Z Warszawy na czerwony dywan w Cannes
Filmowcy z całej Polski po raz ósmy będą mogli zmierzyć się z czasem w konkursie filmowym 48 Hour Film Project Poland. Do tej pory w Polsce zrobiono ponad 600 filmów i aż 9000 filmowców wzięło udział w 48HFP Poland.
Idea konkursu narodziła się w USA w 2001 roku. Obecnie festiwal filmowy odbywa się w ponad 130 lokacjach na całym świecie. Filmowcy z prawie każdego zakątka Ziemi mierzą się z czasem, tworząc filmy krótkometrażowe w dwie doby. W 2010 roku konkurs zawitał do Polski dzięki Agnieszce Sękowskiej, która zorganizowała pierwszą edycję festiwalu w Warszawie.
Konkurs to nie wszystko
48HFP Poland to nie tylko weekend filmowy. 48HFP Poland to festiwal filmowy z wydarzeniami towarzyszącymi, takimi jak Meet&Greet, wykłady otwarte i warsztaty dla ekip filmowych, projekcje w kinie oraz gala finałowa. Podczas Meet&Greet organizowanego głównie w okresie wakacyjnym, osoby zainteresowane wzięciem udziału w konkursie, miały okazję poznać siebie nawzajem i znaleźć członków swojej ekipy. Dwa tygodnie przed głównym wydarzeniem, organizatorzy przygotowali cykl wykładów otwartych, m.in. z przedstawicielem Legalnej Kultury, z Ewą Łepecką – reżyser castingu oraz z Agnieszką Sękowską, która opowie uczestnikom jak się odnaleźć w branży filmowej. Podczas weekendu 15-16 września odbędą się praktyczne warsztaty filmowe skierowane głównie do zarejestrowanych ekip. Wszyscy uczestnicy będą mieli okazję skorzystać z warsztatu scenariopisarstwa z Agnieszką Kruk (StoryLab Pro), reżyserem Konradem Aksinowiczem, a także z Arturem Żurawskim PSC, autorem zdjęć filmowych.
Festiwal jest skierowany do wszystkich osób – bez względu na wiek, płeć czy doświadczenie. W konkursie bierze udział zarówno młodzież licealna, jak i osoby starsze. Do tej pory filmy powstałe podczas 48HFP Poland obejrzało ponad 16 000 osób w kinie.
Sukcesy na scenie międzynarodowej
Pomimo tego, że w 2018 roku festiwal odbywa się na terenie Warszawy, udział w konkursie mogą wziąć filmowcy z całej Polski. Wystarczy jedna osoba, która stawi się na kick-offie w Warszawie i weźmie udział w procedurze konkursowej, a następnie odda gotowy film wraz z dokumentacją podczas drop-offu.
Zwycięska produkcja i jej twórcy biorą udział w międzynarodowym konkursie filmowym Filmapalooza, który w tym roku odbędzie się w USA. Ostateczną wygraną jest wyświetlenie filmu podczas Festiwalu Filmowego w Cannes oraz nagrody rzeczowe.
Po festiwalu, twórcy mogą zawsze dopracować swoje filmy i rozesłać je na inne festiwale i konkursy filmowe. Do tej pory, film, który zdobył najwięcej nagród poza granicami Polski, to film “Jestem Tomek” zrealizowany przez ekipę Film Busters – zwycięzców szóstej edycji konkursu. Film Busters zostali nagrodzeni w amerykańskich konkursach – m.in. I miejsce w kategorii “Fear me not I mean well” konkursu Collective International Film Festival, Najlepszy Film podczas Battle of the SeXes Short Film Fest w Miami. Film “W oparach Nikisza” wyprodukowany przez ekipę Panato, zwycięskiego zespołu 48HFP Poland 2013 w Katowicach, brał udział w festiwalu Filmapalooza 2014, a także Cannes Short Film Corner 2014.
Znani i lubiani wspierają 48HFP Poland
48HFP Poland to także znane nazwiska z branży filmowej. Organizatorzy co roku starają się zapewnić profesjonalne jury oceniające produkcje krótkometrażowe. Roma Gąsiorowska, Piotr Woźniak – Starak, Roman Gutek, Michał Sobociński, Anna Mucha, Sławomir Idziak, Radzimir Dębski – to oni oceniali produkcje w ubiegłych latach. W samym konkursie również można się dopatrzeć gwiazdorskich obsad. Wyzwanie nakręcenia filmu w dwie doby podjęli m.in. Ewa Kasprzyk, Agata Trzebuchowska, Joanna Jabłczyńska, Justyna Święs, Michał Wiśniewski czy Kamila Baar.
Do 28 września trwa rejestracja ekip filmowych na konkurs, który odbędzie się 28-30 września 2018 roku.
O konkursie 48 Hour Film Project Poland
48 Hour Film Project to jedyny w Polsce konkurs i festiwal, w którym rolę odgrywa czas. W ciągu jednego weekendu ekipy filmowe biorące w nim udział dają z siebie wszystko – tworzą i piszą scenariusz, kręcą i montują film i mają na to tylko 48 godzin. 48 Hour Film Project to festiwal filmowy bez barier, otwarty dla wszystkich. Jego głównym celem jest mobilizacja do aktywnego tworzenia i uczestnictwa w kulturze.
Festiwal jest szansą zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów na sprawdzenie się w tak wymagającym zadaniu, jakim jest zrobienie filmu w 48 godzin. Pokazuje, że jest to możliwe w krótkim czasie i przy niewielkim nakładzie środków. Ponadto zachęca filmowców do wyjścia z kamerą w przestrzeń miejską.
O Fundacji Przestrzeń Filmowa
FUNDACJA PRZESTRZEŃ FILMOWA powstała z chęci dzielenia się pasją, wiedzą i pozytywną energią twórczą z wszelkiej maści twórcami. Naszym celem i misją jest stworzenie przestrzeni dla polskich artystów i dawanie im perspektywy wyjścia poza utarte ramy systemu myślenia o ich ekspresji i możliwości realizacji projektów. Chcemy, aby tłem do ich działań, ale i katalizatorem była tkanka miejska. Wierzymy, że dzięki wskazaniu im nowych ścieżek będą potrafili tworzyć dzieła uniwersalne, bez ograniczeń, a przy tym niekonwencjonalne, i zaskakujące.