Čači Vorba i Tęgie Chłopy oraz jeden z najbardziej docenianych za granicą polskich zespołów – Motion Trio.

CaciVorba TęgieChłopy2 MotionTrio

Przeszłość wybiegająca w przyszłość

Od ponad dekady Festiwal Skrzyżowanie Kultur przybliża polskim widzom najdalsze muzyczne zakątki świata. Od 2013 roku zabiega także o budowanie relacji pomiędzy polskimi artystami oraz instytucjami, wytwórniami i organizatorami wydarzeń poświęconych muzyce world za granicą. Pomysł realizowania projektu towarzyszącego festiwalowi wynika z coraz większej popularności polskich zespołów inspirujących się muzyką tradycyjną. Podczas dnia polskiego na festiwalu Skrzyżowanie Kultur ci właśnie artyści mają okazję zaprezentować się szerokiej publiczności oraz dać się poznać twórcom i managerom reprezentującym gatunki world na świecie. Warunek  znalezienia się w programie Sounds Like Poland jest jeden: artyści muszą inspirować się polską muzyką tradycyjną tworząc jednocześnie własne unikalne muzyczne ścieżki. Dyrektor artystyczna Skrzyżowania Kultur Maria Pomianowska podkreśla, że na zaproszenie mogą liczyć muzyczne osobowości tworzące własny język muzyczny. – Najbardziej inspirujący są Ci artyści, którzy potrafią wrastając w przeszłość, jednocześnie wybiegać w przyszłość. To bowiem gwarantuje prawdziwy rozwój muzyki polskiej i bycie istotnym i zauważalnym elementem wspólnego ogólnoludzkiego dziedzictwa.

Wiara w siłę muzyki

W ciągu trzech lat istnienia projekt Sounds Like Poland przyciągnął do Warszawy wybitnych specjalistów world music: menedżerów, promotorów i organizatorów prestiżowych festiwali tego gatunku z całego świata. Magnus  Bäckström, dyrektor centrum koncertowego Uppsala Kongres & Konzert, entuzjastycznie recenzował polskie środowisko muzyczne skupione wokół sceny world: Było dobrze, od początku czułem, że może być dobrze, ale jest nawet lepiej, niż sobie to wyobrażałem. Jeśli wierzysz w siłę sztuki, jaką jest muzyka i w siłę artystów i ich występów, a wy to macie, to czas będzie waszym sprzymierzeńcem.

 

Sounds Like Poland, unikalny w polskiej skali projekt, nie tylko daje polskim artystom możliwość zaprezentowania się światu, przede wszystkim pozwala na budowanie relacji, które mogą owocować nowymi zaskakującymi projektami muzycznymi w przyszłości.  To próba stworzenia nowej formy prezentacji polskiej muzyki folkowej, nowego kontekstu, w którym mogą wybrzmieć pomysły rodzące się w jej ramach – mówi Maciej Szajkowski, muzyk i członek rady programowej.

Sounds like Poland 2016

W tym roku podczas dnia polskiego publiczność obejrzy koncerty trzech zespołów, które w oryginalny sposób interpretują muzykę korzenną i tworzą nowoczesne widowiska muzyczne inspirowane muzyką źródeł. W programie znalazły się prezentacje: Čači Vorba – muzyków zakochanych w cygańskich i bałkańskich rytmach, Tęgich Chłopów, dzięki którym określenie „wiejska zabawa” nabiera świeżego znaczenia i Motion Trio – zespołu od lat eksperymentującego z klasyką oraz poruszającym brzmieniem akordeonu.

Čači Vorba, czerpią z pieśni i melodii instrumentalnych mniejszości mieszkających od wieków w Polsce. Ich nazwa to z języka romskiego „szczera mowa”. Interpretują muzykę cygańską, bałkańską i karpacką. Reprezentuje ich niemiecka wytwórnia Oriente Musik, a najbardziej prestiżowy w branży magazyn umieścił ich nową płytę Šatrika na prestiżowym CD Top of the World.

Do tańca poderwą słuchaczy Tęgie Chłopy -zakochani w tradycji starych dancingów. Możemy oczekiwać fokstrotów, walczyków, polek, a nawet tanga. To wszystko przeniesione z tradycji potańcówek Kielecczyzny lat 50-tych i 60-tych. Nazwa grupy pochodzi od starych śpiewnych melodii, zwanych na Śląsku „chłopy”. Będzie to najlepszy klimat tanecznych wiejskich zabaw dawnych lat.

Gwiazda wieczoru, Motion Trio, od 20-tu lat rozsławia muzykę akordeonową na całym świecie. Siła ich przekazu drzemie w czystym, nieprzetworzonym brzmieniu instrumentów. Zespół ma w dorobku 12 płyt, które zachwyciły krytyków jazzowych i klasycznych. Znani są ze znakomitych interpretacji utworów wielkich polskich kompozytorów, które łączą  z jazzem, rockiem i folkiem. Te nietuzinkowa praktyka zwróciła na nich uwagę wielu wybitnych twórców muzyki współczesnej. Współpracowali m.in.: K. Pendereckim, M. H. Góreckim, W. Kilarem, oraz T. Stańko  i M. Urbaniakiem.


Sounds Like Poland odbędzie się 29 września w specjalnie zbudowanym namiocie przed Pałacem Kultury i Nauki.
Projekt stanowi część programu 12. Festiwalu Skrzyżowanie

Dodaj komentarz