„Król Demon” – Cinda Williams Chima

Kategoria:

Czy na pewno Król był demonem?

Kilka słów od wydawnictwa:

DSC 1540„W Fellsmarchu nastały ciężkie czasy. Han Alister, do niedawna złodziej, zrobi niemal wszystko, by utrzymać siebie, matkę i siostrę Mari. Jak na ironię, jedyna wartościowa rzecz, jaką posiada, nie nadaje się do sprzedaży. Odkąd Han pamięta, zawsze miał na rękach grube srebrne bransolety z wygrawerowanymi runami. Wszystko wskazuje na to, że są magiczne – rosną wraz z nim i nie da się ich zdjąć. Życie Hana komplikuje się jeszcze bardziej po tym, jak chłopak zabiera potężny amulet Micahowi Bayarowi, synowi Wielkiego Maga. Amulet ten niegdyś należał do Króla Demona – czarownika, który przed tysiącem lat omal nie zniszczył świata. Bayarowie nie powstrzymają się przed niczym, by odzyskać tak potężny przedmiot. Tymczasem Raisa ana’Marianna, następczyni tronu Fells, toczy własną walkę. Właśnie wróciła na królewski dwór po trzech latach swobody u rodziny ojca, w kolonii Demonai, gdzie jeździła konno, polowała i uczestniczyła w słynnych targach klanowych. Po swoim święcie imienia szesnastoletnia Raisa będzie mogła wyjść za mąż, lecz nie jest zachwycona perspektywą poślubienia księcia z dużym zamkiem i małym móżdżkiem. Raisa pragnie być jak Hanalea – legendarna waleczna królowa, która pokonała Króla Demona i uratowała świat. Wygląda jednak na to, że jej matka ma inne plany – niebagatelną rolę odgrywa w nich zalotnik, łamiący wszelkie prawa, na których opiera się królestwo. Siedem Królestw zadrży w posadach, gdy losy Hana i Raisy zetkną się na kartach tej trzymającej w napięciu powieści.”

Witaj w świecie siedmiu królestw, gdzie opowieści o brutalnie zamordowanym Królu Demonie krążą z ust do ust od tysiąca lat. W świecie, który ciągle drży przed rosnącą potęgą magów – „synów” legendarnego Króla. Poznajcie dwie wciągające historie przedstawiające losy przyszłej władczyni Fells Raise ana’Marianna oraz złodziejaszka Hana Alistera. Dwa tak różne światy połączone jedną wspólną tajemnicą skrywaną od tysiąca lat przez strażniczki plemienia Demonai.

„Musisz podejmować ryzyko. To, co wydaje się niebezpieczne, na dłuższą metę może takie nie być.”

Na „Króla Demona” trafiłam całkiem przypadkiem, przeglądając spis wydanych książek przez wydawnictwo Galeria Książki. Pewna, że znajdę tam na pewno same dDSC 1449obre książki postanowiłam wybrać pierwszy wyświetlony tytuł i udać się do bibliotek z zamiarem jej wypożyczenia. Oczywiście jak to ja nie wyszłam z biblioteki z jedną książką tylko z kilkoma, przez co „Król Demon” sukcesywnie trafiał na koniec listy książek do przeczytania, aż do momentu, kiedy okazało się, że nie mogę przedłużyć terminu książki i mam tydzień na jej przeczytanie. Przestraszona jej grubością oraz ilością czasu, jaką mogę jej poświęcić byłam gotowa oddać ją nieprzeczytaną. Na szczęście szybko wybiłam sobie ten pomysł z głowy i w końcu po nią sięgnęłam. Teraz cieszę się, że jej nie oddałam, ponieważ mając za sobą stosy przeczytanej fantastyki, w których poznałam przeróżne historie, gdzie bohaterowie byli naprawdę różni, nie raz miałam (nie) przyjemność spotkać się z magami, ale jeszcze nigdy w połączeniu z plemionami, co mile mnie zaskoczyło. W końcu spotkałam coś „świeżego” i tajemniczego, gdzie nietuzinkowy świat, jaki stworzyła Cinda Williams Chima pochłania czytelnika bez reszty.  A wszystko to dzięki niespotykanemu klimatowi, zaskakującej akcji oraz barwnym bohaterom, których nie sposób zapomnieć, nawet jeśli na stronach powieści pojawili się tylko na moment.

Nie ukrywam, że najbardziej intrygującą historią jest owiana tajemnicą i pełna niespodzianek legenda o Królu Demonie, który jak się okazuje wcale nie był taki straszny, jak go malują.

Autorka w przyjemny i ciekawy sposób zapoznaje czytelnika z otaczającym go światem, przedstawia bohaterów, a także opowiada niezbędne historie z nimi związane jednocześnie DSC 1435zaciekawiając czytelnika wciąż nieodkrytymi tajemnicami. Sama książka służy raczej jako wprowadzenie do intrygującego świata siedmiu królestw, gdzie poznajemy dwoje głównych bohaterów Raise oraz Hana i zapowiada wciągający ciąg dalszy.

Przyznam szczerze, że dużo ciekawiej czyta się rozdziały pisane z punktu widzenia Hana, ponieważ jest on nietypową i bardzo złożoną postacią. Z jednej strony zwyczajny złodziejaszek, z drugiej utalentowany siedemnastoletni chłopak, który dla swojej matki i małej siostry Marii jest gotów poświęcić wszystko, nawet życie. Na dodatek wszystkie najciekawsze momenty działy się właśnie w jego rozdziałach. Natomiast rozdziały z punktu widzenia Raisy wydawały się mnie mniej ciekawe ze względu chociażby na postać młodej następczyni, marzącej o byciu niczym legendarna Królowa Hanalea jednocześnie myśląc tylko o całusach z przystojnymi, zakazanymi chłopcami. Na szczęście z biegiem czasu nasza bohaterka dorasta i odkrywa, że świat to nie tylko drobne miłostki.

  „Nie możesz zakładać, że skoro Tobie niczego nie brakuje, to wszyscy są syci.”

Pierwszy tom cyklu „Siedem królestw” to pozycja obowiązkowa na liście każdego szanującego się fana literatury fantastycznej, ponieważ oferuje niezapomnianą podróż po świecie magii i tajemniczych siedmiu królestwach.

Aleksandra

*Wszystkie cytaty pochodzą z recenzowanej książki.

Król-demon

Tytuł: Król Demon

Autor: Cinda Williams Chima

Kategoria: Fantastyka/ fantasy/ science fiction

Wydawnictwo: Galeria Książki

Liczba stron: 560

Data wydania: 29.06.2011

Autor: tygrysica

19.09.2016